Güven Artırıcı Önlemler

İki lider kısa bir süre önce Güven Artırıcı Önlemler Paketi üzerinde anlaştıklarını ve bazı konularda karşılıklı olarak adım atacaklarını açıklamışlardı.

İki lider kısa bir süre önce Güven Artırıcı Önlemler Paketi üzerinde anlaştıklarını ve bazı konularda karşılıklı olarak adım atacaklarını açıklamışlardı. Henüz net olarak bu konuda hangi adımlar atıldı bilmiyoruz ama kamuoyunun yakından takip ettiği Gesfi Döviz'in sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim’in katillerinin Kuzey’den Güney’e geçtiğine dair çok ciddi kanıtlar ve katillere yardım ve yataklık edenler var.
Tüm bu gelişmelere ek olarak dün Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, cinayete kurban giden sanatçı Hasan Işık Özgöçmen'in katil zanlısının Güney Kıbrıs’ta olduğunu açıkladı.
Burada içimiz yanarken, yakınları adalet ararken, katillerin elini kolunu sallayarak Güney Kıbrıs’ta gezmeleri hem Güven Artırıcı Önlemler Paketinin içinin boş olduğuna hem de iki toplumun daha müzakere masasına geçmeden birçok halledilmesi gereken konuyu kendi aralarında halletmesi gerektiğine işarettir.
Liderler önce asgari olarak yapılabilecekler konusunda adım atmalı, bu konudaki samimiyetlerini iki toplumun bireylerine göstermelidir. Bu olmadan Ada’da kalıcı ve adil bir barıştan söz etmek, sadece laf kalabalığından öteye geçmemek demektir.
Katillerin elini kolunu sallayarak gezdiği bir ülke ile KKTC’nin her hangi bir antlaşmaya imza koyması şu aşamada mümkün değildir.


Bu haber 3002 defa okunmuştur

:

:

:

: