Verilerin değeri...

İngiltere'de Cambridge ve Amerika'da Stanford Üniversitelerinde psikologların dört yıl önce yaptığı bir araştırma , Facebook profillerini kullanarak bilgisayarların bir insanı kendi ailesinden daha iyi bir şekilde nasıl tahmin edeceğini bildiğini gösterdi.
İngiltere'de Cambridge ve Amerika'da Stanford Üniversitelerinde psikologların dört yıl önce yaptığı bir araştırma , Facebook profillerini kullanarak bilgisayarların bir insanı kendi ailesinden daha iyi bir şekilde nasıl tahmin edeceğini bildiğini gösterdi. Buna ilaveten son birkaç yıldır, Facebook, Google ve Twitter gibi internet devleri manipülasyon ve dezenformasyon suçlamalarıyla da gündeme geliyor.
ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası için çalışan Cambridge Analytica şirketinin, Facebook'un 50 milyon kullanıcısının verilerini kullandığı iddia edilmişti. Trump'ın eski stratejisti Steve Bannon'un, Cambridge Analytica firması ile anlaşıp, Facebook'tan milyonlarca seçmenin psikografik verisini çektirip, analiz ettirip, Trump'ın seçim kampanyası lehine propaganda için kullandırdığı iddia edilmişti.
Facebook'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşılmasına ilişkin ABD Kongresi'nde geçen yıl Nisan ayında ifade vermişti. Verilerin izinsiz paylaşılmasında kişisel sorumluluğunu kabul edip özür dilemişti. Zuckerberg, şirketinin yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve veri gizliliği de dahil sosyal medyanın kötüye kullanılmasını engellemek için yeterince çaba göstermediğini de kabul etmişti. Zuckerberg, dünya genelindeki yaklaşık iki milyar kullanıcısının kişisel verilerini gelecekte daha iyi korumaya çalışacaklarına dair söz vermişti.
Günümüzde artık sıkça adını duymaya başladığımız veri nedir... Veri teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkmış bir kelime/kavram... TDK'a bakarsak sonuç çıkarmak, bir incelemeyi sürdürmek için gerekli sayısal ham bilgi... Aslında gelişiminden pek haberdar olamadığımız bir olgu... Bu olguya farkında olmadan sürekli destek vermekte, sürekli veri akışı için katkı sağlamaktayız.


Burada soru şudur... Verinin değeri nedir... Verilere 'geleceğin petrolü' de diyorlar... Alman Şansölye Angela Merkel veriler için 'Geleceğin hammaddesi' ifadesini kullanıyor... Ama hala açık ve evrensel bir cevap yok bence... Çünkü '21. Yüzyılın Petrolü' olarak nitelenmesine rağmen hala ham petrol fiyatı gibi borsalarda belirlenen bir fiyatı yok... Ama diğer taraftan 2014 yılında Facebook tam 19 milyar Dolar ödeyerek 'Whatsapp' isimli haberleşme ağını satın aldı... 2014 yılında 'Whatsapp' ağının herhangi bir geliri yoktu... 'Whatsapp'ın o tarihte 450 milyon kullanıcısı vardı... Bu satış için 19 milyar dolar ödeyen Facebook, böylece her bir kullanıcı için yaklaşık 42 Dolar ödemiş oluyordu. Facebook 2012 yılında Instagram'ı satın alırken kullanıcı başına 30 dolar hesabı yapmış ve 33 milyon kullanıcılı sosyal ağı kendisine bağlamıştı.
Bu satışa Avrupa Kartel Dairesi de herhangi bir müdahalede bulunamadı... Çünkü Facebook ne Whatsapp'ı ne de Instragram'ı bir mal veya hizmet karşılığında almıyordu... O dönemki geçerli kartel yasalarına göre müdahale edebilmek için karşılıklı bir hizmet veya mal alışverişi olmalıydı. Peki Facebook neyi satın almıştı... Milyonlarca kullanıcının verilerini almıştı...
Veri, günümüz dijital ekonomisinin en önemli stratejik varlığı haline geldi. Artık firmaların değerleri topladıkları veriler ile ölçülmeye başlandı. Veri günümüz bilgi ekonomisinde firmalar için satın alınabilir ve onları daha rekabetçi kılan stratejik bir varlığa dönüştü. Çünkü büyük veri çağında, bir firmanın elinde ne kadar büyük ve farklı veri var ise o kadar fazla para kazanabilir, değerini de artırabilir.
Son yıllarda teknoloji kullanımının artması, sosyal medya ağlarının genişlemesiyle küresel çapta dijital kişisel verilerin kullanımı iyice yaygınlaştı... Basit bir örnek vermek gerekirse şöyle anlatılabilir... Örneğin, eğer meditasyon yapıyorsanız, çılgın ressam Salvador Dali'nin resimlerini beğeniyorsanız bunu arkadaşlarınıza, dostlarınıza anlatabilirsiniz... Bu bir sohbet konusundan ileri gitmez... Bu bir veri değildir... Ama Facebook gibi sosyal ağ sizin ve sizinle aynı özelliklere sahip kullanıcıları tespit ettiği zaman bunu değerlendirebilir...
Özellikleriniz Facebook tarafından derlendiği andan itibaren bunlar birer veri artık bir değere sahiptir... Çünkü meditasyon yapan, Salvador Dali'nin tablolarını beğenenler dünyaya, yeniliğe, yeni deneyimlere açık kişilerdir... Facebook aracılığıyla bu kişilerin verilerini öğrenen otomobil firmaları, e-ticaret şirketleri, reklam şirketleri gibi şirketler size veya sizin gibi kişilerin beğenebileceği yepyeni ürünlerini doğrudan size ve aynı düşünceye sahip kişilere tanıtarak büyük bir avantaj elde edebilirler... Bu örnek kişisel verinin değerine dair basit bir örnek...
Kişisel verilerin değerini tespit etmek çok güç ama uzmanlar sadece 2018'te Amerikalı şirketlerin kişisel veri üzerine 20 milyar dolar harcama yaptıklarını işaret ediyorlar... Bu alandaki şirket alımlarına bakılırsa, günümüzde bir kullanıcının değerinin 15 ile 40 dolar arasında olduğu belirtiliyor... Fiyat farkı da kullanıcıdan beklenen potansiyel... Bu potansiyel ise kullanıcının sağlayacağı veriden başka bir şey değil. Veri, günümüz dijital ekonomisinin en önemli stratejik varlığı haline geldi. Artık firmaların değerleri sahip oldukları veya topladıkları veriler ile ölçülüyor.

Bu haber 627 defa okunmuştur

:

:

:

: