Trump ve Pentagon arasındaki gerilim

Dünya genelinde bir kaos ortamı var .

Dünya genelinde bir kaos ortamı var . Orta doğu, Afrika, Kafkaslar , Balkanlar, Avrupa okyanus ötesinde ki devletlerde hemen hemen her yerde sorunlar almış başını gidiyor. Genel itibari ile ekonomik anlamda buhranlar Avrupa ve Asya da görülsede orta doğu ve Afrika da hem siyasi hem ekonomik hemde savaşlar hakim olmaktadır. Tüm bunların hepsi dünya da otoriterin eksikliği ve çıkar savaşlarının olduğu bir dünyadır .

ABD tansiyon da yüksek. ABD de olanı anlamayanlar bugün dünya da olanları da anlayamazlar . Yazarlarımız konuları ya anlatamıyor ya da anlamadılar. Benim fikrim konuya çok uzak olmaları olağan gündem ile yorumlarını yazıp araştırmadan gündeme yorumlarını yapmalarından ötürü ABD de olanları okurlarına aktaramıyorlar. Bugün Pentagon ve beyaz Saray arasında ki kavga almış başını gidiyor. Hatırlarsak Suriye den ABD nin çekileceği haberleri çıktı. Trump açıklama yaptı . Ortadoğu'dan da çekilir mi haberleri çıktı.

Bence boşuna bu konuyu tartışmayın. Tartışmayalım.

ABD Ortadoğu'dan çekilmez çekilemez !

Başkan ne derse desin Pentagon un burada yapmak istedikleri apaçık ortada . Akdeniz de yaşam alanı , enerji gibi konuları bir kenara bırakıp Ortadoğu'dan çıkmak ABD nin politikası olmadı olamaz. Öyle ki CENTCOM KOMUTANI VOTEL TRUMP I YALANLADI. Deaş henüz yenilmedi dedi . Yani başkan ile Pentagon aynı fikirde değil. Trump bu salvolara cevap vermek istesene özel yetkili savcı ile Trump köşeye sıkıştırılmış durumda . Bugün Trump ın başkanlık hikayesini bu savcı kaşıyor ve arkadasında ki güç te kaşımak istiyor .

Putin in ABD seçimlerine bulaştığı haberi almış başını gidiyor . Doğru olur ya da olmaz . Çamur yapıştı. Bu her seferinde Trump ın karşısına çıkarılıyor. Ama Trump bu hamlelere karşı tepkisiz kalacağını düşünen var ise , YANILIR. Emin olun Trump buna güzel bir manevra ile cevap verecektir. Bir duvar İçin hükümeti kapatan başkanın neler yapabileceğini Emin'im herkes kestirebilir. Özel yetkili savcı da bunun farkında o yüzden süreci hızlı değil yavaş şekilde yürütüyor . 2 yıldan fazladır süren soruşturma devam etmektedir. Bu soruşturma sadece Trump ı değil eşi Kızı ve damadını da kapsıyor . Trump bizim gördüğümüzden daha çığımı görüyordur . Biliyordur . O yüzden cevabı kısa zaman içinde gelecektir. Saray ile Pentagon arası savaş almış başını gitmiş durumda .

Duvar İçin hükümeti kapatan Trump ara ara hükümeti faaliyete sokup kapatsa da hükümetin kapalı olması Trump ı daha güçlü yapmaktadır. Savcının alacağı karar her iki yönüyle büyük etkileri olacaktır. Trump kalır devam ederse Pentagon ile yürür . Ortadoğu da istediklerini realizm politikaları çerçevesinde gerçekleştirebilir. Giderse Pentagon kazanacak. Şahin görüşlüler hakim olacaktır. Dikkat ederseniz son zamanlarda Avrupa ordusu PESCO ya ABD tepki gösterdi. Peşine sarı yelekliler macron a karşı harekete geçmiş durumda . NATO ya alternatif tüm fikirleri şuan ABD reddetmektedir. ABD nin Kıbrıs İçin ne yapacağını sizlere geçen hafta yazdım . Kıbrıs ABD İçin çok önemli. Akdeniz de varolması İçin bir çok açıdan önemli olduğunu anlattık. Kıbrıs sadece ABD açısından önemli değil tüm ülkelerin sahip olmak istediği bir konumu ve kendine münhasır önemi vardır. Bunları burada tek tek yazmak isteriz ama bir sonra ki yazımızda bunlara değineceğiz. O yüzden Kıbrıs da ki haklarımızı oldu bittiler ile değil kendi menfaatlerimiz çerçevesinde müzakere masasında olmamız gerekmektedir.

Trump ve Pentagon gerilimi ve aile ile Pentagon arasında kalan başkan Trump ne yapacağını göreceğiz . Kıbrıs ,Akdeniz , Suriye , Çin , Venezuela vs gibi bir çok konuda Trump ne yapacak bekleyip göreceğiz . Fakat 2019 yılı dünya tarihi açısından çok hareketli olacağı açıktır.


Bu haber 751 defa okunmuştur

:

:

:

: