Kıbrıs kazanı yeniden kaynamaya başlıyor

2017 Temmuz Crans Montana’dan sonra yeniden Kıbrıs müzakereleri gündeme geldi.

2017 Temmuz Crans Montana’dan sonra yeniden Kıbrıs müzakereleri gündeme geldi. Aylarca önce Akıncı – Anastasiadis gayri resmi görüşmesinde belli ki bir plan çizildi ki önümüzdeki Cuma günü Akıncı – Anastasiadis görüşmesi gerçekleşecek. Geçen hafta BM GS Guteres belgesi açıklandı, taraflar eğer konuşacakları konular üzerinde bir ön anlaşma taslağına varırlarsa müzakereler başlayabilir açıklamasını yaptı. İki bölgeli iki toplumlu federal bir çözümden bahsetmedi, geçmiş müzakere sürecinin de çok büyük bir önem içerdiğinden de vurgu yapmadı.
Guteres tarafları istekli görse bile, sonuca götürecek yöntem belirlenmesini talep ediyor. Garantör Türkiye artık yeni bir çözüm arayışı içerisine girilmesi gerektiğini savunuyor ve maceraya atılmayacağını çok açık dille söyledi, tabi ki anlayana. Rum başkan Anastasiadis ise federal çözüm dışına çıkan bir anlaşma modelinden bahsediyor, konfederasyon söylemiyor ancak dile getiriyor. Kanatları güçlü federal çözüm, gevşek federasyon, bu söylemi Rum liderin benim için yeni değildir. Ana muhalefet lideri iken Anastasiadis, yüz yüze görüştüğüm zaman söylemişti “Eğmez bey, Kıbrıs cumhuriyetini denedik olmadı üç yıl yaşadı, bulacağımız çözüm kanatları güçlü gevşek federasyon olmalı ki yaşayabilsin, federal çözüm çok karışık bir çözüm modelidir”
KKTC CB Akıncı müzakere sürecini çok zorladı. Anastasiadis masadan kalktığı an bile yeni açılımlar yaparak sürecin devamını sağladı, tıkandığı zamanlarda bile Akıncı bu iş bitti süreç durdu açıklamalarının ardından, süreci farklı bakış açılarını dile getirerek yine başlattı ve Crans Montana da süreç çöktü. Guteres’in raporu açıklandığı zaman, görüşlerimi içeriyor diye açıklama yaptı. Akıncı görüşlerinin BM belgesi ile örtüştüğünü söylemeye çalışıyor, ilahi Akıncı Guteres raporunda iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm ibaresi yer almıyor, nasıl sizin görüşleriniz ile örtüşüyor.
Cuma günü iki lider buluşmasında çok büyük süpriz beklememeliyiz, Anastasiadis’in talepleri karşılanmazsa bu müzakereler başlayamaz. Akıncı, hükümeti de ikna etmek zorundadır. KKTC DB Kudret Özersay’ın açıklamaları, KKTC CB Akıncı’nın açıklamaları ile de örtüşmüyor. Bu haftadan sonra çok ciddi siyasi deprem ve gelişmeler bizleri bekliyor, hükümet zaten sarsıldı gitti gidiyor. Doğu Akdeniz de ki askeri gerginlikler de bu siyasi gelişmelere tuz biber ekiyor, yine de hayırlısı diyelim.


Bu haber 742 defa okunmuştur

:

:

:

: