ABD'nin Afrika açılımı ve Avrupa

İstanbul seçimlerine gerekli itirazlar yapıldı.

İstanbul seçimlerine gerekli itirazlar yapıldı.

Ama dünyanın her yerinde bir kargaşa hakim .

Venezuela dan yeni Zelanda ya kadar sorunlar devam ediyor. Her gün haberlerden darbe ve iç savaş haberlerini dinliyoruz. Avrupa nın göbeği Fransa bile yanıyor. Yanmaya da devam edecek gibi. Türkiye de ise gerekli konjönktür oluştuğu taktirde bir sağ eğilimli bir partinin oluşumuna şahit olacağız. Sadece gerekli zamanı bekliyorlar. Bildiğiniz üzere genelde dış politika ve uluslar arası ilişkiler hakkında yazılar yazıyorum ama bugünler de İstanbul seçimlerini dışarıdan bağımsız düşünmek manasız geliyor.

Fransa nın kalbinde olan sembolist olarak değeri olan Notre Dame Katedrali kül edildi. Kısacası tarih yakıldı. Uluslar arası ilişkiler de bazen sembolik hareket önemlidir. Bende bu gelişmeyi buna yoruyorum. Zamanlaması ve mekanı bakımından Fransa da bu gelişmelerin olması önemli. Bu yapıt Fransa nın ekonomik, kültürel ve güç anlamında dünyaya bir mesaj için yapılmıştı. Bugün yakıldı. 1749 da devrim zamanında halk tarafından saldırılara maruz kalmış olsa da büyük felaketleri bertaraf etmişti. Bu yapıt kendiliğinden yanmadı. Hepsi birer mesaj. Mesela Fransa sokaklarında her gün eylem yapan sarı yelekliler de kendi kendine mi sokaklara çıktı. Bunlar hakkında kaç kere köşe yazılarımızı yazdık. Fransa bildiğiniz üzere Afrika da sömürge düzeninde etkili olan devlet . ABD de nin bugün yaptığı açılımda Fransa ya Afrika da yer vermeyi düşünmüyor. Mesele sudan ve Somali Fransa için çok önemli idi. Ne oldu darbe oldu. Sıra Somali de .. ABD bugün Afrika da kendi sözünü dinletmek için kendi kukla liderlerini getirtmeye çalışıyor. Tıp ki Libya da , mısır da , Cezayir de olduğu gibi.Afrika da top koşturmak isteyen ABD, ilk adımını sudan da attı. Devamı gelecektir. Sudan hem Türkiye açısından hem Fransa açısından hem de çin acısından önemli idi. Diğer bir değişle ABD, sudan da yaptırdığı darbe ile aslında bu ülkelere de bir darbe vurmuş oldu. Çin devleti başkanının İtalya ve Fransa ya ziyaretleri olmuştu. Hatırlarsak bu ziyaretlerin bu Avrupa devletlerine pahalıya mal olacağını da yazmıştık. Gelişmeleri hep beraber izleyip göreceğiz. ABD, PESCO söylemi ile Fransa yı hem terörle hem de Afrika da ki etkin bölgelere girerek sallamaya devam ediyordu. İtalya ile ilgili gelişmeleri de bekleyip görün . Orada steve bannon gibi etkin bir kişi var. İtalya da neler olacak göreceğiz.. Çin ile hareket edenleri ABD Afrika da kesmeye çalışıyor . O yüzden bugün hem Afrika da darbeler ile mesajlar veriliyor, hem de katedral yakılarak mesajlar veriliyor.

Yani yukarı da anlattıklarımız olağanüstü bir savaşın ortasında olduğumuzu gösteriyor. Türkiye olarak gelişmelere kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz. O yüzden gelişmelere binaen Türkiye pro aktif bir dış politika ile dışarıya odaklanması gerekmektedir. Bu bağlamda İstanbul önemlidir. ABD aslında İstanbul seçimleri üzerinden üzerimize gelecektir. İstanbul Büyükşehir seçimleri için oylar sayıldı. Mazbata Ekrem İmamoğlu na verilecek. Ak parti'nin de itirazı var. Bu itirazı mazbata verildikten sonra ya usulden ret edecek ya esastan ret verecek ya da kabul edecek. Belki de Büyükşehir de seçimleri yenileyebilirler. Öncelikle mazbata verilecek daha sonra da süreç işleyecek. Ama İstanbul seçimleri Türkiye açısından önem arz ediyor. Bekleyip göreceğiz.

Bu haber 1263 defa okunmuştur

:

:

:

: