Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde muhteşem bir panel ve anma töreni

Aşık Veysel 125 İmameddin Nesimi 650 yaşında...
Aşık Veysel 125 İmameddin Nesimi 650 yaşında...
TÜRKSOY, KISBU ve TC Kültür Bakanlığı'nın himayelerinde doğumunun 125. Yılında Aşık Veysel Şatıroğlu ve Doğumunun 650. Yılında İmadeddin Nesimi'yi Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi' de düzenlenen program ile anıldı.
KISBÜ Konferans Salonu'nunda gerçekleşen anma programının açılışında TÜRSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KİSBU Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer ve Aşık Veysel'in torunu Gündüz Şatıroğlu birer konuşma yaptılar.

Daha sonra panele geçildi. Panelde sırası ile Prof.Dr. Umay Günay Türkeş, Prof. Dr. Ilgar İmamverdiyev, Dr. Kalmamat Kualmsgaev ve Dr. Oğuzhan Aydın Aşık Veysel ve Imameddin Nesimi ile ilgili çeşitli bilgiler verdiler. Panelin son kısmında halk ozanları İsmail Nar ve Haşim Asılhak Aşık Veysel ve İmameddin Nesimi'den eserler icra ettiler.
Panelin ardından Aşık Veysel resim sergisinin geçilmesinin sonrasında program sona erdi.
Bu vesile ile Aşık Veysel ve İmameddin Nesimi anma programının gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tek tek kutluyorum. Program sonunda nacizane Kisbu Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Tümer şahsıma Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Örgütlenme Koordinatörü olarak programa katılım ve katkılarımdan dolayı TÜRKSOY teşekkür belgesi sunmuştur. Bu vesile ile başta Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Kisbu Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Tümer beye teşekkürlerimi sunuyorum.
Son olarak bu organizasyonun bir de gizli kahramanları var. Onlara da teşekkürlerimi sunarım.Gizli kahramanların başında hiç şüphesiz Doç. Dr. Zeki Akçam gelmekte. Onu da buradan özellikle ifade etmek istiyorum.

5 Nisan 2019 / Gökhan GÜLER

Prof. DR. UMAY TÜRKEŞ GÜNAY kimdir?

1968 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1973’te 'Elazığ Masalları' isimli teziyle doktorasını tamamladı. 25 Kasım 1980 tarihinde Hacettepe Üniversitesinde 'Âşıklık Geleneği ve Rüya Motifi' isimli teziyle doçent oldu. 1987 tarihinde Gâzi Üniversitesi Gâzi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne Türk Edebiyatı Profesörü olarak atandı. T.C.Başbakanlık, Kültür Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, UNESCO ve Devlet Plânlama Teşkilâtı gibi çeşitli kurumların kültür, folklor ve eğitim faaliyetleri ile ilgili komisyon ve komitelerinde üye ve danışman olarak görev yaptı.

Hacettepe ve Gâzi Üniversitesinde çok sayıda lisans, yüksek lisans /master, doktora tezi yönetti ve ders verdi. Hacettepe, Gâzi ve Girne Amerikan üniversitelerinde Fakülte Kurulu, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği ve Senatörlük gibi görevler üstlendi.

1996-97 tarihleri arasında Londra Üniversitesi SOAS'da misafir profesör olarak çalıştı. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok bilimsel toplantıya katıldı. Yurt içinde ve dışında çağrılı olarak özel konferanslar verdi. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesinden emekli oldu.

Yayınlanmış beş kitabı, 300 civarında makale, bildiri, tanıtma-tenkit, deneme, tercüme türlerinde çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazısı bulunmaktadır. 20 Eylül 2005 - 1 Haziran 2007 tarihleri arasında Girne Amerikan Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak çalıştı. 25 Nisan 2006-
9 Ocak 2015 tarihinde KKTC YÖDAK üyeliği yaptı..16 Şubat 2015 tarihinden itibaren GAÜ Rektör Danışmanı ve öğretim Üyesidir.Kitapları

1. Elâzığ Masalları ( Metin-İnceleme). Erzurum 1976. İkinci Baskı Ankara 2011.
2. Türkiye’de Âşık Edebiyatı ve Rüya Motifi, Sekizinci Baskı Ankara 2018.
3. Risâlet’ün Nushiyye ve Yunus Emre, Üçüncü Baskı Ankara 2009.
4. Türklerin Tarihi, Üçüncü Baskı Ankara 2010 5. Baskı 2015
5. Türk Kültürüne Eleştiri, Ankara ikinci

DEĞERLERİMİZ

Bilim insanı olmak hiç de kolay değildir, ne dünyada ne de bizim ülkemizde...

Ömrünüzü verirsiniz yetmez. Karşılığında beklediğiniz sadece emeklerinizin karşılığı SAYGI ve DEĞERBİLİRLİKTİR.

Ne mutlu ki çok güzel örneklerle taçlandırılan bilim insanlarımız da vardır. Prof. DR. UMAY GÜNAY TÜRKEŞ hocamız kuşağımızın tanık olduğu değerlerden en önemlisidir.

Ömür boyu yetiştirdiği öğrenciler, profesörler, bilim insanları dünyanın dört bir yanındadır.

Hala aynı şevk ve istekle çalışmalarını sürdürmekte, kendi ışığından pek çok beyni aydınlatmaktadır. İşte bu noktada çok şanslı olduğumuzu düşünüyor, sevgili UMAY HOCAMA sağlıklı ve üretken ömürler diliyor; saygılar sunuyorum.
Bu haber 1040 defa okunmuştur

:

:

:

: