Dr. Arif ALBAYRAK'ın yeni şiir kitabı çıktı.

Jinekolog Dr. Arif Albayrak karikatür, resim, şiir ve beste çalışmaları ile ünlenmiş, çok renkli bir kişilik...
Jinekolog Dr. Arif Albayrak karikatür, resim, şiir ve beste çalışmaları ile ünlenmiş, çok renkli bir kişilik...

Her zaman sanata ve sanatçıya değer veren bir yapıya sahiptir. Şakacı kişiliği ile de çok sevilir. Bir dönem milletvekilliği sırasında, meclisteki şiirsel konuşmaları ile ünlenmişti.

Sanatçının kısa özgeçmişini de sizlerle paylaşmak isterim.

VARLA YOK ARASI
Şairin son kitabı...
Bu kitap 444 rubaiden oluşuyor. Belki daha önce şiirler arasında rubai yazılmıştır ama bu özelliği ile ülkede (Kıbrıs'ta) sanırım ilk. Çoğu da bestelenmiştir... Muhtelif besteciler ve şairin kendisi tarafından...

ÖZGEÇMİŞİ

1956 yılında Baf'ta dünyaya gelen Arif Ali Albayrak, toplumumuzun renkli kimliklerinden biri. Hatice ve Ali Arif Albayrak'ın 5. çocuğu olan Arif, yaramaz, inatçı ve ele avuca sığmayan bir çocuktur. Kardeşlerine ve arkadaşlarına çok düşkün bir çocuk olan Arif, sevecen bir yapıya sahiptir.
İlkokulu Baf'ta okuyan Arif, çok çalışkan bir öğrenci olur .zaman sınıfını birincilikle geçen Arif, ilkokulu da birincilikle bitirir.

Ortaokul için Baf Kurtuluş Lisesi'ne başlayan Arif, hocalarının gözdesi olur. Voleybol, atletizm gibi spor etkinliklerinin başarılı ismi olan Arif, 1974 yılında Baf Kurtuluş Lisesi'nin son mezunlarından olan Arif Albayrak, üniversite eğitimi için İzmir'e gider.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimine başlayan Arif Albayrak, yine başarılı bir öğrencidir. Sosyal etkinliklerden vazgeçmese de tıp eğitiminin ağır olması nedeniyle, okuluna öncelik verir Arif Albayrak. 1980 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olur Arif Albayrak.

Aynı yıl eşi Alev Hanımla evlenen Arif Albayarak, 1981 yılında Kadın Doğum ihtisasına başlar. 1985 yılına dek sürer.

Askerliğinin ardından serbest hekim olarak Gazimağusa 'da çalışmaya başlayan Dr.Arif Albayrak, 1986 yılında uzun yıllar tıp dünyasında, alanında Türkçe olarak, tek kalan 'Jinekolojik Laparoskobi' isimli kitabı, Dr. Hüsnü Çağlar'la birlikte yayınlar. Amerikada aldığı özel eğitimle, 1996 yılından beridir, kadın doğum alanında kansız ameliyat yöntemini Kıbrıs'ta uygulayan Dr. Arif Albayrak, suda doğum olayını da ilk kez uygulayarak Kıbrıs'ta ilklere imza atar.

Yıllar içinde renkli kimliği ve kişiliğiyle dikkat çeken Dr. Arif Albayrak, yazdığı güzel şiirler ve dikkat çeken besteleriyle, ada genelinde tanınan bir isim olur. Doktorluğunun bilinmediği yerlerde besteleri ve müzikleriyle tanınan Dr. Arif Albayrak, sanatta dur durak bilmez. Lise yıllarından itibaren vazgeçemediği resim tutkusu, sergi açma noktasına dek uzanır. Birçok karma sergiye katılan Albayrak, resmin yanında 1989'dan itibaren karikatür de çizmeye başlayan Dr. Arif Albayrak'a saatler yetmez. Çizdiği başarılı karikatürlerle, bugüne dek 2 ulusal 3 de uluslararası ödül kazanan Dr. Arif Albayrak, düşüncelerini kara kalemle ifadede tam bir usta. Çeşitli yurt dışı organizasyonlarda, ülkemizi temsil eden Dr. Arif Albayrak, sanatın bütünleştirdiği dünyada, üstüne düşeni yapanlardan.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, Avrupa Karikatürcüler Federasyonu, Şiir Dostları Derneği, Baf Kültür ve Dayanışma Derneği, Müzik Üretenler Derneği, Kıbrıs Sanat Derneği, Edebiyat Kulübü ve Gazi Mağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu gibi pek çok derneğin üyeliğini ve yöneticiliğini yürüten Dr. Arif Albayrak, çalışmaktan, üretmekten vazgeçmeyen bir insan.

Uzun yıllardır tıp derneklerinde de yeralan Dr. Arif Albayrak, Gazi Mağusa Belediyesi Meclis üyeliği, Gazi Mağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Sorumlusu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Danışma Kurulu üyeliği ve DAÜ Türkoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu üyeliklerinde de bulunarak belki de bu kadar çok görev üstlenerek bir ilk yaratır. 2003 yılı başlarında kurulan ve iki toplumlu bir hekim örgütü olan Doctors for Cyprus'un ve yine iki toplumlu bir kültür hareketi olan 'Kıbrıs Kültür Hareketi'nin de yürütme kurullarında çalışan Dr. Arif Albayrak, içinde umudu hiç tüketmeyenlerdendir.

Tüm bu sosyal faaliyetlerin yanında, Dr. Arif Albayrak, 2003 seçimlerinde milletvekili seçilerek, siyasete de atılır. Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazi Mağusa milletvekili olarak, parlamentoya giren Dr. Arif Albayrak, son bir yıldır Kıbrıs'ta yaşanan sancılı sürece katkı koyma çabasında. Siyasetin hep kirli addedilen yüzünü sanatla birazcık da olsa değiştirmeyi hedefleyen Dr. Arif Albayrak, Kıbrıs için uğraş verenlerden.

Dr. Arif Albayrak, memleket sevgisinin, ben değil de biz duygusunun varlığını yaşamış hep. Sevgilerin yalnız yaşanamayacağını ifade eden Dr. Arif Albayrak, en büyük zenginliğin yürek zenginliği olduğunu ifade ediyor. 40 yıldır süren Kıbrıs sorununun çözümüne hiç bu denli yakın olmadığımıza dikkat çeken Dr. Arif Albayrak, yurtta ve dünyada barışı savunanlardan.

Sevdalarını ve kavgalarını dile getirdiği, Kıbrıs'ı anlattığı besteleriyle bilinir Dr. Arif Albayrak. Bestelerinin çoğunun söz yazarlığını da yapan Dr. Arif Albayrak, hece vezni ve serbest tarzda yazılmış çok sayıda şiir ve güfteye sahip. Şiirleri 3 ayrı antolojide yayınlanan sanatçı, ilk şiir kasedini 1996 yılında 'İkili Yalnızlıklar' ismiyle sürer piyasaya. İlk şiir kitabı ' Zaman Durmaz ki Buralarda' adını taşır.

2000 yılında Gazi Mağusa Belediyesi 1. Güfte Yarışmasında 1.lik ödülü alır. 1995 yılından beridir ciddi anlamda ilgilendiği müzikte 130 besteye imza atan Dr. Arif Albayrak, radyo ve tv'lerin aranan sanatçılarından. Pek çok usta sanatçıyla çalışma imkanına sahip olan Dr. Arif Albayrak, birçok sanatçıya da eserler vermiş. Toplumların kültürleriyle varolduğunu ifade eden Dr. Arif Albayrak, Kıbrıs kokan şiirler yazıyor. Kıbrısın cefakar ve güzel insanlarını, taşını toprağını, barışa olan özlemini vurguluyor yudum yudum.

SANATÇIMIZIN ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALARI
Yurtiçinden ve yurt dışından pek çok sanatçıyla çalışan Dr. Arif Albayrak, Avni Anıl, Erol Sayan, Leman Sam, Zülfü Livaneli, Dr. Alaeddin Yavaşça ve Zühal Olcay gibi tanınmış isimlere güfteler de verdi.


YEŞİLİ KADAR SİCİLİ DE GÜZEL OLSAYDI

Her türlü cefaya rağmen gönlüm elbet gönlüne akacak bir yol hep bulurdu
Yeşili kadar sicili de güzel olsaydı gülen gözlerinin ne olurdu
Kısa sürse de aşkın sevgili bir ömre bedeldi, viran kalbimi deldi de
Yeşili kadar sicili de güzel olsaydı gülen gözlerinin ne olurdu.

Dr. Arif Ali Albayrak
11 Mart 2013 - İskele (Trigomo)


YORGUN YÜREĞİME YAR DÜŞÜYOR

Geceler hüzünlü, şarap tatsız, ellerimse hep üşüyor
Akça saçlarıma kar, yorgun yüreğime yar düşüyor
Mehtap başka, deniz aşkla bakışıp ağlaşıp dururken
Akça saçlarıma kar, yorgun yüreğime yar düşüyor.

Dr. Arif Ali Albayrak
3 Mart 2005 - Doktorlar Sitesi / İskele (Trigomo)


ÖYLE DERİN ÖYLE GİZEMLİ Kİ BAKIŞLARIN

Baktıkça gözlerine anlıyorum en güzeli yeşilin orda duruyor
Öyle derin, öyle gizemli ki bakışların ey yar kahrediyor, vuruyor
Esen her rüzgar, vuslatı ve hasreti gülen tatlı gözlerine soruyor
Öyle derin, öyle gizemli ki bakışların ey yar kahrediyor vuruyor.

Dr. Arif Ali Albayrak
22 Nisan 2013 - Lefkoşa


KAÇ PARÇA TOPLASAM
BİRİ KAYIPTIR...

Yitirmiş sesini sus olmuş dilim
Karınca toplamış, uyuşmuş elim
Ey sevdam, sen benden, çıkıp gideli;
Her gece, uykusuz... nöbette kalbim...

Sen gittin, içimde, boşluğun vardır
Nereye dokunsam, bana acıdır...
Sen gittin, içimden, ömrüm döküldü;
Kaç parça toplasam... Biri kayıptır...

Oysa yâr, ben sana, can ile yandım
Nehirler boyunca su olup aktım
Evvelden ahire sevdamsın derken;
Ben senin elinde, yandıkça yandım...

Arif Albayrak

İNERKEN SULARA ALACA AKŞAM

İnerken sulara alaca akşam
Hülyalı gönlümü sarar derin gam
Gölgeler kaybolur kuşlar uyurken
Sevdalı ömrümü yakar derin gam.

Dr. Arif Ali Albayrak
12 Haziran 2003 - Blue Sea / Dip Karpaz

Sayın Arif Ali Albayrak'ın bugüne dek yayınlanmış kitapları

1. JİNEKOLOJİK LAPAROSKOPİ (Tıp Kitabı) Güven Kitabevi / İzmir / TÜRKİYE - 1986

2. OBSTETRİKTE ACİL DURUMLAR (Arnold W. Cohen - Çeviri Tıp Kitabı) Güven Kitabevi / İzmir / TÜRKİYE - 1986


3. ZAMAN DURMAZ Kİ BURALARDA (Şiir Kitabı) DAÜ Basımevi / Mağusa / KIBRIS - 2001

4. SANA KIBRIS'IM - ŞARKILAR (KTEV Katkılarıyla Güfte ve Nota Kitabı) Besteler: Faik Suceddinov, Güfteler: Ayşen Dağlı, Bülent Fevzioğlu, Dr. Arif Ali Albayrak. İleri Basımevi / Lefkoşa / KIBRIS - 2002


5. HER ZAMAN SEN (Şiir Kitabı - Azeri Diline Çeviri) Vektör Basımevi / Bakü / AZERBAYCAN - 2009

6. GÖZLERİNDE SONBAHAR (Şiir Kitabı) Söylem Basımevi / Lefkoşa / KIBRIS - 2010

7. DOUBLE LONELINESS (Şiir Kitabı - İngiliz Diline Çeviri) Academiei Internationale Orient - Occident / Bükreş / ROMANYA - 2011

8. SINGURATATE IN DOI (Şiir Kitabı - Romen Diline Çeviri) Academiei Internationale Orient - Occident / Bükreş / ROMANYA - 2011

9. RETROSPEKTİF RESİM SERGİSİ KATALOĞU (Yağlıboya ve Akrilik Resim Kitabı) DAÜ Basımevi / Mağusa / KIBRIS- 2015


10. ALBAYRAK'ART- 60 (Şiir, Nota, Fotoğraf, Karikatür ve Resim Kitabı) Göl Kitabevi / İstanbul / TÜRKİYE – 2016

11. VARLA YOK ARASI (Şiir Kitabı - Rubailer). İleri Kitabevi / Lefkoşa / Kıbrıs - 2018

12. BAF'TAN KARPAZ'A SEVGİLİ KIBRIS (Şiir Kitabı. Türkçe -Rumca) Dr. Arif Ali Albayrak ve Dr. Andreas Hrysanthou. İleri Kitabevi / Lefkoşa / Kıbrıs - 2019

Bu haber 956 defa okunmuştur

:

:

:

: