Yerel seçimler bitti, neler yapılmalı? KKTC ekonomisi

Türkiye yerel seçimler sürecinde Hep beka sorununu tartışıp durdu. Biran önce yerel seçimlerin havasından çıkıp, dış politikamızda hayati öneme sahip konulara acilen odaklanmamız gerekmektedir.

Türkiye yerel seçimler sürecinde Hep beka sorununu tartışıp durdu. Biran önce yerel seçimlerin havasından çıkıp, dış politikamızda hayati öneme sahip konulara acilen odaklanmamız gerekmektedir.

Bu konular neydi bir hatırlatayım ? Suriye nin kuzeyinde oluşturulmak istenen silahlı yapı , F35 savaş uçaklarının teslimatı , Golan tepeleri , S400 krizi , Kudüs , AB müzakereleri , İngiltere nin Brexit süreci , Suriyeli mülteciler , İran yaptırımları ve Türkiye ye olası etkileri, Türkiye -ABD ilişkileri doğu Akdeniz de hidrokarbon yatakları. Tüm bunların dışında en önemlisi ekonomi. Bildiğiniz üzere faizler ve enflasyon göstergeleri kırmızı çizgide.

Faizler ve enflasyon ile alakalı gerekli adımlar ve reformlar acilen atılmalıdır. İç piyasayı destekleyen paketlerin ve teşviklerin açıklanması gerekmektedir. Doların son durumu da önemli . İthalat ve ihracatta temel taş olan dolar ile ilgili gerekli önlemler alınmalıdır. Yabancı yatırımcının önünü açmak İçin gerekli teşviklerin önünü açmak lazım . Güvenli piyasa oluşturmak İçin kırılgan ekonomiden , sağlam çizgisi belli olan yörüngeye girilmelidir.

Türkiye ABD ilişkileri son dönemde sancılı sürmesinden dolayı doların ne durumlara bir şekilde geldiği ortadadır . Türkiye yi ABD nin isteklerine boyun eğdirmek için baskı aracı olarak kullanılan doların önü bu şekilde açık bırakılmamalıdır. İç piyasada dış ticaret yapanların önünü kapatan dolar hareketlerinin aşırı iniş çıkışları kesilmelidir.

Türkiye de yapılan başkanlık sistemi oylamasından sonra oluşturulan kabine de başarısız olan kabinede ki bakanlar ile alakalı çalışma yapılıp özellikle ekonomi konusunda gerekli adımlar biran önce atılmalıdır. Suni dalgalanmalar ile Türkiye ekonomisi sarsılmamalıdır. Türkiye geçmişinden aldığı güç ile geleceğini inşaa etmek zorundadır. Yerel seçimlerde bahsedilen beka meselesi her yönüyle ekonomiyi de temel almaktadır. Ekonominiz sağlam olmaz ise dışarı ile mücadele kapasiteniz yeterli düzeyde olmayacağından ekonomik göstergeler düzlüğe çıkarılmalıdır .
Yukarıda bahsettiklerimizin dışında kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin ekonomik temelleri de anavatana bağlı olduğundan , Anavatan da olan ekonomik sıkıntılar, kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetini haliyle etkilemektedir.

KKTC maliye bakanı Serdar Denktaş'ın bir işadamından avans alarak memur maaşlarının ödendiğini söylemesi bence devlet prestiji açısından sorun teşkil etmektedir. Devletin itibarını yerlere serecek bir açıklama olarak görebiliriz . Talihsiz bir açıklamadır. Avans alınan şirketin, hükümet üzerindeki baskısı da hesaba alınırsa ilerisi açısından sorun teşkil edebilir.

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti bu dönemde kamu harcamaları mimimize edip ekonomik anlamda kamuda ki harcamalarını kısması gerekmektedir. Bu süreç uzun vadeli olmayıp kısa vade de çözülecek sorunlardır . Turizm alanında başarılı olan kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti , bu alanda uluslararası alanda reklam yatırımını acilen gerçekleştirmesi elzemdir. İç piyasaya giren döviz bu kanaldan şuan için akmaktadır. İkili müzakerelerde kendi görüş ve fikirlerinden taviz vermeden , sonuç vermeyen görüşme trafiklerine oturulmaması gerekmektedir. Yıllardır süren bu süreç halen sonuçlanmamasının sebebi de budur. Siyasi çözüm ile sonuçlanacak bu durum, uluslararası bir hal aldığından dolayı da çözülmesi kısa vade de görülmemektedir. Türkiye nin de kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ile ittifak pozisyonunu koruyup, Akdeniz de hidrokarbon yatakları üzerinde ki haklarını koruması gerekmektedir. Hidrokarbon yatakları üzerinden Kıbrıs sorununu uluslararası alanda tartışmak da durumu başka taraflara taşıyabilir .

Bu haber 1443 defa okunmuştur

:

:

:

: