Olanlara seyirci kalamayız

Türkiye sınır ötesinde terör örgütleri tarafından tehdit edilip terör eylemleri ile karşı karşıya kalıyor.

Türkiye sınır ötesinde terör örgütleri tarafından tehdit edilip terör eylemleri ile karşı karşıya kalıyor. Türkiye'nin savunma amaçlı operasyonlarına ve karşı duruşlarına birileri ve bazı devletler üst seviyede tepki gösteriyor. Geçen yazımızda da belirttiğim gibi Türkiye nin amaçı kendi topraklarını savunmaktır. Fırat'ın doğusuna müdahale bir işgal girişimi değildir. Zaten BM aldığı işgal hakkında ki hükümler ortada iken Türkiye nin bu dönemde böyle bir girişime ne ihtiyacı vardır ne de başka ülkelerin topraklarında gözü vardır!!!
Bu asıl itibari ile savunma doktrinde doğan meşru müdafaa hakkımızdır..Bu başka ülkenin topraklarında gözü olmak değildir.Mesela Suriye de meşru hükümetin yetkilerini kullanıp bu terör faaliyetlerine karşı ve ayrılıkçı hareketlere karşı müdahale de bulunamamasından dolayıdır. Irak merkezi hükümetin de kuzeyin de olan terör kamplarına müdahale de bulunmamasından dolayıdır. Kalkıp kendi yapamadıklarından dolayı Türkiye yi kınamak acizliktir...
Hatırlayalım 2003 de Irak işgalini oluşumunu Afganistan a müdahaleyi ve bugün coğrafyamızda olan faaliyetleri ve işgalleri. Türkiye kendi geleceğini geçmişte olduğu gibi savunma hakkına sahiptir. Bazı ülkelerin ve içeride bazı siyasi partilerin ülke geleceğini hiçe sayıp bir şekilde ABD – Türkiye gerilimine itmek için elinden geleni yaptığını görüyoruz, okuyoruz da .Türkiye bugün yaptığı müdahale ABD ye karşı müdahale değildir. 5000 tır askeri silah , gözlem noktaları, eğitilen terör grupları na karşı müdahaledir. Bu müdahale aslında bir savunmadır. İleri bir savunmadır. Kendi sınırları içinde vatandaşlarının haklarını gözeterek sınır ötesi savunmadır.
Bugün aslında 100 yıl önce koyulan planların tezahürü ve devamı niteliğinde yapılanma Türkiye nin güneyinde olmaktadır.Planları için bazı ülkeler kendi gelecekleri için bazı terör örgütlerini maşa olarak kullanmaktan çekinmeyecektirler. Hatırlamak isteyen biraz tarihe baksın... Lütfen! Değişen bir şey yok sadece aktörler değişti, planlar hala aynı. Yukarı da da belirttiğim gibi Kaddafi neden devrildi? Afganistan işgali Taliban yüzünde mi? Irak işgali gerçekte Saddam yüzünden mi ? Tunus , Cezayir, Suriye daha nicesi. İran a uygulanan ambargolar neden? Neden hedefte sadece Müslüman ülkeler var! Az kafa yorun sonucu anlayacaksınız. Türkiye de Erdoğan a kızıp Türkiye çıkarları aleyhinde çalışanlarla beraber olanlara ne demeli?
Son dönemde BAE ve Suudi Arabistan veliaht prenslerinin bölgede terör örgütlerine destekleri aşikar. Geçmişte gezi parkı eylemlerine maddi olarak destek de bulundukları da kanıtlandığını zaten daha öncede yazmıştım. Şuan Türkiye işte yukarı da da belirttiğim gibi coğrafyadan izole edilip komşu ülkelerin başına getirilen durum ile karşı karşıya. İşte bu durumda savunma için müdahale şarttır. Aslında en büyük ders tarihimizde yatmaktadır. Gelecek bazen tarihte de yatmaktadır.
O yüzden Türkiye nin istikbali için müdahaleyi sulandırmaya hiç gerek yoktur. Bazı çevremde ki insanların dediği aslında beni güldürdü. Demelerine göre Türkiye Osmanlı devletimi otursun oturduğu yer de saldıran mı var Türkiye ? Türkiye topraklarına fiili savaş ilan edilmemiştir.Fakat terör örgütlerinin eylemlerinin beslendiği sincar a bomba atmak neden bu kadar bazılarının zoruna gitti . Hiç zorunuza gitmesin Kuzey Kıbrıs için çıkarları için Akdeniz de ne kadar kararlıysak Türkiye nin çıkarları için de güneyimiz de o kadar kararlı olmaya devam etmeliyiz. Etmek zorundayız.


Bu haber 782 defa okunmuştur

:

:

:

: