SENDİKALARDAN EYLEM TEHDİDİ

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Ahmet Çaluda, hükümetin kamu reformu adı altında kamuyu geri dönüşü olmayan bir kaosa sürükleyecek, bir çok haksızlığa yol açacak bir tasarı ortaya koyduğunu savundu.
Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Ahmet Çaluda, hükümetin kamu reformu adı altında kamuyu geri dönüşü olmayan bir kaosa sürükleyecek, bir çok haksızlığa yol açacak bir tasarı ortaya koyduğunu savundu.
HÜR-İŞ Başkanı Ahmet Çaluda yaptığı yazılı açıklamada, görüşleri dikkate alınmaz ve gerekli adımların atılacağı konusunda uzlaşılmazsa yasal her türlü eyleme başvuracaklarını belirtti.
Daha önceki açıklamasında hükümeti, sendikanın görüşlerini de dikkate almaya çağırdığını
hatırlatan Çaluda, “Hükümet bunu dikkate almadı ve söz konusu yasa tasarısını Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek Meclis’e havale etti, halkın bilgisine getirdi” ifadelerini kullandı.
Çaluda, tasarıyı kendilerinin de inceleyerek diğer bazı sendikalarla istişare ettiklerini ve sonuca vardıklarını kaydetti.
Bu yasa tasarısının üzerinde ısrar edilmesi ve sendikaların uyarılarının dikkate alınmaması halinde kamunun alt üst olacağını ileri süren Çaluda, “Bu yasa önerisinde haksızlığa yol açacak, kaos yaratacak bir çok unsur bulunmaktadır. Sadece bu yasa ile bir yere varılması söz konusu değildir. Kamu Hizmeti Komisyonunun atama, terfi ve tayinlerde hangi kıstasları uygulayacağı net bir şekilde belirlenmeden bu yasayı geçirmek ciddi sorunlara yol açacaktır” dedi.

Hükümeti son kez uyardıklarını kaydeden Çaluda, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bizi dikkate alınız. En geniş kamu görevlisi kitlesini temsil eden HÜR-İŞ dikkate alınmaz, görüşlerimize değer verilmez, bizimle uzlaşılmazsa gerekli adımları atmaktan kaçınmayacağımızı bildirir; haklarımıza helal gelmeksizin eylem ve grevler dahil tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtiriz.”Tasarının geri çekilmesi istendiKıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), hükümetten, meclise gönderilen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı geri çekmesini ve tüm paydaşlarla varılacak asgari müşterek sonucunda ortaya çıkacak taslağı gündeme almasını istedi.

Önerileri dikkate alınmazsa, kamu görevlileri ve emekçilerin haklarından geri adım attırmama, yaşanabilir bir ülkede var olmaya devam etme adına bu yanlışa dur diyeceklerini belirten Memur-Sen, bunun için haklarına helal gelmeksizin eylem, grev, genel grev dahil tüm yasal haklarını kullanacaklarını açıkladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Kağan Mındıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak kamu reformu ya da yeni Kamu Görevlileri Yasası gündeme geldiği ilk tarihten bu yana gerekli katkıları koyduklarını ve gerekli kararlılığı göstermekten de hiçbir zaman çekinmediklerini belirtti.

Mındıkoğlu, “Kamu da verimliliği artırmak, sürdürülebilir bir yapı oluşturmak, hem hizmet veren kamu görevlilerinin haklarını gözeterek hem de hizmet alan vatandaşlarımızın daha hızlı ve kaliteli hizmet almasını sağlamak adına dönemin Başbakan Yardımcısı Sn. Serdar Denktaş başkanlığındaki komitede tüm paydaşların ortak paydada buluştuğu bir yasa tasarısı hazırlanmıştı. Hazırlanan bu yasa tasarısı tüm kesimlere hitap eden ve kamuyu bütünleştiren bir çalışma idi” dedi.

Bu kadar emek verilerek hazırlanan bir yasa önerisi mecliste dururken, bunu hiçe sayıp, sil baştan ve ilgili taraflardan görüş alınmadan hazırlanan yasa tasarısını kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Mındıkoğlu, muhalefetteyken yanlış dedikleri yasaları kendi iktidarları döneminde dayatma olarak öneri haline getiren siyasilerin yine bir yanlışın eşiğinde bulunduğunu ileri sürdü.

Mındıkoğlu açıklamasına şöyle devam etti;
“Unutmamalıyız ki 47/2010 sayılı yasayla sadece kamu görevlileri değil, özel sektör çalışanları da bir çok haklarından geriye götürülmüştür. Kamu da Reform denilen yeni Kamu Görevlileri Yasa taslağı bir dayatma olarak halkın bilgisine getirilmiş, meclise gönderilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çalışanların lokomotifi durumundaki Kamu Görevlilerinin haklarının bugün bu denli budanması yarın lokomotifin diğer halkaları olan özel sektörü bitirme noktasına getirecek. Bırakın yerel istihdamı ülkede bu şartlarda çalışacak insan bulamayacak hale getirecektir. Bunun kaçınılmaz sonucunda yabancı iş gücünü artıracak, bizleri ülkemizden göçe zorlayacaktır”

Bu haber 52 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER