ELEKTRİK ZAMMI İKİ AY ERTELENDİ

Başbakan Tufan Erhürman, elektrikte yıl sonuna kadar zam yapılmamasını sağlamak için uzun bir süreden beri sürdürdükleri çalışmanın sonuçlandığını açıkladı.
Başbakan Tufan Erhürman, elektrikte yıl sonuna kadar zam yapılmamasını sağlamak için uzun bir süreden beri sürdürdükleri çalışmanın sonuçlandığını açıkladı.

Erhürman, “Maliye’ye ek bir külfet yüklese de, hem yurttaşlarımızın bu sıkıntılı dönemde daha da pahalı bir biçimde elektrik kullanmak zorunda kalmasının, hem de elektrik fiyatlarındaki artışın diğer ürünlerin fiyatlarını da artırmasının önlenmesi açısından son derece önemli” olduğunu belirtti.

Başbakan Tufan Erhürman, sosyal medya hesabından, uzun açıklamaların okunmadığını ama ne olup bittiğini halkla paylaşmaları gerektiğini belirterek, “Bu sıkıntılı dönemde en önemli unsurlardan biri de, doğru bilgiyi, şeffaf ve sürekli bir şekilde halkımızla paylaşmak. Onun için gündemde olan konuları kısa kısa buradan paylaşmak ihtiyacı içindeyim ve bunu bugünden başlayarak sıklıkla yapacağım” ifadelerini paylaştı.

VERGİ MEVZUATINDA DÜZENLEME

Vergi mevzuatında düzenlemeler yapılması gerektiği görüşüne tamamen katıldığını kaydeden Başbakan Erhürman, yıllardır var olan ama sadece sıkıntılı dönemlerde hatırlanan bu ihtiyaçla ilgili, sekiz aylık hükümetin çok yönlü çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

KDV'de kayıt dışılığı önlemeye yönelik vergi iadesi, yüksek öğretimdeki ve turizmdeki teşvikler ve emlak vergilerinde lüks yapılardan daha fazla vergi alınması ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıklayan Başbakan, “Bu çalışmalar daha önce yapılmış olsaydı, şu anda Maliye de belediyeler de daha fazla gelir elde edecek, bu sıkıntılı dönemi aşmak daha kolay olacaktı. Ama geriye değil ileriye bakıp bu çalışmaları hızla tamamlayarak Maliye’nin gelirlerini artıracağız” dedi.
“TÜP GAZA ZAM SERBEST… EKONOMİ BAKANLIĞI ÇALIŞMA YAPIYOR”

Başbakan Tufan Erhürman, tüp gaz fiyatlarına yapılan artışla ilgili de açıklamalarda bulundu ve şu bilgileri paylaştı:

“Kimileri bilmezden gelse de, tüp gaz fiyatlarında yapılan artış aslında herkesin bildiği gibi hükümetin yaptığı değil, serbest piyasada yapılan bir artış. Dün akşam geç saatlere kadar yapılan görüşmelerde bu artışın ham madde ve girdi fiyatlarında yaşanan artışın bir yansıması olduğu, fahiş kâr uygulaması yapılmadığı bilgisini aldık. Ekonomi Bakanlığımız bugün, bu bilginin doğruluğunu test etmek amacıyla rakamlar üzerinden bir çalışma yapıp bunu halkımızla paylaşacak. Dün akşam aktarılan bilgi doğru değilse gereği yapılacak...”

“KOBİGEM KAPATILMADI”

Başbakan Erhürman, KOBİGEM'in Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldığına dair iddialara da açıklık getirdi ve bugüne kadar son derece yararlı çalışmalar yaptığı herkes tarafından bilinmesine karşın yasal bir statüye kavuşturulmayan KOBİGEM’in kapatılmadığını, yasal statüsü olan YAGA'nın altına, Başbakanlık’a alındığını açıkladı.
Erhürman, böylece KOBİGEM'e ve YAGA'ya birer kişi atayıp iki maaş ödemek yerine devlet tek maaş ödeyerek yasal statü altında KOBİGEM ve YAGA çalışmalarının bir bütün halinde sürdürülmesinin sağlandığını; her iki kurumun da bundan çok daha işlevsel biçimde başarıyla yürütüleceğini çok kısa zamanda herkesin göreceğini belirtti.

Bu haber 69 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER