Güç mücadelesi devam edecek

Suriye de bildiğimiz üzere deaş in varlığından dolayı koalisyon güçleri Suriye de varlığını sürdürmektedir.

Suriye de bildiğimiz üzere deaş in varlığından dolayı koalisyon güçleri Suriye de varlığını sürdürmektedir. ABD nin Suriye den çekilmesi sonrası doğacak terör faaliyetlerine karşı özellikle deaş ın etki alanlarının tespiti yapılması ve ABD nin çekilmesi sonrası saklanan veya gizlenen terör hücrelerine karşı tedbir alınması gerekmektedir. ABD nin Taliban'ın elinden deaş liderlerinden birini para karşılığı(200 milyon dolar) bıraktırdığı bunların da bu coğrafya da kullanılma ihtimalinin kenara bırakılmaması gerekliliğini düşünmekteyim. Özellikle 15 yıldır süren Afganistan ki Taliban örgütü ve ABD mücadelesinin bu dönemde barış görüşmelerine dönüşmesi düşünülmesi gereken bir konudur. 

Türk dış politikasının bu eksende politika üretmesi gerekebilir. Pentagon ve abd yönetiminin Türkiye'nin İran ve Çin ile her attığı işbirliği adımları sonrası operasyonlar çekmesi İran ve Çin in hedef olduğunu ortaya koymaktadır.Bu konuda sadece Türkiye ye operasyon çekilmemiştir. Çin ve İran ile harekete geçen kim varsa hepsine operasyon çekildi. En son örnek Venezuela dır. Çin üretim yapabilmesi için ham madde alabilmesi ve enerji gereksinimini karşılayabilmesi gerekmektedir. Bu yüzden ABD gizli devleti ve hükümeti Çin i kendi içinde izole edip hayat damarlarını kurutmak İçin bugün büyük operasyon çekiliyor. En başta Çin ile ilişkisi olan devletlere ve en sonunda Çin e . Tabi ki bu operasyon Çin e karşı başta konvansiyonel savaş halinde olmayacak . Asimetrik savaş halinde olacağı açık . Asimetrik savaşta terör örgütleri ve etnik gruplar kullanılarak ülke ye diz çöktürmek isteyeceklerdir. Bunun dışında yaptırımlar daha da artacak gibi .Çin e ve İran a karşı atılacak ABD nin yaptırım veya adımları karşısında Türk dış politikası da adımlarını atmalıdır. 

Ab içişlerinde değişen konjöktör elbette beraberinde sonuçları beraberinde getirecektir. Macron karşıtı gösterilerin olduğu Fransa sokaklarında ki sarı yeleklilerin ab içinde domino etkisi gösterip yayılması beklenebilir. Kuveyt de sarı yelekliler çıkması Çin ile Kuveyt arasında ki anlaşma sonrasına denk gelmesi de düşündürücüdür. Her kim Çin ve İran ile işbirliği yaptığı zaman peşine içişlerinde bir kargaş ya da terör olayı patlak veriyor. Bu yüzden buna binaen Türkiye'nin de atacağı adımları bu perspektifte atması doğru olacaktır. Fransa ve İtalya arasında gerilen ilişkilerin daha önce nedenini yazdık. İtalya ya getiren hükümet Steve Bannon projesi idi. Zaten sarı yelekliler de onların projesidir. Fransa da macron ı istemeyenler de bunlar. Bu yüzden İtalya ve Fransa da büyükelçilerin çekilmesine kadar giden ilişkilerin gerilmesi ileriki günlerde Almanya da da görebiliriz . Rothschild ailesinin desteği macron a Pentagonun bu hamleyi yaptığını daha önce de yazmıştık. Ayrıca Fransız muhalif lider le pen in ABD derin devleti tarafından da desteklendiğini tekrar hatırlatmak lazım .Masa da savaş büyük . Büyümeğe de devam edecek.

Dengeler 29 Mart'taAB açısından değicek. İngiltere eğer Brexit i imzalar ise ab açısından tarihi bir an olacak. 

Neyse tekrar konumuza dönelim. ABD de Pentagon ve Trump kavgasına . Son zamanda Suriye den ve Afganistan dan çekilme konusu Rothschild ailesinin isteği. Yanı 'monroe doktrini' ni tekrar uygulamak.Monroe dontrininde daha önce de atıfta bulununan izole edilmesi içeriye dönülmesi konusunu tekrar gündeme almak istiyor aile. İşte bugün Afganistan ve Suriye'den ABD nin çekilmek istemesi ve Pentagon un dan da aleyhi açıklamalar gelmesinin tek sebebi budur.


Trump en başta Pentagon un istediklerini yapıyordu. Hatta dünyanın her yerine ABD askerini yığmayı istiyordu. Fakat Rothschild ailesinin Trump a hatırlatmaları oldu. Özellikle damadına ve ivanka Trump a . Böylelikle Tekrar Trump hizaya getirilmek istendi. Trump a tam bu sıra da açılan onlarca dava olması rastlantı olmasa gerek! Almanya Türkiye ve Kuveyt e karşı ABD ailenin isteği üzerinden Pentagon bağlarını kesmek için isolasyonları gündeme aldı fakat Pentagon bu hamleyi görüp duruma müdahil oldu. Bu ülkeler hem Trump ile hem de Pentagon ile o yüzden halen bağlantı halinde. Bizim de içinde olduğumuz saydığımız ülkeler için büyük sıkıntılar olabilir . Zaten Türkiye'nin ve saydığımız ülkelerin içinden geçtiği sıkıntılar ortada . 2 güç mekanizması arasında çekiştirilmekte .

 

Kavga sadece ülkeler arası ilişkiler de ya da iç siyasi gelişmelerde değil. Dünya bankası seçimlerinde de göreceğiz. Pentagon ve ailenin destekleri kişiler başka.  Bu anlamda ileri ki günlerde gündeme bu konuda gelebilir . Dengeler arası Güç savaşı devam edecek. 2019 yılında aile ile Pentagon arasında ki savaşa daha çok şahit olacağız. Maduro Nun geleceği ise bizlerin gelecek hakkında fikir Sahibi olmamıza yardımcı olacak.

Bu haber 1495 defa okunmuştur

:

:

:

: