“Sn. Anastasiadis ateşle oynamaktadır”

CTP Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Milletvekili Sn. Asım Akansoy . Kıbrıs’ta Federasyon konulu, Akel’le CTP’nin yaptığı ortak konferansta. Güneyin lideri konumundaki Anastasiadis’e yapmış olduğu uzun konuşmasının bir paragrafında, söylemiş olduğu cümlelerden birinde, uyarıda bulundu .

CTP Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Milletvekili Sn. Asım Akansoy . Kıbrıs’ta Federasyon konulu, Akel’le CTP’nin yaptığı ortak konferansta. Güneyin lideri konumundaki Anastasiadis’e yapmış olduğu uzun konuşmasının bir paragrafında, söylemiş olduğu cümlelerden birinde, uyarıda bulundu .
Niye, Sn. Akansoy, böyle bir uyarıyı yapma gereğini duydu ?
Bunun yanıtını, yine onun ağzından çıkan cümlelerden öğrenmeye çalışalım . Sn. Akansoy, bu uyarıyı, Güneyin tek taraflı olarak yaptığı , Hidrokarbon çalışmaları üzerine, yapma gereğini duydu .
“Bilinmesi gerekir ki , bu konu sıcak çatışma potansiyelidir . Ve masanın dağılması için de provokatif etkiye açık bir alandır . Sorunun çözülmemesi ve ilelebet statükonun kalıcılaşması için, bir kibrit yeterlidir . Kıbrıslıların çıkarları, bu çalışmaların askıya alınmasını gerektirir . Burada, ne Egemenlik, ne de Uluslararası Hukuk, sizi veya bizi koruyabilir . SN. ANASTASİADİS ATEŞLE OYNAMAKTADIR veya ateşle oynamak isteyenlere, çok ciddi bir imkan tanımaktadır . O bunun farkında değilse biz olmalıyız ! Ve korkusuzca ona, bizi yangına götürdüğünü söylemeliyiz. Ancak, elbette sadece Anastasiadis’i uyarmak yetmez . Bunun karşılığında, BM sürecini gerilimden kurtarmak adına. Aynı zamanda, Türkiye’nin de, sondaj ve araştırma gemilerini de, sonlandırması gerekir .”
Hidrokarbonlarla ilgili, yapılan uyarı bu .
Bu uyarıya, Türkiye de dahil edildi .Türkiye’ye biraz haksızlık yapılmadı mı ?
Hidrokarbon sondajları ile ilgili olarak, Sn. Akıncı . Ortak bir oluşumun kurulmasını . Bu olmayacaksa, Güneyin, çözüme kadar bu faaliyetlerini durdurmasını talep eden veya öneren çok konuşmalarını ve açıklamalarını duyduk .
Türkiye, Sismik araştırmalara başlama kararı almışken. Sırf görüşmeler akamete uğramasın diye, tek taraflı olarak. Bu araştırmaları dondurma kararı, almadı mı ?
Rum tarafı, tek taraflı olarak, işi, gelinen noktada. Bu aşamaya getirmedi mi ?
Rum tarafı, Sondaj ve araştırmalara son verdiğini açıklasın . Bir saniye sonra, Türkiye de ayni kararı alacaktır. Bu, Türkiye’nin görüşme masasına getirdiği, ciddi önerilerden biri değil mi ?
Tabii, Sn. Akansoy “ ne şiş, ne kebap” misali. Bu uyarıya, Türkiye’yi de dahil etti .
Sn. Akansoy . Bir konuda çok haklı !
O da , Güneyin liderinin gerçekten ateşle oynamasıdır .
Ateşin tarafı olmaz. Yandaşı hiç olmaz . Estiği yönü, yakar bitirir .
Anastasiadis’e ateşle oynamasına destek veren, iç ve dış güçler . Ada yangın yerine döndüğünde . Bohçalarını alıp gidecekler . Anastasiadis’i çıkardıkları yangının külleri içinde, bırakacaklar .
Bu uyarı, Akel’le yapılan ortak bir konferansta yapıldı .
Aslında bu uyarı, bence salt Sn. Anastasiadis’e yapılmış olmuyor .
Bu, başta Akel ve diğer Rum siyasi partilerine ve Rum halkına yapılmıştır .
Bilhassa Akel . Yangına doğru giden bu tırmanışı . Tabanı ile Rum halkına anlatmalı . Anastasiadis’in yangına tırmanış politikalarının, önüne geçmelidir .
Anastasiadis yönetimi . Yabancı araştırma şirketlerinin Hükümetlerine güvenerek . Bu ateşle dansı yapmağa çalışmaktadır .
Anastasiadis, Güneyin eski Bakanlarından Rolandis’in, uyarıcı mektubunun içeriğini, unutmuş olacak . Bir kez daha okumasını salık veririm .
Güneyin, Akdeniz’deki politikaları doğrultusunda, AB ‘ de . Türkiye’yi, Akdeniz’de, Antalya Körfezine hapsetme gayretlerinden dolayı. Anastasiadis’i cesaretlendirmiş olabilirler .
Cesaret vermek başka .
İş başa düşünce başka .
Türkiye, Doğu Akdeniz’de . Hem KKTC ‘nin, hem de kendisinin haklarını yedirmeme politikasını, kararlılıkla sürdürmektedir .
Araştırma ve sondaj gemileri, görevlerini sürdürmektedirler .
Yapılan bir ankette . Güney Halkının %52’si, Federasyon temelinden başka bir temele, geçilmesini istedi .
Bu temelin ne olduğu, kesinlik kazanmadı .
Kesinlik kazanılan konu ise . Görüşmelerin “ sür git “ esasında devam edilmesinin istenmesidir .

Bu haber 3317 defa okunmuştur

:

:

:

: