Akdeniz dünyanın merkezi olacak konumda

Son yıllarda coğrafyamızda meydana gelen olayların silsilesi giderek artmakta kartlar masaya açıkça konulmaktadır. Kartların özellikle açıkça ortaya konulması , 2017 de Trump 'ın seçilmesi ve Hillary Clinton mağlubiyetinden sonra ortaya çıktı.

Kavga merkezleri Çin merkezli olmak üzere, Petrol bölgeleri, Madenler, para piyasaları , serbest ekonomi bölgeleri üzerinde yoğunlaştı. Çünkü dediğimiz üzere bunlara sahip olan dünyanın da hakimiyetini elinde bulunduruyordur. Zaten mesele hâkimiyet meselesi.

Avrupa içindeki güç mücadelesi

İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve bir çok Avrupa ülkesinde terör saldırıları metroları bombalar silahlı saldırılar gerçekleşti. Değişen liderler, kurdurulmayan hükümetler, hükümetsiz devletlere şahit olduk olmaya da devam edeceğiz. AB nin çöküşü için gösterilen BREXİT ve benzeri olaylar oldu ve devamı gelecek. İşte Cüneyt bey ile yaptığımız canlı yayında da değindiğimiz üzere bütün olayların merkezinde güç mücadelesi ve 2 aktör vardı. Pentagon ve Rothschild ailesi. 2017 yılında başlayıp, 2019 yılında krizlerin giderek tırmanmasını sizlere izahat ile defalarca açıkladık. ABD ile ittifak için 2017 de masaya oturan aile pentagon un planları neticesinde bozuldu. 2017 de amaç ABD üzerinde etkili olmaktı. Olmadı ...

İşte planlar ortaya çıkınca müttefiklik, çıkar ilişkisi bozuldu.

Planlar bozulunca artık yeni planları gündeme almak lazımdı! Aile de bunu yaptı. Hatırlayalım ipek yolu tekrardan gündeme getirildi. Doğalgaz aramaları hızlandırıldı. Kıbrıs Barış görüşmelerinde baskılar arttı ve siyasi olarak ortaya çözümler formüller konulmaya başlandı. Hepsi bizlere bölgenin ileride önemli merkez haline geleceğinin işaretçisi.

Dünya'nın merkezi ekonomik bakımdan Akdeniz e kayacak.

Dünya ekonomi merkezi Akdeniz olacaksa burada çatışma alanı da artacaktır. Zaten doğalgaz arama vs gibi konuları son dönemde ortaya taşıyan kişilerde bunlardan güç almaktadırlar. Hatta ARAP NATO su fikri de Rothschild aiesinin bu fikrinin çürütmek için atılmış bir adımdır. Bu açıdan ABD dış işleri bakanı bir çok arap ülkesini gezip bu fikri empoze etmeye çalıştı. Macron un dediği gibi AB ordusu da bu bakımdan atılmış adımdır.

ABD menşei li bir dergide okuduğum yazıda ABD nin güç dengesi için yeri gelirse Çin'e karşı bir askeri müdahaleden kaçmayacağından bahsetmesi önemlidir. ABD bugün hem Ortadoğu da hem Avrupa etkili olmak için askeri gücünün yanında diplomatik olarak da ajan misyonu olarak da hareketlerini arttırmış durumda.  Pentagon ile kopan ilişkiler sonrasında kripto para olayı  gündeme geldi. Ne idi bu ? BİTCOİN. Pentagon un bunu hakimiyeti altında tutması için yer altı zenginliklerini elinde tutmak zorunda. ABD de dünyanın en büyük rezervi olan ARAMCO petrollerini gözüne kestirmiş durumda. Bunların dışında Afrika petrolleri ve yer altı zenginlikleri de ABD'nin iştahını kabartmış durumda. Devrilen liderlerin paralarına el koyan da ABD. Nedeni kendi yaşam alanı için para bir nefes! Fakat işler şuan zor. Karşısında sadece bir güç yok.ABD 'nin bugün 20 trilyon dolar tahvil borcu var. Bunun sadece yıllık ödemesi faizleri ile 3 trilyon dolar civarında. Bu işin içinden çıkmak zor iş! Dolar her ne kadar gelişmekte olan ülkelerde kur bazında güçlü görünsede küresel anlamda dolar son 100 yılda değer kaybetmekte. Zaten FED'in faiz artırımları vs gibi hamleleri de buradan kaynaklanmaktadır. Belkide dolar ömrünü tamamladı. Patinaj çekiyor. Bekleyip göreceğiz.

Eğer paran değerli olsun istiyorsan dünya servetine hakim olacaksın eğer hakimiyetin biterse paranın değeri de paralel şekilde aşağı düşer. İşin aslı bu! ABD'nin dünya yer altı kaynaklarına hakim olması demek asya nın hakimiyetinin kısıtlanması ve Aile destekli Çin'in sonu demek. Sadece çin değil AB'yi de bu etkileyeceğinden bugün İnstex konusunda bile Almanya- Fransa ve İngiltere ABD harici ittifaka soyundu. İran demek yer altı zenginliği demek. Gaz demek Petrol demek.  İran da ABD'nin ambargo koyması ve çin üzerine ticaret savaşlarının başlaması üzerine Çin yönünü venezuale ya çevirdi. Bu yüzden de ABD nin burada maduro karşıtı duruşuna halen şahit olmamızda ki nedenlerden birisidir.Hatırlarsak ABD derin devleti Steve Bannon gibileri ab içinde yeni oluşum ve milliyetçi yapılanma için harekete geçirdi.Avrupa Sarı Yelekliler, Türkiye de Cemal Kaşıkçı Olayı, Suriye de YPG vs vs bunların hepsi pentagon ile ailenin güç mücadelesi. Kısacası Güç denklemi. Venezuela olayında Maduro aslında dünya geleceğine ışık tutacak. Maduro kalırsa ABD'nin gücü kırılacak. Giderse yukarıda dediklerimiz gerçekleşecek.  

 

 

Bu haber 993 defa okunmuştur

:

:

:

: