Asım Akansoy: 'Sayın Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafına koz veriyor'

'Kıbrıslı Türkler olarak, Kıbrıs sorununda resmi sürecin içindeyiz. İsteyen, istediğiyle görüşebilir. Sonuçta kararın bir tarafı, bizim seçilmiş Cumhurbaşkanımızdır. Bizim için geçerli olanda BM parametreleridir.
'Kıbrıslı Türkler olarak, Kıbrıs sorununda resmi sürecin içindeyiz. İsteyen, istediğiyle görüşebilir. Sonuçta kararın bir tarafı, bizim seçilmiş Cumhurbaşkanımızdır. Bizim için geçerli olanda BM parametreleridir.
Gayrı resmi temaslar, görüşmeler yapılıyor. Kim ne derse desin, resmi süreç, Sayın Lute'nin yürüttüğü süreçtir. Müzakere yok, ama gayrı resmi bir hareketlilik var. Bunun sebebi doğal gaz konusunun geldiği noktadır. Anastasiades neden bu kadar rahat, sadece kendi görüşlerini mi söylüyor? Elbette öyle değil. Kimler buralarda doğal gaz arıyor? Uluslararası sermaye. Ülke, hatta coğrafya değiştirebilecek sermaye gücü bugün Akdeniz de.
Doğal gazın transfer ayağında büyük bir kavga yaşanıyor. Bu konu siyasi bakış açısıyla konuşuluyor. Ticari bir tartışma yok. Buna işte bu şirketler, bu sermaye tarafı karar verecek, yönlendirecek. Anstasiades ateşle oynuyor. Doğal gaz aramayı, kendi egemenlik hakkı olarak görüyor. Bizi çözümden sonraya bırakıyor.
Kıbrıs sorununda artık müzakereye gerek yoktur. Müzakereler bitmiştir. Çünkü artık müzakere edecek bir şey kalmadı. Kritik nokta, gelinen aşama, masa kurulacak mı, kurulmayacak mı? Bu da BM'nin karar vereceği son noktadır.
Federal çözüm dışında, başka modeller de konuşulabilir. Tüm tarafların kabulleneceği, bir model varsa tartışılsın. Sayın Cumhurbaşkanı da bu yönde bir açıklama yaptı. Farklı düşünceler varsa onları da gelin konuşalım dedi. Federasyon dışında bir model konuşulacaksa, üniter devlet de bir model olarak gündeme gelecektir. Biz CTP olarak üniter devlete karşıyız.
Sayın cumhurbaşkanı, halk tarafından seçilmiştir. Bizim siyasi irademizdir. Kıbrıs sorununda, hiçbir zaman kendi kişisel görüşünü ortaya koymaz. Kendisini seçen halkın görüşünü söyler. Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu'nun, Rum basınına yaptığı açıklamaları yadırgadım.
Federal çözüm modeli, Akıncı'nın kişisel görüşüdür açıklaması yanlış olmuştur. Sayın Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafına koz veriyor. Burada bir diplomatik problem var. Sayın Akıncı değil, başka bir Cumhurbaşkanı da olsa, bu düşüncelerim değişmezdi. Bu tür açıklamalar doğru değil. Bizim isteyeceğimiz en son şey Türkiye ile uyumsuzluktur.'
CTP Milletvekili Asım Akansoy program konuğumdu.
Kıbrıs konusu ağırlıklı bir program oldu.
Asım Akansoy'un düşünce ve yorumlarını, yazımın girişinde paylaştım.
Şuan müzakere, görüşme süreci yok.
Aslında, müzakere edecek bir şey de kalmadı.
Görünen o ki doğal gaz konusu ve özellikle Avrupa'ya taşınması, çözümün, barışın önüne geçmiş durumda.
Bizden başka herkes, hak alma, tabloda yer alma kavgasında.
Ekonomik akıl, doğal gazın, transfer edileceği, taşınacağı yolu gösteriyor.
Fakat siyaset, aklın, mantığın önünde.

Hele Kıbrıslı Türklerin, bu resimde yer almaması, kendi yerelliği içinde, enerji harcaması kabul edilemez.
Türkiye ile işbirliği, uyumlu karar alma ve hareket etme istenci elbette önemlidir.
Ancak bu tek taraflı kararlılığa dönüşmemeli.
Olması gereken, esasen Kıbrıslı Türklerin ne istediğidir.
Tek taraflı bir irade beyanı ve ısrarı, çok daha ciddi sorun ve kopmalara sebep olur.
Türkiye ile KKTC yetkilileri arasında, hangi konuda olursa olsun, görüşülen, tartışılan her ne varsa, devlet ciddiyeti ile yapıldığı yerde kalmalı.
Sonrası gereksiz, zaman ve enerji kaybı.


Bu haber 559 defa okunmuştur

:

:

:

: