ACI İTİRAF

Başbakan Tufan Erhürman, ülkeye 1 milyar 800 milyon Dolar ithalat varken, dışarıya sadece 100 milyon Dolarlık mal satıldığını, yani 1 milyar 700 milyon Dolar dış ticaret açığı bulunduğunu söyledi.
Başbakan Tufan Erhürman, ülkeye 1 milyar 800 milyon Dolar ithalat varken, dışarıya sadece 100 milyon Dolarlık mal satıldığını, yani 1 milyar 700 milyon Dolar dış ticaret açığı bulunduğunu söyledi.

Başbakan Erhürman, bunun da üretimin azlığını gösterdiğine dikkat çekerek, çok üretilmediği için dışarıya satılamadığını kaydetti.

En çok gelir elde edilen sektör olan turizmde istihdam edilen KKTC vatandaşı oranının sadece yüzde 20 olduğuna dikkat çeken Başbakan Erhürman, özel sektörde çalışanların en iyi ihtimalle yüzde 50’sinin KKTC vatandaşı olduğunu belirtti.

Erhürman, “Bu ne demektir biz burada bir gelir üretiyoruz, ama turizmde ürettiğimiz gelir Pakistan’a, Endonezya’ya, Tayvan’a, Taylan’da turizmde kim çalışıyorsa oraya gidiyor” dedi.


“1 MİLYAR 700 MİLYON DOLAR DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ VAR”

Başbakan Erhürman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nasıl oldu da, Ağustos ayında KKTC’de aylık enflasyon yüzde 8.42 olurken, aynı Türk Lirasını kullanan ve döviz karşısında aynı değer kaybını yaşayan Türkiye’de enflasyon oranı aynı ayda yüzde 2’lerde kaldı. Biz bu soruyu sorduk hükümet olarak kendimize. Bu sorunun cevabı zor bir cevap değildi. Çünkü bu ülkede öyle bir ekonomik model yaratıldı. Bu bir yılın içinde değil onlarca yılın içinde oldu. 1 milyar 800 milyon Dolar ithalatımız varken, dışarıya sadece 100 milyon Dolarlık mal satıyoruz. Yani 1 milyar 700 milyon Dolar dış ticaret açığımız var. Bu da bizim üretimimizin azlığını gösteriyor. Çok üretmediğimiz için dışarıya satamıyoruz.”

YÜZDE 18-19 ORANINDA GENÇ İŞSİZLİK

Ülkede yüzde 18-19 oranında genç işsizlik olduğuna dikkat çeken Başbakan Erhürman, bugüne kadar istihdamın da, üretimin de, üretilenin turizme nasıl pazarlanacağının da düşünülmediğini vurguladı.

“Öyle bir ekonomi yarattık ki, bir kriz olduğu anda bu ekonomi 7.8 deprem geçirmiş gibi sallanmaya başlıyor” diyen Başbakan Erhürman, kendilerinin böyle bir dönem geçirdiğini ve dolayısıyla 2019 bütçesini de tarihin en büyük açığına sahip bütçelerden biri olarak hazırlamak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Başbakan Erhürman, bu dönemde TC’nin Ağustos ayında krizden belki daha az etkilendiğini, ancak Türkiye’nin bugünkü durumuna bakıldığında krizden ciddi şekilde etkilendiğinin görüldüğüne dikkat çekti.

Başbakan Tufan Erhürman, ilk defa hükümetleri döneminde, kriz yaşandığı dönemde milletvekillerinin, bakanlarının, başbakanın, cumhurbaşkanının maaşlarından hayat pahalılığı oranında 6 ay boyunca kesinti yapıldığını da vurgulayarak, bunun belki çok büyük bir katkı olmadığını, ama söylediklerini yaptıklarını ve kesintiyi yapmaya yukardan başladıklarını sözlerine ekledi.

Bu haber 179 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER