Tarım Bakanı, Erdoğan’ın politikalarını seçim yatırımı olarak değerlendiriyor

“KKTC tarımsal üretimde hayvancılık girdilerin yüksekliği nedeni ile zor duruma düştü. KKTC 2019 bütçesinde tarıma ayrılan pay gülünç durumda kaldı.

“KKTC tarımsal üretimde hayvancılık girdilerin yüksekliği nedeni ile zor duruma düştü. KKTC 2019 bütçesinde tarıma ayrılan pay gülünç durumda kaldı. 160 milyon TL öngörülen 2019 bütçesi bir önceki yılın da gerilerine düştü, %30 olarak hesaplanan genel artışlar bütçenin 2018 miktarı ile dengeli olması için en az 210 milyon TL olması gerekiyordu. Yürütülebilir bir tarım bütçesi KKTC en az 250-300 milyon TL olması gerekirdi. Uzun bir süredir hayvancılar birliği ile Tarım Bakanı ciddi tartışmalar yaşıyorlar, Tarım Bakanı sektörün küçülmesi gerektiğini savunuyor.”
Bu ifade Salı gecesi Kıbrıs gündemi programına katılan hayvancılar birliği başkanı Mustafa Naimoğlu tarafından kullanıldı.
Geçen yıl da hatırlayacağımız üzere hayvancılar Lefkoşa da büyük bir eylem yapmışlardı. Mustafa Naimoğlu Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin kendilerini dinlemediğini ve bildiğini yapmaya çalıştığını söyledi.
Birkaç hafta önce yine birlik Tarım Bakanı’nı ziyaret etti ve sorunları bir kez daha görüşmeye başladılar. Naimoğlu, Türkiye’de uygulanan teşvik sistemini anlattı ve şunu ekledi. Türkiye hükümeti ve özelde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, et açığını ithalat ile çözemeyeceğini bildiği için teşvik sistemini güçlendirerek üretimi artırıp açığı kapatmaya çalışıyor dedi.
Bakan Şahali ise, “Bunu Türkiye de mart ayında yerel seçimler yapılacağı için yapıyor” dedi.
Şahali Türkiye hükümetinin ve özelde Cumurbaşkanı Erdoğan’ın tarım ve hayvancılığa verdiği desteği seçim bahanesini ortaya atarak küçümsediğini ve aşağıladığını ifade etmiş oldu, bu kabul edilemez bir açıklamadır.
Bu tür söylemler kronik bir hastalık gibi olmaya başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı ve hükümetinin doğru icraatları, KKTC’de bu şekildeki bahaneler ile küçük görülüp aşağılanıyor.

Bu haber 672 defa okunmuştur

:

:

:

: