Bu hükümeti etkiler mi?

UBP kurultayından sonra en çok merak edilen, hatta merak edilenden de öte UBP’liler tarafından beklenti haline getirilen mevcut hükümetin yoluna devam etmeyeceği, yani CTP, HP, TDP ve DP 4’lü koalisyon hükümetinin sonlanacağı ve yerine UBP-HP veyahut UBP-CTP ve/veyahut UBP-DP ve YDP koalisyonuna gidileceği yönündeki spekülatif haberler giderek artmakta..
UBP kurultayından sonra en çok merak edilen, hatta merak edilenden de öte UBP’liler tarafından beklenti haline getirilen mevcut hükümetin yoluna devam etmeyeceği, yani CTP, HP, TDP ve DP 4’lü koalisyon hükümetinin sonlanacağı ve yerine UBP-HP veyahut UBP-CTP ve/veyahut UBP-DP ve YDP koalisyonuna gidileceği yönündeki spekülatif haberler giderek artmakta..
Peki bu mümkün mü?
Elbette eğer öyle bir niyet hasıl olmuşsa mümkün.
Lakin bugün için ülkede bir iktidar sorunu yaşandığını söyleyemeyiz.
Dolayısıyla 4’lü koalisyonu bozacak bir neden şu an için yok.
Ha yarın olur mu?
Belki.
Siyasette saatler ve gelişen konjonktür büyük öneme haizdir.
Nihayetinde sürekli koşulların değiştiği bir alan.
Fakat bugün için tespit yapacaksak herhangi bir hükümet değişikliğinin gündeme taşınacağını sanmıyorum.
Hal böyle olunca UBP’li dostların hevesini kırmak gibi olmasın ama UBP’nin olası bir genel başkan değişiminden sonra hükümet değişikliğinin yaşanacağına açıkçası ben ihtimal vermiyorum.
Peki ne olacak?
UBP muhalefet etmeye, 4’lü koalisyon ise belli bir süre daha hükümet olmaya devam edecek.
Peki neden belli bir süre?
Çünkü hükümetin CTP-HP ve TDP ortaklığında bariz bir uyumsuzluğu yok gibi görünüyor. Lakin DP için aynı şeyi söylemek çok kolay değil.
Zira DP’nin hükümeti çok zorladığı konusunda bir kanaat oluştu bende..
Tabi bu kanaati tek başıma kendi düşüncelerim çerçevesinde oluşturmadım. Böyle bir kanıya varırken hükümet kanadından bire bir görüştüğüm konuştuğum kişilerin ifadelerinden bu çıkarımı yaptım.. Dolayısıyla bu anlamda öyle anlaşılıyor ki 4’lü koalisyonun en zayıf halkası DP’dir..
Fakat bu durum DP’yi bugünkü UBP’ye yakınlaştırır mı?
Ya da UBP ile herhangi bir ortaklığı mümkün kılar mı?
Açıkçası ben pek ihtimal dahilinde görmüyorum bunu.
Zira DP 4’lü koalisyon içinde UBP ile hükümet ortaklığı dönemine ait birçok şaibeli icraattan arınmış gibi duruyor.
Bu 4’lü koalisyonun mevcut hükümetin bekası için DP’ye ve özelinde Serdar Denktaş’a sağladığı önemli bir korumacılık olarak elbette tarihe geçecek..
Bunun üzerine UBP’de önümüzde ki hafta yapılacak ikinci tur seçimlerinde Ersin Tatar’ın genel başkanlığı gelmesi durumunda ki bu olasılık yüksek görünüyor, hatta artık kesin oldu DP ile böyle bir yakınlaşma içine girmesi de zorlaşacaktır. Zira hatırlayacaksınız Ersin Tatar kurultay konuşmasında UBP-DP koalisyonu oluşurken UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından kendisine bakanlık görevi vermediğini maliye konusunda eğitimi ve pratikte de uzmanlığı olduğu halde bu görevin maliye ya da hesap kitap işleriyle yakından uzaktan ilgisi alakası olmayan Serdar Denktaş’a verilmiş olmasını sert bir şekilde eleştirmişti.
Tabi bütün bunlar siyaset..
Yarın aynı Tatar’ın siyaset için Serdar Denktaş’ın maliye bakanlığına onayı vermesi bu siyasetin içinde imkansız değil..
Ve fakat ne olursa olsun DP’nin böyle bir hamleyi yaparak 4’lü koalisyondan ayrılıp UBP ile birlikte yeni bir hükümet modeli içinde yer alması çok zor bir ihtimal…
Bütün bunları alt alta sıraladığımız zaman görüyorum ki, UBP yeni bir yönetime doğru gidiyor olsa da bu mevcut hükümetin bekasını şu an için etkilemeyecek.
Fakat güçlü bir alternatif olarak 4’lü koalisyonun ensesinde nefesini hep hissettirecek. Hatta 4’lü koalisyon ortaklığı içinde bazı dengeleri de yeniden oluşturacak bir etkiye sahip olacak.

Bu haber 124 defa okunmuştur

:

:

:

: