Teşekkürler Sayın Başbakan

Kamunun bankası olarak tüm medya ve basın yayın organlarına eşit mesafede olması gereken Kıbrıs Vakıflar Bankası, ne yazık ki istediğine ilan veriyor. İstediğine ilan vermeyerek adeta cezalandırıyor.
Kamunun bankası olarak tüm medya ve basın yayın organlarına eşit mesafede olması gereken Kıbrıs Vakıflar Bankası, ne yazık ki istediğine ilan veriyor. İstediğine ilan vermeyerek adeta cezalandırıyor.

Kıbrıs Vakıflar Bankası yönetiminin medyaya yönelik haksız ve adaletsiz tutumunu dün köşemizde gündeme getirmiş, yöneticilerine “Orası sizin çiftliğiniz değil” diye seslenmiştik.

Yolsuzlukların ve adaletsizliklerin üzerine gitme vaadiyle iktidara gelen Sayın Başbakan Erhürman, farkını gösterdi. Haklı isyanımıza kayıtsız kalmayarak meseleyle ilgili benden bilgi talep etti.
Kendisine bütün gerçeği tüm açıklığıyla anlattık.

Belki de gelmiş geçmiş tüm siyasiler arasında en dürüst ve en güvenilir liderler arasında olduğu herkesçe kabul edilen Sayın Erhürman, şunu net olarak söyledi:
“Star Kıbrıs medya grubuna, Kıbrıs Vakıflar Bankası’nın Yönetim Kurulu kararıyla reklam vermeme gibi bir durum asla söz konusu olamaz…”

Göreve geldiği ilk andan itibaren tüm kamu kurumlarının medyaya vereceği ilanların eşit olarak dağıtılmasına yönelik talimat verdiğini söyleyen Sayın Başbakan, bu gerçeğin herkesçe bilinmesini istedi.

Sayın Başbakan’a güvenimiz sonsuzdur. Bu konuda talimat verdiğine yönelik inancımız da tamdır.

Ancak ne yazık ki bu ülkede bu talimatlara rağmen kamuda bazı küçük krallıklar oluşturulmuştur.

Bu krallıkları yöneten bazı işgüzarlar kendi aldıkları keyfi kararları yönetim kurulu kararı diye uygularken, ülkenin Başbakanı’nın verdiği talimatı bile çiğneyecek kadar gözlerini karartmaktadırlar.

Siyasilerin de en büyük düşmanı olan bu bürokratik vesayetin kırılması şarttır. Bu en başta bir sistem sorunudur.

Demokrasilerde insanlar bir lidere inanıp güvenirler, o liderin kendilerini yönetmesi için oy verirler.

Sonra da seçildikten sonra o liderin halktan aldığı güçle ülkeyi yönetmesini beklerler. Ancak KKTC’de sistem o kadar bozulmuştur ki, bürokraside Başbakan’ın verdiği talimatları bile uygulamamak için direnen gözü dönmüş bir yapı mevcuttur.
Bu yapı günün sonunda hesap da vermediği için ne yazık ki bu keyfi tutumunu sürdürmekten çekinmemektedir.

Bu bürokratik vesayet elbette sadece bu hükümetin sorunu değildir. Yarım asra varan bu düzeni yaratan yapı temizlenmedikçe, hiçbir siyasal iktidarın başarı şansı yoktur.

Sayın Başbakan Erhürman’ın da bu düzeni değiştirmek için mücadele edeceğine olan güvenimiz tamdır. Sadece bunu başarmak bile bu ülkenin önünü açmak için önemli bir adımdır. Bu adımda kararlı olan Sayın Başbakan’a da bu toplum şimdiden teşekkür etmelidir.

Teşekkürler Sayın Başbakan…

Bu haber 201 defa okunmuştur

:

:

:

: