Kıbrıs kara sularında doğal gaz gerginliği

Kıbrıs Rum tarafı hidrokarbon yataklarında ki aramalar için uluslar arası şirketleri, Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayarak, ihale edip bölgeye dahil etmişlerdir.

Kıbrıs Rum tarafı hidrokarbon yataklarında ki aramalar için uluslar arası şirketleri, Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayarak, ihale edip bölgeye dahil etmişlerdir. Rum tarafı Dünya da diplomasiyi çok iyi kullanarak olayları lehlerine çevirmeyi hep başarmışlardır. Bunu üzülerek görüyorum ki zaman ve zaman bizim yöneticilerimiz esas oyunu göremiyorlar.
Geçtiğimiz hafta Exsson mobil Kıbrıs kara sularına ait 10. Parselde büyük miktar doğal gaz bulduğunu açıkladı. Bu araştırma dünya da son iki yılda bulunan en büyük miktar, ancak bu haber KKTC de Dünya da en büyük gaz rezervi diye geçti. Zannedersem KKTC Cumhurbaşkanlığından, bizim de faydalanabilmemiz için federal çözüm ile anlaşmanın olması gerekiyor gibi bir açıklama geldi. Bu açıklama araştırılmadan yapılmış ve gerçeklerin dışında bir algı olduğunu düşünüyorum.
Rum enerji bakanı Lakkotripis’in açıklamalarına göre, bu gazın sıvılaştırılması veya başka türlü kullanılmasını şirketin araştırmalarından sonra belirlenecek, daha bir kuyu daha teyit ettirmek için açılacaktır. Tespit edilen miktar bizi memnun etmiştir ancak Kıbrıs da sıvılaştırma yatırımına uygunluğu araştırmalardan sonra yapılacak. Daha çok aşılması gereken sorunlar vardır, başta Türkiye’nin tavrı ne olacak, bu Rum tarafında çok konuşuluyor.
KKTC de yarın bir gurup çıkacak, bizde zengin olmamız için hemen çözüm yapmamız gerekiyor diye siyaset geliştirecekler, buna alışkınız, bunları mutlaka göreceğiz.
Daha önce de NOBLE şirketi gaz bulduğunu açıklamıştı. Daha yatırıma geçilmedi ancak şirketin gaz buldum açıklamaları ile ABD Borsasında ki hisse senetleri %90 arttı ve o kuyuda ki hisselerinin çoğunu da sattı. Benzer bir işlemi Exsson mobil şirketinin de yapacağını ben Rum tarafından duydum. Rum tarafı parselleri ihale ettiği için birkaç yüz bin EURO kazanırken ilgili şirketler milyar EURO’ları kazanıyorlar. Bu gelişmeleri bekleyip göreceğiz de bizler birlik olup rüyadan uyanacak mıyız, bence esas sorgulamamız gereken bu.
Rum tarafı Fransa ile Mari de yeni güçlü bir askeri deniz üssü için önümüzdeki günlerde anlaşma imzalayacaktır. 2020 de askeri üs hizmete açılacak, tüm askeri faaliyetler Türkiye’ye karşı yapılıyor, neden sorusu düşünülüyor mu?
Türkiye cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan “MAVİ VATAN” ile aslında anlayana çok ciddi bir mesaj veriyor. Bu bölgede Türkiye KKTC halkı ile birlikte tüm haklarını askeri ve sivil anlamda koruyacak kudret ve güçtedir.
Bu konuda beni en çok korkutan KKTC de ki siyasi görüşlerin bölünmüş olmasıdır. KKTC, cumhurbaşkanlığı farklı, hükümet farklı, muhalefet farklı düşünüyor. KKTC Kıbrıs ulusal davasında Türkiye ile bir olması gerekirken, Türkiye’den, AB ve Rum tarafı ile işbirliği yapıp kurtulmamız gerekiyor diye düşünen taraflarda vardır!!!!!!!!!!!!!!!!
Bu haber 875 defa okunmuştur

:

:

:

: