ABD'de dengeler değişti

Aylardan beridir sizlere Pentagon ve Rotshchild ailesi arasında olan çekişmeyi ya da doğru söylemek gerekirse savaşı anlatmaya çalıştım. Bu savaşın sınırları içinde kalan başkan D.Trump hakkında olan gelişmeler vardı. Özel yetkili savcı Mueller in soruşturması dün tam anlamıyla bitti.

Aylardan beridir sizlere Pentagon ve Rotshchild ailesi arasında olan çekişmeyi ya da doğru söylemek gerekirse savaşı anlatmaya çalıştım. Bu savaşın sınırları içinde kalan başkan D.Trump hakkında olan gelişmeler vardı. Özel yetkili savcı Mueller in soruşturması dün tam anlamıyla bitti.

Hatırsak Aile ve Pentagon arasında ki güç çekişmeleri üzerine bir çok yazımız oldu. Halen olanları anlamaya ve analiz etmeye çalışarak sizlere aktarmaya çalışıyorum. Dün olan gelişme çok önemli idi . Savcı Mueller'in soruşturmasından Başkan Trump yara almadı hatta azil olmadan kurtuldu. Başkanlık sürecinde Trump ın yanında olanlardan MANAFORT tutuklandı. Trump ın eski avukatı Cohen bütün delilleri en ince ayrıntısına kadar savcı mueller e teslim etmişti. Başkan Trump ı koltuğundan edecek bütün deliller en ince detayına kadar mevcuttu. Ayrıca sadece Trump değil first lady ve kızı damadı hepsi bu olayın içinde yanıp kavrulacaktı. Ama öyle olmadı derin abd ve trump arasında ki buzlar çözülünce ya da araya kimler girdiyse olay tatlıya bağlandı . Sözüm ona trump artık deyimi yerindeyse PENTAGON un güdümüne girmiş durumda. Rüzgar ters yöne esmeye başlayacak! Türkiye hakkında Trump ın pentagon aleyhinde düşüncelerini bilmeyenimiz yok! Fakat Trump, pentagon güdümüne girdiğine göre bundan sonra gelişmeler pentagon un seyrine göre gidecektir. Örnek vermek gerekirse Pentagon ve trump arasında , Suriye den çekilmesi konusunda trump çekileceğiz dedi , pentagon söz konusu değil dedi.
Öyleyse bugünden sonra yeni dengeler yeni açılımlar yeni manevralar göreceğiz demektir. Yeni ilişkiler kurulacak oyuncular değişecek kısacası Trump ve Pentagon tek bir politika ile tek bir söylem ile harekete geçecektir. Hatırlarsak sizlere şunları demiştim; Çin – Pentagon ve Trump ekseninde çatışma devam ederse 2019 yılı gerçekten dünya açısında zor geçecek durumda idi. Bu durum şuan oluşan konsessus ile çözülmüşe benziyor. Trump azledilmeyip Pentagonun yörüngesine sokuluyordu. Bu büyük bir gelişme. Dünya piyasaları ve siyaseti bakımından ne bakımdan derseniz diyin büyük bir gelişme.

Pentagon ve Trump arasında ki kargaşa aslında ABD tarihinde ilklerden. Bu her iki tarafa da yara verdi. İmajı zedeledi. 2020 de yapılacak olan başkanlık seçiminde trump bir daha seçilir mi diye sorsanız , buna evet diyemem. Aday bile gösterilmesi şüpheli görülüyor. Tabi siyaset bu yarın ne gelir ne gider bilemeyiz. Ama dünya siyaseti başka bir yöne doğru bugünden itibaren girdi.

Bizi ilgilendiren nokta ise Türkiye ve KKTC.

Türkiye ye nereden nasıl gelecekler göreceğiz. Ama son günlerde dolar üzerinden yurtdışı kaynaklı bir baskı olduğu kesin . Doların 5.35 seviyelerinden 5.80 e gün içinde gelmesi düşündürücü. Türkiye merkez bankası bunu swap kararı ile 1 haftalığına erteledi ya da deyimi yerinde ise bertaraf etti. Lakin bugün baktığımızda dövizde ki hareketi gördüğümüzde yine bir hareketlenmelerin olabileceği ortada. Türkiye finansal anlamda merkez bankası entrümanları bakımından her türlü hareketi koymaya gücü var. Fakat yazın yaşanan dolar olayından sonra bu sefer merkez bankası daha ihtiyatlı davrandı , duruma el koydu. 31 Mart seçimleri sonrasında ki gelişmelere bakarak abd nin ne adımlar atacağını anlayabiliriz. Doğu Akdeniz konusunda ABD nin kimlerle hareket ettiği zaten görülüyor.

ABD başkanı Trump ın Golan tepeleri konusunda attığı imza da bölgede ki gelişmeleri değiştirecek bir adımdır. Golan tepelerinde ki yer altı kaynakları ve stratejik önemi yüksek olan bir toprağın 6 gün savaşlarından bu yana işgal atında bulunan bir yerin Netanyahu ya İsrail seçimleri öncesinde peşkeş çekilmesi kabul edilemez. Uluslar arası hukuk kurallarının alt üst edildiği bir ortama doğru gidildiği ortada. Kanun ve Nizamın olmadığı bir ortamda düzenden söz edemeyiz. O yüzden atılan adım bölgede anarşik bir sonucu da beraberinde getirecektir. Bunun da coğrafya ya yansımaları ister istemez bölgede bizleri de etkileyecektir.

Bu haber 1177 defa okunmuştur

:

:

:

: