Sahte emlakçı krizi kapıda

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Ada TV’de konuğum oldu. 2019’da emlak ve konut sektörü için kara senaryolar çizilirken, özellikle Girne’de konut sektörünün bir darboğaza gireceği iddiaları karşısında, Sungur önemli uyarılarda bulundu.
Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Ada TV’de konuğum oldu. 2019’da emlak ve konut sektörü için kara senaryolar çizilirken, özellikle Girne’de konut sektörünün bir darboğaza gireceği iddiaları karşısında, Sungur önemli uyarılarda bulundu.
İşte Sungur’un açıklamaları:
“Hükümet turizm ve eğitimin lokomotif sektör olduğunu iddia ediyor. Ama bir yandan da Girne’de üniversite ve yeni otel olmayacağını söylüyor. Artık lokomotife ihtiyacımız yok mu demek istiyorlar. Bunu açıklasınlar.
Girne’ye yapılan tüm yatırımlar durdurulacaksa, Girne öksüz çocuk olacaksa, yol projeleri yarım kalacaksa, yat limanı projesi yapılmayacaksa, kaçak emlakçılıkla mal almak isteyenler dolandırılacaksa evet Girne’de bir sıkıntı yaşanacak.
Ama eğer kızınızı büyütürken bakarsanız, büyütürseniz, iyi eğitim verirseniz çok güzel bir gelin adayı ortaya çıkarırsınız. Ama kızınız dünya güzeli de olsa bakmazsanız, ilacını vermezseniz, gıdasını vermezseniz cılız, hastalıklı bir varlık yaratırsınız. Yine de iddia ediyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar, Girne’nin önünü kesemezler. Girne çöplükte yetişen bir orkidedir.
Bu sene Girne’de arz ve talepten dolayı bir sakinlik olacak. Çünkü eski imar planına göre yapılan evler satışa sunulacak. 2019’da Girne’de fiyatlar düşmeyecek ancak bol bol makul fiyatlarda ev alma imkanı olacak. Ancak 2019 sonrası yani 2020 evler yeni imar planına göre yapılacağı için yüzde 25 fiyatlarda bir artış olacak. Arazi maliyetleri artacağı için bu inşaatlara yansıyacak.
Kıbrıs’ta neredeyse her yer Rus emlakçılarla doldu. Sahte emlakçılık yapan bu kişiler birbirlerini dolandırıyor. Her türlü kolaylığı gösterir gibi yapıp ev almaya gelenleri kandırıyorlar. 2005-2006-2007 yıllarında yaşanan kriz, bu anlamda yeniden yaşanabilir. Bu dolandırıcılar bitmemiş konutları bırakıp kaçabilirler. Çünkü öyle vaatlerde bu evleri satıyorlar ki zaten bitirmeyi düşünmüyorlar.
Hükümet bir an önce emlakçılar yasasını çıkarmalı. Yoksa 2-3 yıl içinde bir emlak krizi yaşanacak.
Bürosunda sabit telefonu bile olmayan, işlerini cep telefonuyla yapan sözde emlakçılar türedi. Bunlar aldatıcı ilanlarla ev satın almak isteyenleri dolandırıyor. Konut alanlar aldıkları kişilere şunu sormalı. Sizin 100 bin Euro’luk emlakçı sigortanız var mı? Bizim her üyemizin bu sigortası vardır. Size eğer gelip Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği üyesi bir emlakçıdan herhangi bir mal alırsanız bu garanti kapsamına girersiniz.
Yine bizim üyemizden gelip bir alışveriş yaptıysanız ve memnun kalmadıysanız, dolandırıldığınıza inanıyorsanız ilk hukuki hizmeti size avukatlarımız aracılığıyla Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği olarak biz veriyoruz.
Ama bunun yasasını bir türlü geçiremiyoruz. 1.5 yıldır kavgasını veriyoruz. Yasa savcılığa gitti orada takıldı kaldı. Biz şu anda belediyelerle yaptığımız işbirlikleriyle bu kaçak emlakçıları durdurmaya çalışıyoruz.
Vatandaş emlakçıya gittiğinde alışveriş yaptığı emlakçıya “siz Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’nin üyesi misiniz” diye sormalı. Yaptığı alışverişte ancak bu şekilde güvende olabilir.

Bu haber 118 defa okunmuştur

:

:

:

: