“YANGIN TEHLİKESİ ARTIYOR”

Bol yağmurlu geçen kışın ardından hava sıcaklığının artacağı yaz mevsimine yaklaşılırken, ormanların, kuruyacak otlar yüzünden bu yıl daha büyük yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.
Bol yağmurlu geçen kışın ardından hava sıcaklığının artacağı yaz mevsimine yaklaşılırken, ormanların, kuruyacak otlar yüzünden bu yıl daha büyük yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi, bu tehlikeyi göz önünde tutarak bu yıl yangın önlemlerini erkenden aldı. Bir yandan ülkedeki ilgili birimlerle koordinasyon içinde olası yangınlara karşı müdahale için gerekli organizasyon yapılırken, bir yandan da Türkiye’deki 5 istasyondakiler yanında Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’ne ve İngiliz Üslerine ait yangın söndürme helikopterlerinin daha hızlı müdahalesi için de girişimde bulunuldu.

Devlet birimleri, geçmişte büyük hasara yol açan orman yangınlarının bu yıl yaşanmaması için gerekli önlemleri alırken, vatandaşlara da sorumluluklarını hatırlatıyor.ŞAHALİ: “TÜRKİYE’DEN 5 İSTASYONDAN, BM’DEN VE İNGİLİZ ÜSLERİNDEN YANGIN HELİKOPTERİ MÜDAHALESİ İÇİN GİRİŞİM YAPTIK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, yangın helikopterinin her zaman gündemlerinde olduğunu ancak zorunlu olarak ülkenin bütçe kabiliyetleri çerçevesinde ele alınabileceğini söyledi.

Şahali, helikopter müdahalesini daha mümkün kılacak bazı arayışlarda bulunduklarını ifade ederek Türkiye’nin KKTC’ye en yakın 5 istasyonundan gelecek helikopterlerin teyit edildiğini ancak müdahale imkanlarının zaman zaman aksayabileceğini öngörerek BM’nin ve İngiliz Üslerindeki helikopterlerin direkt müdahalesi için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla girişim yaptıklarını açıkladı.

BM ve İngiliz üsleriyle anlık iletişim köprüsünün kurulduğunu bildiren Bakan Şahali, “Umarım hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmaz. Gerçekten yangın riski yüksektir ve Orman Dairemiz alarm pozisyonundadır. Yağışların devam ettiği bu dönemde bile yangına hazırlıklı olma önlemleri geçmişe oranla çok daha erken alındı” diye konuştu.
Şahali, yangın hazır kuvvet ekipleri oluşturulduğunu ve koruma tedbirleri alındığını kaydederek bu yönde ciddi efor harcadıklarını, araçların da tamamen çalışır halde olduğunu bildirdi.

“YURTTAŞLAR DUYARLI OLSUN… ORMAN DAİRESİ GÜNLÜK UYARILAR YAPACAK”

Yangın riskinin yoğun olduğu bir döneme girildiğini belirten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, yurttaşlara da duyarlı olmalarını ve uyarılara mutlak surette uymaları çağrısı yaptı. Şahali, Orman Dairesi’nin bu yıl yangın uyarılarını günlük ve gerçek durum üzerinden yapacağını kaydetti; “Bu uyarıların gerek yurttaşlar, gerek kitle iletişim araçları için sıradanlaşmamasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Bu haber 82 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER