KKTC CB Mustafa Akıncı, Rum tarafından umutsuz

Kıbrıs sorunu hakkında yazmak belki kolay da, bu gün Akıncı’nın açıklamaları ile benim eskiden söylediklerim ile örtüştüğü zaman haklı olduğumuz anlaşılmalı.

Kıbrıs sorunu hakkında yazmak belki kolay da, bu gün Akıncı’nın açıklamaları ile benim eskiden söylediklerim ile örtüştüğü zaman haklı olduğumuz anlaşılmalı. Kimseden alkış veya taktir talep etmiyorum, gerçekler doğrultusunda halkımıza boş umutlar vermediğim için mutluyum.
İki gün önce KKTC CB Akıncı, Rum tarafı için şu tespiti yaptı.”Crans Montana da kabul ettikleri siyasi eşitliği şu anda Kıbrıs Türklerine vermeyi ret ediyorlar” o zaman da kabul etmiş değildi Anastasiadis, öyle yazılı bir belge olmadığını iddia ediyor. Onların ön gördüğü siyasi eşitlik ile Türk tarafının talep ettiği arasında çok fark var. Federal devletin alacağı karalara etkin katılım ve ayırt edici oy talep ediyoruz. Rum tarafı ise, Kıbrıs Türkleri yalınızca kendilerini ilgilendiren konularda söz sahibi olacaklar diyor.
Ben, iki taraflı takip ettiğim için bu gün Akıncı’nın, Rum tarafı siyasi eşitliği vermiyor söylemini çok önceden biliyordum. Bu açıklama bana sürpriz olmadı, Akıncı da böyle olduğunu çok iyi biliyordu da etrafında ondan Kıbrıs sorunu çözümü bekleyenleri memnun etmek için yola devam etti. Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için seçildiğini çok kez açıkladı. Bu söylemine sahip çıkarak siyasetine devam etti.
Müzakere süreci başlar mı? Başlar diyemem ancak süreç çok zorlanacak. Önümüzde üç seçim var Türkiye yerel yönetimler seçimi, AB parlamento seçimi ve KKTC cumhurbaşkanlığı seçimi. Bu seçimlerin KKTC, iç ve dış politikasını derinden etkileyeceğini, hatta değişikliklere neden olabilecek bir seçim olduğunu düşünüyorum.
Bekleyip göreceğiz, keşke KKTC de bir birimize karşı daha hoşgörülü ve saygılı olabilsek, maalesef bu özelliğimizi kaybettik ve bu beni üzüyor ve korkutuyor. Öyle bir noktaya geleceğiz ki bana saygı duymayana bende duymayacağım, o zaman birliğimizi yitirir ve hapı yutarız.
Yukarıda yazdığım gibi, benim önceden söylediklerimi bu gün KKTC CB Akıncı söylüyorsa demek oluyor ki ben doğru yoldayım, bu beni mutlu ediyor.
Bu haber 922 defa okunmuştur

:

:

:

: