FRANSA’NIN ŞÖVALYESİ

Aralık ayında Fransa Akademik Palm Şövalye nişanı alan Dr. Ferdiye Ersoy, bu ödüle layık görülen ilk Kıbrıslı Türk kadın.
Aralık ayında Fransa Akademik Palm Şövalye nişanı alan Dr. Ferdiye Ersoy, bu ödüle layık görülen ilk Kıbrıslı Türk kadın.

15 yıl yurt dışında yaşayan Ersoy, bu süre içinde bir çok eğitim, kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirdi, ülkesinden hiçbir zaman kopmadı ve 1995 yılında Fransa Fahri Kültür Ataşeliği görevine layık görüldü.
Ersoy, Fransa tarafından verilen nişanın ise, bunların birikimine verilen bir ödül olduğunu düşünüyor.
Fransa tarafından verilen Nişanın kendisinin neyi temsil ettiğine yönelik bir ödül olduğuna inanç belirten Ersoy, “Bizim en birinci kimliğimiz Kıbrıslı Türk olmamız” dedi.
Akademik Palm ödülünün; Napolyon zamanında, Napolyon tarafından verilmeye başlayan bir devlet nişanı olduğunu söyleyen Ferdiye Ersoy, bu Nişanın sadece Fransızlara değil, dünyadaki bütün ülkelere, kendi takdirleri sonucu, kendi kriterlerine göre değişik ülkelerde, değişik zamanlarda verildiğini söyledi.
“BUNU YAPMAYALIM AMBARGO VAR DİYE YOLA ÇIKMIYORUM”
Ersoy, bugüne kadar yaptığı, düzenlediği etkinliklerde hiçbir zaman KKTC’nin ambargolar altında bir ülke olduğunu düşünerek hareket etmediğini söyleyerek, “Bunu bilmiyor veya göz ardı ediyor değilim. Ama bunu yapmayalım, ambargo var diye de yola çıkmıyorum” dedi.
Aralık 2018’de Fransa Akademik Palm Şövalye nişanı alan Kıbrıslı Türk Ferdiye Ersoy TAK muhabirinin sorularını yanıtlayarak, yaşamı, yaptığı çalışmalar ve gelecek için projelerini anlattı.
Lefkoşa Marmara’da doğan Ferdiye Ersoy, 1974 yılında Lefkoşa’da, ilkokul dönemindeyken, nenelerine tatil için gittikleri Baf’ın Aydın köyünde olayların patlak vermesi üzerine mahsur kaldıklarını ve Lefkoşa’ya gelmeleri neredeyse imkansız olduğu için askeri uçakla İngiltere’ye gönderildiklerini anlattı.
HAYATIMA ÇOK BÜYÜK ETKİSİ OLDU…
Okulun çok düzenli, hem akademik, hem de akademik olduğu kadar genel tavır, genel davranış, genel hayata bakış ve duruş konusunda bir iç tüzüğü olduğunu aktaran Ferdiye Ersoy, okulun bunu günlük hayatta öğrencilerine karşı uyguladığını anlattı.
İki yıl bu okulda okuduğunu söyleyen Ersoy, o okulun hayatına çok büyük etkisi olduğunu ve daha yine İngiltere’de üniversiteye gittiğini, Medya ve İngilizce Dili ve Edebiyatı okuduğunu, ondan sonra Londra Üniversitesi Institute of Education’da Master yaptığını, 5-6 ay gibi çok kısa bir dönem Kıbrıs’a dönüp Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne girdiğini, ardından da evlenip Fransa’ya yerleştiğini kaydetti.
Ferdiye Ersoy, ardından 2000’li yılların başında Kıbrıs’a döndüğünü, şu anda da Kıbrıs’ta yaşadığını söyleyerek, Kıbrıs’a döndükten sonra yine İngiltere’de Birmingham Aston Üniversitesi’nde Applied Linguistic doktorasını tamamladığını söyledi.
Kıbrıs’ta üniversite üst düzey yöneticiliği, okullar grubu başkanlığı, akademisyenlik yaptığını anlatan Ferdiye Ersoy, 8 yıl önce kendi dil okulunu kurduğunu belirtti.
Fransa Akademik Palm Şövalye nişanı alan Ersoy, bu nişanı alan ilk Kıbrıslı Türk kadın olduğunu ifade ederek, Akademik Palm ödülünün ilk kez Napolyon zamanında, Napolyon tarafından verilmeye başlanan bir devlet nişanı olduğunu anlattı.
Neden bu ödüle layık görüldüğünün sorulması üzerine Ersoy, “Neden bana verildiği konusunu aslında onlara sormak daha doğu olur. Ama benim tahminimce, verilme sebebi benim yıllardır yaptıklarım” dedi.
Bu haber 140 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER