KKTC’de 2019 bütçesi açık veriyor

KKTC meclisin de 2019 bütçesi görüşülmeye başlandı. Bütçe ciddi bir açık veriyor yaklaşık bir milyar TL (1.000.000.000) bu açık bizim ülke ekonomisi ve ölçeğin de çok büyük bir rakam, nasıl giderileceği de belli değildir.

KKTC meclisin de 2019 bütçesi görüşülmeye başlandı. Bütçe ciddi bir açık veriyor yaklaşık bir milyar TL (1.000.000.000) bu açık bizim ülke ekonomisi ve ölçeğin de çok büyük bir rakam, nasıl giderileceği de belli değildir. Eğitim sektöründe bir gerileme var turizm ise taşıma su ile dönüyor, bu iki sektör lokomotif olduğu iddia ediliyor. Bu sektörlerde gerileme olursa ülkeye döviz girişinde gerileme olur açık daha da büyür. Diğer idame sektörler ise plansızlık ve politikasızlıktan zaten kırılıyorlar.
Bütçe görüşmelerini zaman ve zaman dinlemeye çalışıyorum, CB, Mahkemeler, bakanlıklar ve bazı kurumlar, banim anladığım şu oradaki ödemelerin planlaması direk halk ve ülke için bir yatırım öngörülmüyor. Örneğin KKTC cumhurbaşkanlık bütçesi, halkımız ve devletimiz için ne öngörüyor, sorgulayan var mı? Oradaki ekip devletin devamını daha da güçlü olarak nasıl yapılacağını değil, Kıbrıs da federal bir çözüm için çalışılıyor, bu da aslında kimse dillendirmiyor ancak KKTC’NİN yok oluşunun başlangıcıdır.
Mahkemeler bütçesi, iyi güzelde halkımız adalete güvenmiyor, sokakta bunlar söyleniyor. Tek bir örnek YMB sn Şefik üzerine almasın ancak Gönyeli belediyesinin inşa etmiş olduğu alt geçit mahkeme ara emrine takılmıştır, yaklaşık bir yıl oluyor hala daha karar üretilmiş değildir. Güzelyurt güzergahını kullanan vatandaşlar oradan geçerken Allaha emanet gidiyorlar, Allah korusun o trafikte her an bir kaza olabilir. O zaman sorumlu arayacağız şu an itibari ile sorumlu KKTC adalet mekanizmasıdır, bu ülkenin adalet bakanlığı yoktur. Ben vatandaş olarak şikayetçiyim, kime gideceğim Adalet bakanlığı yok ki, yargı tabi ki bağımsız olacak, ancak etkin bir şekilde de denetlenmeli ki demokrasi halkası tamamlansın.
Bütçe onaylanacak ödemeler başlayacak, ancak Sayıştay da bekleyen yolsuzluk dosyaları beklemeye devam edecek. Bütçenin hangi yatırımları öngördüğünü ben dinleyemedim eğer gözümden de kaçtıysa hükümetten özür diliyorum.
Belki sistem bu ancak yanlış olduğunu açık olarak görüyoruz, halkımız bunları tartışıyor ancak biz icra makamı değiliz ki değiştirebilelim. HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, geçen Salı konuğum oldu.” Meclise girdikten sonra şunu gördüm ülke için yapılacak olanlardan farklı olarak kişisel işler ve beklentiler karşılanıyor”, bu cümle içimizin yanmasına yeter de artar bile.

Bu haber 567 defa okunmuştur

:

:

:

: