Türkiye Yerel Seçimleri

Türkiye seçimlerine tüm dünya kulak kesilmiş durumdaydı. 31 Mart 2019 da seçimler gerçekleştirildi. Toplam seçmen sayısı 57.093.410 kişiydi. Katılım oranı %84.52 di.

Türkiye seçimlerine tüm dünya kulak kesilmiş durumdaydı. 31 Mart 2019 da seçimler gerçekleştirildi. Toplam seçmen sayısı 57.093.410 kişiydi. Katılım oranı %84.52 di. Ak Parti bu seçimlerden yine baş parti çıktı. %44.42 oy aldı. MHP ise %7.25 oy aldı. Toplamda cumhur ittifakı %51.67 oy almış oldu. Yani Türkiye' de 2 kişi den biri cumhur ittifakına oy vermiş oldu

Bu seçimlerden en çok zarar gören iki parti oldu. Biri hdp diğeri ise iyi parti oldu.

Neden?

Ak parti 16 büyükşehir 24 il i kazanırken 536 ilçede belediyeyi kazanmış oldu. MHP 1 büyükşehir 10 il, 146 ilçeyi kazandı. CHP 10 büyükşehir 10 il ve 192 ilçe kazanmış oldu. Lakin hdp ve iyi parti geçen seçimlere göre düşüş gözlendi. HDP 3 büyükşehir alırken 5 il ve 50 ilçeyi aldı. İyi Parti ise sadece 18 ilçeyi alabildi.Buradan anlaşılan iyi parti ve hdp büyük darbe almış oldu.

CHP bu seçimde seçim bölgelerinde doğru tercihler yaparak bir çok belediyeyi kendine döndürdü. Ankara da Mehmet Özhaseki kaybetti. Mansur Yavaş kazandı. Adana ve Mersin de CHP kazandı. İstanbul da ise büyük belirsizlik sürüyor.Bu belirsizlik oyların sayılmasını istenmesi ile giderilebilir. İstanbul da AK PARTİ ve CHP adaylarının seçimlerde sandıkların kapanmasından sonra başa baş gitmesi de seçimlere tat kattı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R Tayyip Erdoğan ın seçimlerin hemen sonrasında yaptığı konuşma dikkat çekiciydi. Konuşmasında özetle ; alınan oyların karşısında üzülmeme ve kırılmanın gerekli olduğu dile getirildi. Bu seçimden gerekli mesajı aldıklarını ona göre bundan sonra gerekli adımları atacaklarını dile getirdi. Ayrıca ekonomik reformlara hız verileceği belirtildi.

Ne olursa olsun seçimlerde kazanan hep millet olmuştur. Önemli olan ülke çıkarlarını gözetmektir. Ülkemizin interlandında gelişen ve değişen konjöktörel olaylardan dolayı ne gerekli ise ona göre davranılması elzemdir. Seçim sonrasında doların manüpüle edilip yukarı doğru çıkması da gözden kaçırılmamalıdır. Devlet bütün organları ile bu suni saldırılara karşı yılmadan cevap verip ülkesinin menfaati ne gerekiyorsa onları yerine getirmesi gereklidir.

Bu seçimler şunu gösterdi ki Türkiye büyük bir demokrasi sınavı verdi. Seçimlere hile vs karışmadan ve olayları çarpıtmadan tatsızlıklar yaşanmadı. Kazanan Türkiye oldu. Önümüzde 4.5 yıl seçimler yapılmayacaktır. Bu süre zarfında ülke menfaati ne gerekiyorsa ona binaen politikalar geliştirilmelidir. Birlik olunmalıdır. Ak Parti'nin güneydoğu ve doğu da bazı iller de kazanması da büyük sürpriz oldu. Şırnak ve Ağrı illerinde ezici çoğunlukla ak parti nin kazanması gecenin sürprizi oldu.

Bu haber 1256 defa okunmuştur

:

:

:

: