ABD 'nin Kıbrıs planı

Bu ay sonunda KKTC cumhurbaşkanı Mustafa akıncı ve Rum Kesimi lideri Anastasiadis arasında resmi olmayan gayri resmi bir görüşme ay sonunda yapılması söz konusu olabilir. Bu görüşmeyi de organize eden Jane Holl Lute.

Bu ay sonunda KKTC cumhurbaşkanı Mustafa akıncı ve Rum Kesimi lideri Anastasiadis arasında resmi olmayan gayri resmi bir görüşme ay sonunda yapılması söz konusu olabilir. Bu görüşmeyi de organize eden Jane Holl Lute.

Jane Holl Lute kimdir?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı nın Guterres Belgesi çıkışı sonrasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres in Kıbrıs için özel olarak görevlendirilmiş kişi. 2014 de BM tarafından Irak a oradan da BM genel merkezine cinsiyet eşitliği platformu için atanmış kişi. Bush ve Obama döneminde yönetimde görev alan özgeçmişinde askeri background u bulunan kişi. Bayan Lute eşi, ABD eski başkanı George W Bush un askeri konularda danışmanlığını yapan General Douglas Lute'dir . Lute önemli bir kişiliğe sahip olduğu ve ABD tarafından önemli taraftar olarak görülen bir diplomattır. Böyle donanımlı bir diplomatın ABD nin isteği üzerine BM tarafından atanmış olma ihtimali çok yüksek.

Neyse konuyu değiştirmeden esas konumuza dönelim.

Eşi general olan lute'nin pentagon ile bağları çok kuvvetlidir. Kısacası Rothschild ailesinin büyük Kıbrıs hayali fikrini yıkmak için Kıbrıs da iki lider ile bu görüşmeyi yapacak. Türkiye nin doğu Akdeniz de devam eden gaz ve petrol aramalarında gösterdiği refleks karşısında Türkiye de oyundan koparılmak istenecektir. Exxon Mobile in gaz aramasının önünde bulunan bütün engeller kaldırılmak istenecektir. Hem aile hem Türkiye Akdeniz de diskalifiye edilip Pentagon ile iki lideri bir araya getirip ABD'nin çıkarlarına yönelik adımlar atılabilir. Lakin KKTC cumhurbaşkanı sn Akıncı bu oyunlara düşecek bir kişi değildir. İşte şuan bunu nasıl yapacaklarının
planlaması pentagon tarafından aranıyor...

Daha önce de belirtmiştim. Maduro Çin, Türkiye ve İran ile ticari ilişkilerinden dolayı bugün ki durum ile karşı karşıya. Türkiye ile ticaretini altın takası yoluyla yapmakta idi. Bu da ABD nin gözüne bakmaktadır. İran ve Venezuala durumu ABD tarafından dikkatlice incelenmektedir. Kıbrıs olayı da buna binaen pişirilmek istenmektedir. Daha önceki yazılarımda da yazdım Kıbrıs dünyanın merkezi olacak konumdadır. Aslında çatışma bugün Suriye de olmaktadır. Ama bütün mesele Akdeniz dir .
Kıbrıs'tır.

Pentagon kendi yaşam alanı olarak Akdeniz e önem vermektedir. Hem Çin'in ticari ilişkilerini kesmek için. Hem de enerji kaynakları bakımından. İşte ABD için önemli olan bir bölge ABD'nin kendi diplomatı tarafından yapılmak istenmektedir. Hem de arkasında Pentagon un da büyük desteğini alarak. ABD tarafından BM'nin maşa olarak kullanılması AB tarafından da rahatsız hissi oluşturmuş durumda. ABD bu planda AB yi oyun dışında tutuyor. Sebebi de Aile yüzünden. Pentagon'un planlarının kurgulanması Almanya , Fransa ve İngiltere açısından sorun oluşturacak. Bu ülkeler Türkiye ile yakın işbirliği içinde. Özellikle Fransa da gündeme gelen sarı yelekliler olayı, diğer ab üye ülkelerine de sıçrayabilir. Lute nin açıklamalarından anlaşılan da şudur ki Akdeniz de AB üye ülkelerinden Almanya ve Fransa istenilmemektedir.
Yukarıda söylediğimiz şeyler hepsi birer plan olur ya da olmaz göreceğiz!

Kısa dönem önce Türkiye de tutuklu bulunan Deniz Yücel konusunda Almanya ve Türkiye nin arası açılmıştı. Serbest bırakılma sonrası ilişkiler düzeldi. Buna benzer bir durum yakın bir tarihte olabilir. Pentagon bu ülkelerin desteğini ve ya bağlantılarını Türkiye den kesmek istemektedir. Sebebi hem Rothschild ailesi hem de Akdeniz.

Yani ABD Kıbrıs üzerinden Akdeniz de etkin rol almak isteyecektir. Bekleyip göreceğiz.

Bu haber 894 defa okunmuştur

:

:

:

: