Akıncı, doğal gaz konusunda yanlış mesaj veriyor

Rum tarafının doğal gaz aramaları ile başlatmış olduğu tek yanlı girişimlerde gerginlik doğurabilecek riskleri içerdiğini Rum tarafından bile söyleyenler var.

Rum tarafının doğal gaz aramaları ile başlatmış olduğu tek yanlı girişimlerde gerginlik doğurabilecek riskleri içerdiğini Rum tarafından bile söyleyenler var. Türkiye Akdeniz de ki kıta sahanlığı konusunda ki görüşü kıtalar arası anlaşmalara tabidir. ABD de ülkelerin ayrı ayrı denizlerde ki haklarını kabul etmiyor ve ancak kıtaların hakları vardır diyor. Rum tarafı, gerçekleştirmiş olduğu bu kazılar ile büyük miktarda bir gazı tespit etmiştir. İhaleye göre bu gaz da ki söz sahibi Exxson mobildir, bunu Rum enerji bakanı Lakkotripis de söyledi. Nasıl bir yatırım yapılacağına da şirket karar verecek, sıvılaştırma olacaksa nerede olacağına da şirketin karar vereceğini Lakkotripis açıkladı.
Rum tarafı Türkiye’nin tepkisini çok gergin bir şekilde bekliyor. Türkiye Kıbrıs cumhuriyetini resmen tanımıyor, ve denizlerde vermiş olduğu ihaleleri de tanımıyor. Noble enerji şirketi geçmişte gerçekleştirdiği kazıda ABD, Türkiye’den tolerans istemişti. “mavi vatan” tatbikatı Rum tarafında daha çok konuşuluyor, çünkü bu kazı ile Türkiye ne yapacak, endişe içerisindeler.
Rum tarafında bu gazın çıkması maliyetler açısından ekonomik ve rekabet edebilir değildir. Şirketler bu aramalar ile ne planladıklarını belki de şimdiden kestirmek çok erken. Noble için şunu biliyorum, gazı bulduğunu açıkladıktan sonra ABD borsasında ki hisse senetleri %90 değer kazandı. Birkaç yıl önce Noble hakkının büyük bir kısmını, yanlış hatırlamıyorsam %30’nu Delek, diğer %30’nu da Shelle sattı. Gaz çıkmadı, ancak Noble çok büyük paralar kazandı. Rum tarafı o kuyudan ancak şu şekilde para kazanabilecektir.
Yapılacak tüm masraflar kazançtan düştükten sonra ve kar elde edilmeye başlandığı zaman, hatta 1-2 yıl önce yapılan bir açıklama ile maliyetlerde büyük bir rakam daha çıktı, değerli okurlar bu bahsettiğimiz rakamlar milyar dolarlardır. Ekstra çıkan masraf da düştükten sonra kardan %20 gibi bir kar elde edebilecek.
Exxson mobil adına kazı yapan platforum da bölgeden ayrıldı. Burada teyit edebilmesi için bir kuyu daha kazması gerekiyor. ABD borsasında ki gazın fiyatı 2.75 dolar metre küptür(mmbtu), AB de ise 3.50 dolar, ülkelere ve erişime göre bu fiyatlar az biraz değişmektedir. Kıbrıs sularından çıkacak olan gazın maliyeti mevcut piyasada olan gazdan çok daha pahalıdır.
Bu özet değerlendirmeyi yaptıktan sonra AKINCI hangi akla hizmet, federasyon yoksa gaz da yoktur demek ile KKTC halkını tehdit ediyor, kimse kusura kalmasın bu söylem tehdittir, bu Türkiye’ye bile. Türkiye’nin bölgede kendi hakları vardır, araştırma yapacağını açıklıyor. Bizlerinde hakkı var bizim Türkiye ile imzaladığımız anlaşmalar var onlarda araştırma yapmak için gündem de.
Türkiye savunma bakanı Hulusi Akarın açıklaması var, KKTC halkının haklarını savunacağız. Rum tarafının bir açıklaması öyle bir deniz gücümüz yok ki Türkiye’ye karşı koyalım dediler.
Türkiye en yetkili ağız ile federasyon tarihe karışmıştır diye açıklama yaparken, hala daha AKINCI 50 yıllık statükoyu devam ettirmek istiyor. Federasyon tepkisi ile gazı bağlamak aymazlıktır, bu şekli ile kim kime ayar veriyor.
Acele etmeyelim, Kıbrıs davası milletimizin ulusal davasıdır, ALLAH bizleri ve bizim gibi düşünenleri yolundan çevirmesin, bir olacağız iri ve diri olacağız hep birlikte TÜRKİYE olacağız.

Bu haber 769 defa okunmuştur

:

:

:

: