DOME OTEL’DE YENİ SÖZLEŞME HAZIRLIĞI

BRT'de Kemal Darbaz'ın sunduğu 'Vizyon Medya' isimli programa katılan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
BRT'de Kemal Darbaz'ın sunduğu 'Vizyon Medya' isimli programa katılan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son günlerde Vakıflar İdaresi yönetimine haksız, mesnetsiz iddia ve suçlamalar yapıldığını ifade eden Kemal Darbaz, bunlarla ilgili bazı söylemleri Prof. Dr. İbrahim Benter'e sordu.

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, 2019 yılının memleketimiz ve insanlarımız için güzel günler getirmesi dileğiyle başladığı konuşmasında, birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu sürece çözülemeyecek problemlerin olamayacağını söyledi. Ancak bunun için öncelikle iyi niyetli davranılması ve işlerin yürütülmesi sırasında doğru dürüst araştırmalara yer verilmesi gerektiğini belirtti. Benter, bu araştırmalar için de, üniversitelere, sivil toplum örgütlerine başvurulması halinde daha doğru ve gerçekçi bilgilere ulaşılacağını ifade etti.

DOME OTEL ZARAR MI EDİYORDU?

Dome Otel Vakıflar İdaresi yönetiminde işletilirken sürekli zarar ediyordu argümanının sıklıkla kullanılması karşısında ne düşündüğü sorulan Prof. Benter, Vakıflar İdaresi yönetiminde işletilen Dome Otel'in hiç bir zaman zarar etmediği ve her dönemi karla kapattığını söyledi.

Ancak 2006 ve 2007 yıllarında ne olduysa ansızın Dome Otel zarar etmeye başladığını söyleyen Prof. Dr. Benter, yine o dönemde otelin özel bir şirkete kar payı ortaklığı adı altında kiralanması girişimlerinden söz etti. Prof. Dr. Benter, 2008 yılında otelin bu şirkete kiralandığını, bir iki yıl zarar ettikten sonra kara geçtiklerini
belirtti.

GÜNDE SADECE 40 EURO

Vakıflar İdaresi'ne ait Dome Otel'den son 10 yılda Vakıflar İdaresi'ne gelen kar payının sadece 1 milyon lira olduğunu söyleyen Prof. Dr. Benter, bunun da günde 40 Euro olduğunu belirtti. Girne'nin en güzel yerinde, bu kadar otel odası ve restoranları olan bir otelden vakıflara gelen kar payının günde sadece 40 Euro olmasının kabul edilemez bir miktar olduğunu ifade etti.

OTEL YILDA BİR MİLYON EURO KAR EDİYOR

“Bizim yaptığımız araştırma ve tespitlere göre Dome Otel'in sadece yıllık karının 1 milyon Euro olduğunu düşünüyoruz” diyen Prof. Dr. Benter dolayısıyla Vakıfların alacağı gelirlerin yükselmesi gerektiğine işaret etti. Yine orada çalışan işçilerin, sendika başkanı, otel idaresi ve şirketin başındaki kişinin aynı olması hasebiyle, şikayet ve hak arama mercilerinin kalmaması nedeniyle korunmaları gerektiğine dikkati çekti Prof. Dr. Benter.

Dome Otel'e bu son 10 yıl içerisinde yeterli yatırımların da yapılmadığına işaret eden Prof. Dr. Benter, bu konuda tereddütü olanların gidip oteli gezerek içinde bulunduğu durumu görebileceklerini belirtti.

YENİ BİR SÖZLEŞME HAZIRLIĞI

Prof. Dr. Benter, Başbakan Tufan Erhürman ile ortak yaptıkları çalışmalar sonucunda, bir sözleşme hazırlandığını, sözleşme hazırlığının bitmesi sonrasında yine kar payına dayalı gerçekçi bir sözleşmeye imza atabileceklerini söyledi.

Program sonunda, bazı yayın organlarında yer alan bavulla, çantayla para taşınması konusundaki iddialara, Prof. Dr. Benter, 'sokak adamlarının mesnetsiz ve çağdışı iddiaları' diye yanıt verdi.

FATURALAR, MALİYE, BAŞBAKANLIK VE ELÇİLİK ONAYINA SUNULUR

Prof. Dr. İbrahim Benter, hazırladıkları projelerin T.C Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'ne sunulduğunu, bu sunumun maliye ve başbakanlık üzerinden yapıldığını, bunun onaylanması durumunda ise başbakanlık ve maliye üzerinden Vakıflar İdaresi'ne projenin onaylandığına dair yazı geldiğini belirtti. Kısaca proje için çalışmaya başlandığında proje faturalarını maliyeye gönderdiklerini, maliyenin de başbakanlığa gönderdiğini, oradan da T.C Elçiliğine ulaştırıldığını ve o makamlarca da onaylandıktan sonra o fatura bedellerinin ödendiğini söyledi Prof. Dr. Benter. Böylelikle her faturanın, maliye, başbakanlık ve elçilik denetiminden geçtikten sonra onaylandığına dikkat çekti.
Bu haber 408 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER