Tarih tekrar ediyor!

ABD Başkanı Trump ın 2018 yılında Çin ile başlattığı ticaret savaşları her yere sıçramış durumda .

ABD Başkanı Trump ın 2018 yılında Çin ile başlattığı ticaret savaşları her yere sıçramış durumda . Salı günü yazdığımız yazımızda sizlere söylemiştik savaşın merkezi Akdeniz olacak diye. ABD başkanı Trump ın Çin ve diğer ülkelere uyguladığı merkantalist politikalar dünya siyasetini bugün bu noktaya getirdi. Dünya savaşlarının geçmişine baktığımızda hep bu politikalar sonrası bir kıvılcımla dünya güçlerinin birbiri ile çatıştığına şahit olduk.

Gündem çok yoğun gerçekten ne yazsak ne söylesek az . Avrupa birliğinden gelen açıklamalar yeni Zelanda dan gelen açıklamalar İsrail den gelen açıklamalara baktığımızda hedef Türkiye . Ayasofya üzerinden Türkiye nin üzerine gelinmek isteniyor . İsrail Başbakan'ın oğlu Yair Netanyahu da, sosyal medya hesabı Twitter'dan Türk milletine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alarak, 'Ona, İstanbul'un adının Konstantinopol olduğunu ve Türk işgalinden önceki bin yıl boyunca Bizans İmparatorluğu'nun ve Ortodoksların başkenti olduğunu hatırlatırım. Türkler, Yunanlara, Süryanilere ve Ermenilere soykırım yaptı. Onlar etnik olarak bütün hristiyanları küçük Asya'dan (Anadolu) temizlediler' demişti. Ayrıca Avrupa birliğinin yazdığı raporda Ayasofya'nın cami ye dönüştürülemez olduğu belirtilmişti. Zaten bunların tam söylendiği zamanda yeni Zelanda bir cani insanlıktan nasibini almamış bir kişi 50 kişiyi katletti. Bu açıklamalar Türkiye yi yörüngesinden çıkarmak İçin böyle açıklamalar ve hamleler gelmeye devam edecektir . Amaç Türkiye yi hataya sürükleme, yörüngesinden çıkarma ve büyük güçlerin güdümüne sokmaktır.

İşte yukarıda saydığımız bütün konuların hepsi kilit ülke Türkiye olduğundan dolayıdır. Son kale Türkiye'dir . Yeni Zelanda dan gelen mesaj Türkiye yi kendine getirmeye yetti. 100 yıl önce yapılan hesaplar bugün de yapılıyor. Dün tarihte ne düşündüler ise bugün de aynısını düşünüyorlar demektir.
Neden Türkiye son kale !

İslamın, özgürlüklerin , demokrasinin özgürce yaşadığı tek müslüman ülke olarak kaldı.

Bakın Irak ,Afganistan ,Libya Suriye , Lübnan , Mısır Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine hepsi elden geçirilip dizayn edildi. Kimisinin yönetimine darbe yaptırıldı. Kimisi de kendi güdümlerine sokuldu. Ne tarih kaldı ne gelecekleri !
Oyun çok büyük !

Dün canlı yayında ada tv sunucumuz Nihan hanım bir şey söyledi çok dikkatimi çekti. ... ne idi o ? Türkiye dış politikası ile KKTC bir haber ne kadar ilgileniyoruz o da bir muamma ? Bu gerçekten çok önemli bir serzeniş ... bu kuzey Kıbrıs ta olan durumu açıkça ortaya koymaya yetti.

Türkiye ne ise kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti o dur ! Kuzey Kıbrıs ile Türkiye nin dış politikası ekseni de birdir. Boşuna Anavatan -Yavruvatan söylemleri yok! Türkiye'nin bugün Akdeniz de dünyanın devlerine karşı mücadelesinin tek sebebi iki devletin istikbalidir! O yüzden Türkiye nin attığı dış politika da ki adımlar doğrudan kuzey Kıbrıs ile bazı konular da alakalıdır. Yani eksen birdir... bugün Akdeniz de hidrokarbon yatakları üzerinde bütün devletlerin çıkarlarına şahit oluyoruz. Türkiye ve KKTC nin tek olduğu cephede tüm dünya güçlerini karşımıza aldık yedi düvele meydan okumaya, çıkarlarımızı korumaya devam ediyoruz.

Bölge de bütün İslam devletlerine el atıldı, kimisi bölündü kimisi güçlerin güdümünde yönetiliyor. Dün Osmanlı'ya karşı atılan adımlar bugün 1 asır sonra Türkiye ye karşı atılmak isteniyor . Ama oyunu bozacak ruhumuz, gücümüz de kendimizde mevcut.
Bugün bu kadar üstümüze geliniyorsa Türkiye nin önemli olmasından dolayı .
Türkiye kadar önemli olan yerlerde var . İpek yolu ticaretinde önemli destinasyon olan Keşmir bugün halen bir sorun . Bu sorun çözülmeden proje zor faaliyete girecektir. ABD buna müsade etmemektedir . İşte bir asır önce olan güç mücadelesi her yönüyle bugün de devam ediyor. 2 taraftan birisi geri çekilecek! ABD bunun İçin adımlar atıyor , atmaya devam edecek. En başta Çin in enerji ile beslendiğini bildiği için , Çin e enerji akışını her yönden engellemeye kalkıyor. Venezuela'yı, İran ı düşünün ! Türkiye yi bu bağlamda düşünün ... Türkiye yarın varolmak istiyorsa akıllıca adımlarını atmalıdır . Türkiye her yönüyle kenara koyulamayacak partner. Neden mi ? Dün tayyip Erdoğan şöyle dedi; Avrupa birliği biz ile yürütülen müzakereleri istese de durduramaz ! Bu çok önemli bir açıklama idi . Türkiye nin önemine dikkat çeken bir açıklama idi . Bir yandan Ayasofya konusu üzerinden diğer yandan doğu Akdeniz de hidrokarbon yatakları üzerinden bir taraftan Suriye nin kuzeyinden diğer bir taraftan Kıbrıs konusu üzerinden üzerimize geliniyor, gelmeye de devam edecekler . O yüzden Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle dedi 'Çanakkale ne ise afrin de o dur ! Anlayana…

Bu haber 1301 defa okunmuştur

:

:

:

: