Unutulmaz günlerime yeni bir gün daha eklendi...

Esintili, bulutlu bir gün... Aylardan aralık olduğuna göre bunda şaşılacak bir durum yok elbette...

Esintili, bulutlu bir gün... Aylardan aralık olduğuna göre bunda şaşılacak bir durum yok elbette...

Bugün Şehit Hüseyin Ruso ortaokulunun davetlisiyim. Onlar ' Okuma Günleri ' etkinliğine beni ve gazeteci Hüseyin Ekmekçi'yi davet etmişler. Ne gurur verici bir olay...

Daha arabamı park ettiğim yerden güler yüzle karşılanıyorum. Okul Müdürü Ayşe Yılmaz Deveci'nin odasındayız. Okul Aile Birliği Başkanı gazeteci Necati Özsoy ve LTL'den öğrencim beden eğitimi öğretmeni Hasan Çek de bizimle. Karşılıklı kahvelerimizi içip laflıyoruz.

Derken Hüseyin Ekmekçi de katılıyor aramıza... Az sonra bizi bekleyen üç yüzden fazla öğrenciyle salonda buluşuyoruz. Çiçek buketleriyle süslü masamıza oturuyoruz.

Öğrencilere tanıtılıyoruz. Bir Hüseyin Bey bir ben, çocuklara kısa bilgiler veriyoruz. Sonra sorulara geçiyoruz.
Merak ettikleri neler neler var...

Müzik öğretmenleri eşliğinde iki koz öğrenci bize şarkılar sunuyor.

Zaman su gibi akıyor. Neredeyse iki saat geçmiş bile. Fotoğraflar çekiliyor, kutlamaları alıyoruz. Okulda öğretmenlik yapan bir de KIZIM var... HALE GÖKDEL... Ayrılmadan geliyor, kucaklaşıyoruz...

ÖĞRENCİLERİN GÖRÜŞLERİ...
Böyle toplantılar sonrasında, öğrencilerin görüşlerini, düşüncelerini öğrenmek benim için çooook önemli...

Onlara okuduğum şiirlerden örnekler de paylaşmak isterim elbette. Biliyorum onlar Star Kıbrıs Gazetesini alıp saklayacaklar...


O ÇOK GÜZEL BİR İNSAN
Ayşe Tural,
Şiirleri, konuşması ile insanlara hayatı sevdiren biri. Çok tatlı ve pozitif biri. Hayatın zorluklarına rağmen, hayatı sevdiren şiirler yazıyor. Bize okuduğu şiirlerinde hayatın güzel yanlarını anlatıyor. Bu benim çok hoşuma gitti.

Ayşe Tural, kendisini pek çok meslek dalında geliştirmiş. Eğer isterse her insanın birçok şeyde yetenekli olabileceğini göstermiş ve kanıtlamış oluyor.

Okulumuza gelip hayatını anlatması, hayatı sevdirmesiyle belki de birçok öğrencinin hayatı olumlu yönde değişecek. Ben Ayşe Hanımı çok sevdim.

Nurcahan RAZIBAYEVA
Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu 7 - A

ŞİİR/ ATIM

bu gece
gün ağarırken
şiir/atıma bineceğim...
Kafdağının ardında beni bekleyen
düşlerime koşacağım
hem de dört nala...

mavi elbisem
uçuşacak mutluluk rüzgarında...
anne
bez bebeğimle kokulu kalemlerimi de ver
belki şiirler yazarım orada...

Ayşe TURAL

UMARIM ONU ÖRNEK ALIRIZ
Kendisinin yaşam öykülerini, hayat tecrübelerini dinlemek bana çok şey kattı. Açıkçası, ilerlediğimiz yolda asla pes etmemeyi; kimseyi kafamıza takmamamız gerektiğini öğrendim.

Zaten okuduğu şiirlerde de bunu açıkça belirtti. Kendisinin birçok meslek dalında bu kadar başarılı olması harika bir şey! Umarım bizler de onu örnek alırız. Onun yolunda ilerleyebiliriz. Ayşe Tural'a sevgilerimle...

Ahmet Göktürk TERZİ
Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu 7-A

ÇOK ZAMAN

kim bilir
daha ne kadar çok
zamanlar var yaşanacak
kalpleri kırmaya
gönülleri incitmeye...

kim bilir
ne kadar zaman var
öfkeye, kızgınlığa...

kim bilir
ne kadar az zaman kaldı
sevmeye, sevilmeye...

Ayşe Tural
GÜLÜMSEMEYİ ÇOK SEVİYOR
Ayşe Tural,
çok hayat dolu bir kadın. Gülümsemeyi çok seviyor. Bize anlattıklarını severek dinledik. Gelmesiyle birlikte etraf aydınlandı. Okulumuza gelip konuşma yaptığı için çok mutluyum. İyi ki gelmiş.
Bizim öğretmenimiz olmasını çok isterdim gerçekten. Onun hayata bakış açısından etkilendim. Onun sayesinde ne olursa olsun hep mutlu olmayı öğrendim.

İyi ki okulumuza geldiniz, iyi ki varsın Ayşe Tural... Bize o değerli zamanınızdan ayırdığınız için çok teşekkür ederiz...

Zeynep KARATAŞ
Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu 7- A

İKİ GÖZÜM YAŞAMAK
Dalda kiraz
Çayırda çimen
Denizde balık...
Gözlerim dolar tadından...
Beşikte bebek
Alında ter
Toprakta tohum...
Bir türkü olurdudaklarımda
İki gözüm YAŞAMAK....
Ayşe TURAL

ASLA PES ETME

Ayşe Tural'ın yaşam öyküsü ve yazdığı şiirler bana asla pes etmemeyi, amacımıza ulaşana kadar çalışmayı ; eğer bize engel olan, bizi kötüleyen insanlar varsa onları umursamamayı öğretti.
Başarılarının devamını dilerim.

Zelal ŞAŞKARA
Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu 7- A

ŞEHİT HÜSEYİN RUSO ORTAOKULU

1862 yılında şimdiki Halk Sanatları Derneği binasında (Eski Selimiye İlkokulu) Lefkoşa Rüştiye'si (ortaokulu) olarak kurulmuştur. 1897 yılında lise kısmı da ilâve edilip Lefkoşa İdadisi ismini almıştır. 1922'de Lefkoşa Sultanisi, 1925'te Kıbrıs Türk Lisesi isimlerini alan okul 1929'da 'Bayraktar Kışlası' diye bilinen eski lise binasına taşınmıştır.

Okula 1936'da Kıbrıs İslâm Lisesi adı verilir, 1942'de Lapta'ya taşınan okul 1944'de tekrar Lefkoşa'daki binaya taşınır. 1950'de tekrar Kıbrıs Türk Lisesi, 1958'de Celal Bayar Lisesi, isimlerini alan okulun lise kısmı 1960 – 61 ders yılı başında Lefkoşa Türk Lisesi adı ile şimdiki 20 Temmuz Fen Lisesi binasına taşınmıştır. Ortaokul bölümü ise Bayraktar Ortaokulu ismini alarak ayni binada (Bayraktar Kışlası) faaliyetine devam etmiştir.

21 Aralık 1963 olaylarının başlaması üzerine okula göçmenler yerleştirilmiş ve daha sonra da Kışla olarak kullanılmıştır. Bu nedenle okulda öğretime ara verilmiştir. 1964 – 65 ders yılı başına kadar sadece orta 3. sınıflara kurs nitelikli eğitim verilmiştir.
( O zaman ki Haydarpaşa Ticaret Lisesi binasında.)

Okul faaliyetlerine 1964 – 65 ders yılı başında Küçük Mehmet binaları diye bilinen şimdiki Belediyeler Birliği binasında çift tedrisat (Cumartesi Ö.S. dahil) olarak tekrar başlamıştır.

Öğrenci sayısındaki artış nedeniyle 1966 – 67ders yılı başında okul Bayraktar Ortaokulu 'A' ve Bayraktar Ortaokulu ' B ' olarak iki ayrı okula dönüştürülmüştür. Bayraktar Ortaokulu 'A' ayni binada kalırken, Bayraktar Ortaokulu 'B' şimdiki Sedat Simavi Endüstri ve Meslek Lisesi binalarında çift tedrisat olarak öğretime başlamış ve 1970 – 71 ders yılı başında şimdiki
20 Temmuz Fen Lisesi'nin 2. katında yine çift tedrisat olarak faaliyetlerine devam etmiştir.
25 Aralık 1971 tarihinde Bayraktar Ortaokulu 'B' Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ismini aldı ve 1974 – 75 ders yılı başında şimdiki binasına taşınmıştır.

Bu haber 366 defa okunmuştur

:

:

:

: