15 KASIM’I KUTLADILAR

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarın’da resmigeçit töreni düzenlendi.
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarın’da resmigeçit töreni düzenlendi.

Resmi Geçit Töreni saat 10.00’da İstiklal Marşı İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanı tarafından tören birliklerin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanması ile başladı.
Tören, mesaj teatisi, Türkiye Cumhuriyeti temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın konuşmalarıyla devam etti.
TSK Mehteran Birliğinin de konser verdiği tören, Lefke ve Erenköy'den gelen bayrakların Cumhurbaşkanına takdimi, Halk Dansları gösterisi, TSK Mehteran Birliği konseri ve resmigeçit ile sona erdi.


İSTANBUL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 35. kuruluş yıl dönümü kapsamında İstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

Törene, KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer, sivil toplum kuruluşları, gaziler ve yurttaşlar katıldı.

Anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer, törende yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle andıklarını belirtti.

Kıbrıs halkının uzun yıllar vermiş olduğu zorlu mücadele ve cesaretin karşılığı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kavuştuğunu dile getiren Yönlüer, şöyle devam etti:

''Kıbrıs Türk halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle meşru haklarından feragat edemeyeceğini, kendi yönetiminden, siyasi eşitliğinden vazgeçemeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini kanıtlamıştır. KKTC halkı olarak, ana vatanımız Türkiye ile güvenlik, istikrar, iş birliği ve refah içerisinde adada yaşayabilir, kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşmaya varılması gayesi ile defaten gösterdiğimiz iyi niyet ve sarf ettiğimiz çaba aşikardır. Ancak Kıbrıs Türk halkı geçmişi unutmamıştır. 1974 öncesi yaşanan acıların bir daha tekrarlanmasına fırsat vermeyecektir. En büyük güvencemiz olan Cumhuriyetimizin kalkınmasına yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir.''

Yönlüer'in anı defterini imzalamasının ardından tören sona erdi.

Tören sonunda gaziler, toplu fotoğraf çektirdi.
İZMİR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 35. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İzmir'de tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, KKTC'nin İzmir Başkonsolosu İpal Emin, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Emin, törende yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 15 Kasım 1983 yılında kurulduğunu ve Kıbrıs Türkünün, cumhuriyeti kurana kadar çok meşakkatli yollardan geçtiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının, hür iradesiyle kendi geleceğini belirleme hakkından hiçbir şekilde ödün vermeyeceğini, zorlu ama haklı mücadelesini sürdürmeye kararlı olduğunu 35 yıl önce tüm dünyaya kanıtladığını aktaran Emin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan ederek tarihi mücadelesini taçlandırdığını belirtti.


Kıbrıs Rum kesiminin, çeşitli gerekçelerle müzakere masasından kaçmaya devam ettiğini vurgulayan Emin, Yunanistan'ın ise bu süreci 'baltaladığını' aktardı.

Emin, Kıbrıs Türkünün barışçıl çizgisinden ayrılmadan, adada azınlık olarak görülmeyi kabul etmeden haklarını savunmaya devam ettiğini dile getirerek, 'Kıbrıs Türkünün, anavatan Türkiye'nin garantörü olmadığı hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceği bilinmelidir.' dedi.
MERSİN


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 35. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mersin'de tören düzenlendi.

KKTC Mersin Başkonsolosluğunca Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

İnanıroğlu, konuşmasında, KKTC'nin 35. kuruluş yıl dönümünü, harekatın başlangıç noktası olan Mersin'de kutlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.


Öğrencilerin, günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okuduğu törende, halk oyunları ekipleri de gösteriler sundu.

Törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve gaziler de katıldı.
Bu haber 46 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER