KKTC Cumhurbaşkanlığı, Anastasiadis’in talebi gerçeğe mi? Uyandı

Çok değerli okurlarım ben bu gelinen noktayı Akıncı müzakerelere başladığı zaman da söylemiştim.

Çok değerli okurlarım ben bu gelinen noktayı Akıncı müzakerelere başladığı zaman da söylemiştim. Ben, Anastasiadis’in bu açıklamaları ile taleplerini hiç de garipsemedim, kaldı ki böyle olacağını da çok iyi biliyordum, benim için bir sürpriz olmadı. Eğer CB Akıncı ve ekibi, Anastasiadis’in ve ekibinin tavrının bu şekilde olduğunu eğer bilmiyorlarsa, hiç bir şey bilmiyorlar demektir.
Rum ulusal davası diye bağlayıcı bir hedefleri var, bundan kimse şaşamadı da Anastasiadis mi şaşacaktı, bunu düşünenler için “şaka gibisiniz demekten başka çarem yoktur” Anastasiadis Crans Montana sonrası, Bambos Haralambosu Rum cumhurbaşkanlığın da ki görevinden kovdu. Tek bir nedeni vardı ki Haralambos federal çözümü destekliyordu, ben şahsı ile çok konuştum.
İki gün önce LUTE nin ziyareti öncesi Anastasiyadis, şunları dedi. Türk tarafı, siyasi eşitlik istiyor, ancak bunu tek başına görüşmemiz mümkün değildir, hepsini bir paket olarak görüşmemiz gerekiyor. Akıncı önce 2017 de Crans Montana sonrası yayınlanan Guteres belgesinde ki görüşlerini yazılı bildirmelidir. Bu belgede siyasi eşitliğin de tanımı vardır, bizim beklentilerimiz karşılanmasa bile, ancak Türkiye’nin garantörlüğünün son bulması Türk askerinin adayı terk etmesi de vardır.
Belki Sn Akıncı Rum tavrını iyi biliyor da etrafında ki ekibi kendini yanıltıyordur da olabilir mi?
Ne olursa olsun bu gün KKTC CB tarafından yapılan açıklamalar çok manidardır veya 2020 KKTC CB seçimine yönelik yeni bir stratejidir. Anastasiadis, hep ayni görüşleri söyledi durdu ve her defasın da Akıncı’yı, üzülerek yazıyorum ki kandırdı.
Başta KKTC CB’LIĞI ve diğerleri silkinip kendilerine gelmeli, pembe bulutlarda aşağıya inmeli ve Kıbrıs gerçekleri ile yüzleşmeliler. Zaman boşuna geçiyor, onlarda bu zaman içerisinde silinip gidiyorlar.
Rum tarafının ulusal davası varsa, bizim de ulusal davamız vardır ve arkasında olup savunuyoruz. Başta güven istiyoruz, geçmiş tecrübelerimizi de unutmadan hatırlayarak. Geleceğe daha güvenli bakmak istiyorsak garanti sistemin de çok dikkatli olmamız gerekiyor, pembe hayaller ile” tabu değildir konuşuruz söylenmemeli” inşallah KKTC CB’LIĞI hayaller peşinde değil de ayakları yere barak gerçekler ile hareket edebilir”
Bu haber 1005 defa okunmuştur

:

:

:

: