Devlet babadır, babaya küsülmez

Peş peşe iki cumhurbaşkanlığı yapmış iki lider, KKTC’ye ilişkin iki farklı açıklama yaptı. 3.Cumhurbaşkanı Eroğlu, “KKTC’nin ilanı çok haklı bir karardı ve KKTC bugün de bizim en büyük gücümüzdür” derken, ikinci cumhurbaşkanı Talat da 'KKTC’nin ilanından görünürde hiçbir kazanım yok' dedi.
Peş peşe iki cumhurbaşkanlığı yapmış iki lider, KKTC’ye ilişkin iki farklı açıklama yaptı. 3.Cumhurbaşkanı Eroğlu, “KKTC’nin ilanı çok haklı bir karardı ve KKTC bugün de bizim en büyük gücümüzdür” derken, ikinci cumhurbaşkanı Talat da 'KKTC’nin ilanından görünürde hiçbir kazanım yok' dedi.
Aslında bizler şanslı bir milletiz. Bir milletin devleti olmaması nasıl acılara vesile oluyor, bu trajedileri dünyanın her yerinde görüyoruz.
İsrail’in bir devlet kurmak için nasıl yüzlerce yıl mücadele ettiğine tanık oldu insanoğlu. Filistin devleti için Filistin halkının nasıl mücadele ettiğine de yakın tarihte şahit olduk.
Kıbrıs Türkü de önce Kıbrıs Türk Federe Devleti, ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok bedeller ödedi.
Şimdi biz bir devletin çatısı altında, onun güvenli gölgesinde yaşamımızı sürdürüyorsak elbette bu KKTC sayesindedir.
15 Kasım 1983’te ilan edilen ancak ne yazık ki kurulduğu günden beri kendi öz çocuklarının muhalefetine maruz kalan KKTC, bugün istenilen noktada mıdır?
Elbette bu soruya gönül rahatlığıyla ‘evet’ diyemeyiz. Haksız ambargolar altında yıllardır ezilen bir ulusun çocukları olarak bize düşen nedir peki?
Devletimizden vazgeçmek mi? Kurduğumuz için pişman olmak mı?
Siz bir çocuk dünyaya getirdiğiniz zaman, o çocuğu sevabıyla günahıyla sevmez misiniz? Devlet de böyle değil midir?
Elbette devletlerin de kusuru vardır. Bazen vatandaşını döver, bazen haksızlıklar da yapar. Bazen iyi işlemez. Bazen adil olmaz.
Ama burada kusur o devleti yürütenlerin mi, yoksa devletin kendisinin midir?
Dün KKTC için çok anlamlı bir gündü. Bu anlamı günde Ada TV’de Gündem Özel’e Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Uygun’u konuk ettim.
Ahıska Türkleri’nin bundan tam 74 yıl önce Stalin döneminde nasıl sürgün edildiğini, dünyanın dört biryanına dağılmak zorunda kalan Ahıska Türkleri’nin bugün dahi Gürcistan’da bulunan vatanlarına dönemediklerini anlattı.
Bir devlet hayalini kuran ama buna sahip olamayan ulusların çektiği acıya, Ahıska Türkleri’nin tarihi canlı bir örnek teşkil ediyor.
Şu anda kim ne derse desin Rumların karşısında güçlü bir şekilde durabilmemizin yegane sebebi, o burun kıvrılan, hor görülen, kimileri tarafından bir türlü içselleştirilmeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.
O müzakere masasında yıllardır Rumların tüm dayatmaları karşısında, “O halde biz de KKTC ile yola devam ederiz” diyebildiğimiz için, daha doğrusu sadece bu seçeneği bize verdiği için bile biz bu devlete borçluyuz.
Devlet babadır. Bu devletin evlatları devletin ne kadar kusuru olursa olsun devletine küsemez. Devletine küsen, bu milletin geleceğine küser. Çünkü bir milletin geleceği ancak bağımsız bir devletle mümkündür.
Hiçbir azınlık, sahip olmadığı bir ülkede mutlu mesut yaşayamaz. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne azınlık olmayı, KKTC’ye tercih edenler bu gerçeği bir kez daha düşünmelidirler…
Bu haber 109 defa okunmuştur

:

:

:

: