O KAYMAKAMA İKİ AY HAPİS

İskele eski Kaymakamı Kemal Yılmaz görev yaptığı dönemde Karpaz’daki 27 adet Bungalovu Yüksek Mahkeme Kararına rağmen zamanında yıkmadığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulunarak 2 ay hapse mahkum edildi.

İskele eski Kaymakamı Kemal Yılmaz görev yaptığı dönemde Karpaz’daki 27 adet Bungalovu Yüksek Mahkeme Kararına rağmen zamanında yıkmadığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulunarak 2 ay hapse mahkum edildi.

İskele Kaza Mahkemesinde görülen davada Kemal Yılmaz’a destek olmak amacıyla UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ile yaklaşık 300 vatandaş da mahkemeye önünde toplandı.

İskele Kaza Mahkemesi yargıcı Dilşah Karayel, Kemal Yılmaz’ın görev yaptığı dönemde Yüksek Mahkeme Kararını zamanında uygulamadığını ve mahkeme emrine riayet etmediğini bunun da ciddi bir suç olduğunu kaydederek, bu durumu, kamu menfaatini ve vicdanını içten sarsan bir suç olarak nitelendirdi.

Yargıç Karayel, söz konusu suçu işleyenlere ibret verici bir ceza olmasını göz önünde bulundurarak ve hafifletici sebepleri de göz önüne alarak sanık Kemal Yılmaz’ın 2 ay tutuklu kalmasına emir verdi.KALECİK’TE DE GÖREVİNİ YAPMADI

Kemal Yılmaz görevde olduğu tarihler arasında yine kendisine gönderilen diğer dairelerin İskele Kalecik bölgesindeki inşaatlarla ilgili uyarı yazılarını, özellikle Çevre Koruma Dairesi’nin ÇED raporu konusunda yazdığı resmi uyarıları dikkate almadığı, görevini yerine getirmediği için bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’na 30 Mayıs 2018 tarihinde şikayet edilerek incelemeye alınması istendi.

KENDİSİNE GÖNDERİLEN YAZIYI DİKKATE BİLE ALMADI

Özellikle İskele Kalecik bölgesinde İsrailli Keppel Firması’nın dereyatağını işgali ve yine sahile 12 metreye kadar kumun üzerine yaptığı konutlarla ilgili olarak ÇED raporu almadan inşaata başlaması sonucu, inşaatın durdurulması için Çevre Koruma Dairesi’nin İskele Belediyesi ile birlikte İskele Kaymakamlığı’na yazdığı 2016 yılının Mart ayında “müdahale edilsin” yazısını dikkate almayan eski İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz burada da görevini kötüye kullanarak ilgili firmaya müdahale etmemiş, inşaatların tamamlanmasına olanak sağlamıştı.

KAYMAKAM BAŞBAKAN VE İÇİŞLERİ BAKANINA ŞİKAYET EDİLDİ

İskele Kaymakamlığı müdahale sınırları içinde yer alan Kalecik’teki bu İsrailli firmanın dereyatağına müdahalesi, dereyatağına kaçak bar-disko inşaası ve dereyatağını doldurması karşısında defalarca basında yazı yazılmasına ve uyarılmasına rağmen görevini yerine getirmeyen eski İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz hakkında bir dosya hazırlanarak Star Kıbrıs muhabiri Haluk Doğandor tarafından 30 Mayıs tarihinde Başbakan Erhürman ile İçişleri Bakanı Baybars bizzat ziyaret edilerek elden teslim edildi.

NE MÜDAHALE ETTİ NE DE YAZILARA YANIT VERDİ

Çevre Koruma Dairesi’nin değişik zamanlarda İskele Belediyesi ile İskele Kaymakamlığı’nı uyardığı, ÇED raporu almadan sahile inşaatlar gerçekleştiren bu İsrailli Keppel firmasına müdahale için kaymakamlığa yazılar gönderdiği öğrenildi. Ancak Çevre Koruma Dairesi ile yapılan yüzyüze görüşmelerde de yazılan tüm yazılara rağmen İskele Kaymakamlığı’nın sahille ilgili hiç bir yaptırım uygulamadığı gibi Çevre Koruma Dairesi’nin yazılarına da yanıt vermediği öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANI KENDİSİNE TESLİM EDİLEN DOSYAYI İNCELEMELİ

Yüksek Mahkeme’nin kararlarına uymadığını kabul eden ve davaya itirazı olmayıp Pazartesi günü tutuklanan eski kaymakam Kemal Yılmaz’ın İskele Kalecik’te de uyarı yazılarına rağmen görevini yerine getirmediği ve kaçak yapılara, dere yataklarına işgali önlemediği için de ayrıca dava açılması gerekmektedir. Bu konuda da İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın kendisine 30 mayıs 2018 tarihinde teslim edilen dosyayı işleme alması gerekmektedir.

Bu haber 110 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER