Rum Başkan Anastasiadis net konuştu: Ya biz ya Türkiye

KKTC CB Akıncı Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakereleri başlatma çağrısına Rum tarafından cevap geldi.

KKTC CB Akıncı Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakereleri başlatma çağrısına Rum tarafından cevap geldi. Rum başkan Anastasiadis, Akıncı’yı telefon ile aradı ve Şubat ayı içerisinde yüz yüze görüşmek istediğini söyleyerek Akıncı’nın talebine olumlu cevap verdi. Bu görüşmenin içeriğini halkımız merak ediyor, KKTC CB Akıncı önceden halk ile içeriği hakkında ne paylaşacak göreceğiz. Eski alışkanlıklardan biliyoruz ki pek de bir paylaşım yapmıyor, KKTC meclisine bile yeteri kadar bilgi vermiyordu. KKTC eski meclis başkanı Dr. Sibel Siber, cumhurbaşkanını meclise davet ettiği halde gelip de bilgi vermediğini çok söyledi ve Akıncı’yı geçmişte çok eleştirmişti, anlaşılan Akıncı’nın karnesi kırık bu konuda.
Bu görüşme öncesin de cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamalar, üç sütunlu belgeye izin verilmeyecek, siyasi eşitliğimiz şart, ucu açık görüşme istemiyoruz gibi açıklamalar yapılıyor. Güvenmek istiyordum da geçmişte yapılanlar bizi biraz daha dikkatli olmaya sevk etti. kabul etmeyeceğiz dediğiniz bir çok öneriyi kabul ettiniz.
Anastasiadis net konuştu “Kıbrıs Türk’lerine siyasi eşitliği vermeye hazırım, onlar Türkiye’den ayrılmaya hazır mı” diye görüşünü ortaya attı. Crans Montana sonrası Anasatasiaidis müzakereler çökmüştür açıklamalarını yapmaya başlamıştı. Ancak daha sonra süreç çökmedi ancak Türkiye’nin tavrı yüzünden sonlandırıldığını açıkladı.
Anastasiadis Rum tarafı müzakereye hazırdır dedi, ancak Crans Montana da kaldığı yerden, bu görüşünü Dünya da gittiği her yerde söyleyerek etki yaratmaya çalıştı. Başarılı olduğunu düşünüyorum çünkü net görünmese bile BM ve AB yanında çok devlet bu görüşü destekliyor.
Türkiye hedef haline geldi veya getirildi, Kıbrıs da bir anlaşma olursa üçüncü ülke garantörlüğüne hiç ihtiyaç yoktur anlayışına başta AB den ciddi destek vardır. KKTC CB sözcüsü sn Burcu da açıklmaıştı “ garantörlük tabu değildir” aslında taşlar yerine oturuyor Barış Burcu’nun görüşleri ile Anastasiadisin görüşleri örtüşüyor, Türkiye ile de görüşleri örtüşmüyor.
Anastasiadis görüşünde nettir, Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin Kıbrıs da ki varlığı devam edemez, tüm siyasetleri bu iki temel üzerine kurulmuştur. Bu siyasetleri değişirse ben de adımı değiştiririm.
Sn Akıncı müzakere mi istiyorsunuz, alın size teklif bakalım neleri kabul edeceksiniz.


Bu haber 767 defa okunmuştur

:

:

:

: