Meclis’in açılması yine papatya falına kaldı!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugün yasama gündemiyle toplanması bekleniyor. Tabi toplanabilirse…
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugün yasama gündemiyle toplanması bekleniyor. Tabi toplanabilirse…
Avrupa’da hükümeti temsil eden üç iktidar milletvekilinin Genel Kurul’a katılamayacak oluşu nedeniyle nisabın sağlanması için YDP’nin desteğine ihtiyaç var.
Ancak kulislerde dolaşan bilgiler YDP’nin geçtiğimiz aylardaki tutumlarının aksine bu kez nisabın sağlanması için destek vermeyeceği yönünde.
Geçtiğimiz hafta da sendikaların grevi nedeniyle toplamayan Meclis, eğer bugün de toplanamazsa uzun bir ara vermiş olacak.
UBP’nin, daha önce yaptığı gibi nisabın sağlanmasına destek vermeyerek, iktidar partisi milletvekillerinin yeterli sayıya ulaşmasını meclis koridorlarında bekleyeceğini düşünürsek, Cumhuriyet Meclisi’nin açılıp iş yapması, yine papatya falına kaldı.
Açılacak diyenler, açılmayacak diyenler… Her kafadan bir ses çıkıyor. Oysa en çok bu dönemde parlamentonun çalıştırılmasına ihtiyaç var.
Kıbrıs Türk halkını temsilen parlamentoda oturan 50 milletvekilinin bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor.
Ana muhalefet UBP baştan beri, “nisabı sağlamak iktidarın sorumluluğudur” diyerek, 27 gibi kritik bir sayıyla iktidar olan ve kendisini dışarıda tutan dörtlü koalisyona destek vermiyor.
Daha önce UBP’den kendisine yöneltilen tüm eleştirilere rağmen nisabı sağlamak konusunda hükümeti destekleyen YDP ise, bundan 1.5 ay önce tutumunu değiştirdiğini açıklamıştı.
YDP Genel Başkanı Erkan Arıklı, gerekçe olarak da Din Kültürü derslerinin seçmeli olmasını göstermişti.
Arıklı, 'Yeni dönemde hükümetin işi daha zor olacak. Biz geçen dönem en az 5 defa nisap konusunda hükümete yardımcı olmuştuk. Bu desteği artık vermeyeceğiz. Madem bizim desteğimize ihtiyaç duymuyorlar. Buyursunlar. Biz bu noktadan sonra geri adım atamayız. Tabanımıza karşı bu konuda çok ciddi sorumluluğumuz var. Hükümet Din Kültürü dersleri konusunda yapmak istediği düzenlemeden vaz geçerse biz de kendi tavrımızı gözden geçiririz. Eğer bizden olumlu konularda yardımcı olmamızı bekliyorlarsa Din Kültürü derslerini seçmeli ders yapmaktan vazgeçsinler” demişti.
Şimdi o gün geldi, çattı.
Hükümet bir kez daha muhalefetten nisabı sağlamak için destek bekliyor. Arıklı’nın 1.5 ay önce bu konuda yaptığı son açıklama, bize bugün Meclis’in açılması için umut vermiyor.
Halk ise onca sorun karşısında derdine deva beklediği Meclis’i şaşkınlıkla izliyor. Aslında bu dörtlü koalisyon kurulurken, 27 sayı ile bu tür zorlukların yaşanacağı biliniyordu.
Fakat özellikle UBP’yi dışarıda tutmak için gösterilen özel gayret ile böyle bir zorlama hükümet kuruldu.
Elbette bu kadar kritik bir dönemde “açılacak mı, açılmayacak mı, çalışacak mı çalışmayacak mı” diye izlenen Meclis de, haklı olarak vatandaşın tepkisini çekiyor.
Akaryakıta, elektriğe, tüp gaza, gıdaya peş peşe yağmur gibi yağan zamlar başta olmak üzere sorunlara çare bekleniyor.
Eğer bu siyasiler sorunların çözüm yerinin yine siyaset ve parlamento olduğunu iddia ediyorsa bunu bize ispatlamalı.
Yoksa sokakta siyasete ve bu siyasilerin bu sorunları çözeceğine yönelik olan inanç giderek azalıyor.
Daha Meclis’i açıp çalıştırmakta zorlanan siyaset kurumuna yönelik bu eleştirilerde “haklılık payı yok” desek yanlış olur. Bu gidiş, iyiye gidiş değil. Bizden söylemesi…Bu haber 158 defa okunmuştur

:

:

:

: