Lute geldi sonrası ne olur?

Ve Sayın Lute adaya geldi, ayağının tozu ile de temaslara başladı.
Ve Sayın Lute adaya geldi, ayağının tozu ile de temaslara başladı.
İlk olarak Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüştü.
Bu görüşme sonrası Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou’nun açıklamasına göre Anastasiadis-Lute görüşmesinde yaklaşık 2 saat sürdü.
Bu 2 saat boyunca son derece kritik fikir alış-verişlerinde bulunulduğunu belirtti Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou.. Ayrıca Anastasiadis’in Lute-Akıncı görüşmesinden sonra bir kez daha Lute ile görüşeceği duyuruldu.
Akabinde dün Lute-Akıncı görüşmesi yapıldı.
Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı Lute görüşmesinde de aynı şekilde kritik fikir alışverişinde bulunuldu.
Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu sosyal medya hesabından şunları paylaştı; “Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı BM Genel Sekreteri Geçici Danışmanı Sayın Jane Holl Lute’u bugün saat 10:00’da kabul ederek yaklaşık bir saat kırk beş dakika görüştü. Çalışılan referans kavramları (terms of references) için Sayın Cumhurbaşkanımız Jane Holl Lute ile ayrıntılı ve yararlı bir görüşme yaptı. Referans kavramları hazırlık çalışmalarının bir süre daha süreceği anlaşılmaktadır. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın Jane Holl Lute’u yarın saat 10:30’da yeniden kabul ederek görüşecektir.”
Belli ki burada tarafların duruşunu netleştirecek bir çalışma yapmakta BM.
Dolayısıyla mekik diplomasisi belli ki tarafların masaya dönmesi için yoğunlaştırılıyor.Yani bir yerde şartlar belirleniyor.
Sayın Lute bu kapsamda bugün liderlerle bir tur görüşme daha yapacak.
Haliyle bunun ötesinde tarafların masaya dönmesi ve BM’nin bu konuda alacağı tavır ve konuya müdahil olan tüm tarafların yaklaşımını BM’nin tahlil etmesinden sonra gidilecek yol da belirginleşecek. Sonuçta nasıl bir durum ortaya çıkacağı netleşmedi ama, anlaşıldığı kadarıyla garantör ülkeler politik olarak masaya dönülmesini koşullara bağlayarak destekliyorlar. Bu durumda tarafların da sonuç alıcı bir beklenti ve motivasyon artırımı üzerinden masaya dönmeleri sürece dair olumlu bir havanın oluşmasını sağlar mı?
Belki evet.
Hatta bir umut.
Fakat açıkça belirtmek gerekirse BM bu konuda sınırlarını kararlı bir şekilde çizmez ve ağırlığını ortaya koyamaz ise bu iş yine sıkıntılı olacak ve bu sadece o sıkıntı ile de kalmayacak, daha farklı bir çözümü destekler nitelikte olacak..
İşte tam da bunun içindir ki BM eğer tarafların samimi olarak Kıbrıs’ta bir çözümü arzu ettiklerine kanaat getirirse masaya koyacağı rotanın dışına çıkılmasının önüne geçmek durumundadır.
Hoş henüz masaya dönüş sağlanmadı lakin Rum Lider Anastasiadis’in politikasında Kıbrıs sorununa yaklaşımında önceye göre büyük bir fark oluştuğunu rahatlıkla görebiliyoruz..
Dolayısıyla bu farklılığın sürece bir fayda sağlamaktan çok baltaladığını görmekte büyük fayda vardır. Tabi ki bunu sadece bizim görmemiz ya da farkında olmamız değildir mesele. Bunu aynı zamanda uluslararası toplumun da idrak etmesini sağlamak gerekecek..
Bugün geldiğimiz konjonktürde Kıbrıs’ta mevcut siyasi sorunun çözüm den çok daha karmaşık bir hal almasına destek veren bir dış yaklaşım vardır.
Bu yaklaşım süreci her gün içinden daha da çıkılamaz bir akıbete taşımaktadır.
Bununla birlikte Kıbrıs’ın çevresinde bulunan gaz yatakları soruna yeni bir boyut eklemiştir. Dolayısıyla artık Kıbrıs sorununa yeni bir halka daha eklendiğini görüyoruz. Bütün bunlar tarafların ortaya koyacağı ekonomik aklı öne çıkaran politikalarla elbette aşılabilir. Fakat şu ana kadar görülen Kıbrıs’ta adil bir paylaşımın taraflarca farklı yorumlanması devam eden soruna çözüm olmaktan çok ayrılığı meşrulaştırmaktadır.
Oysa Kıbrıs sorunun temeli bir paylaşımdır.
Öyle zannediyorum ki bu paylaşımı adil ve gerçekçi bir hukuk zemininde yapmadığımız sürece bu siyasi sorunu geride bırakmak çok da mümkün olmayacak…

Bu haber 84 defa okunmuştur

:

:

:

: