Pedagog eşit değildir çocuk psikoloğu

Maalesef toplumumuzda uzun bir süredir yer alan yanlış bir algı var. Pedagog kelimesi çocuk psikoloğu yerine kullanılıyor.
Maalesef toplumumuzda uzun bir süredir yer alan yanlış bir algı var. Pedagog kelimesi çocuk psikoloğu yerine kullanılıyor.
Pedagog eşit değildir Çocuk Psikoloğu. Pedagoglar çocuk psikolojisi uzmanı değildirler. Kelime anlamı eğitim bilimci, eğitimci olarak karşımıza çıkmaktadır.
1982 yılında çıkan bir yasayla pedagoji bölümü kapanarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunlarını devlet pedagog olarak atamaya başlamıştır. Ancak günümüzde pedagog ünvanı için pedagoji alanında yeterli eğitimlerin alınılması gerekmektedir.
Pedagoglar ne yapar? Ne yapamaz?
Çocuğunuzun bir uzman görüşüne ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız pedagog kelimesinin gerçek anlamını bilmelisiniz. Pedagoglar çocuk eğitimcileridir. Çocuk Psikoloğu değildirler.
Pedagoglar çocuklara eğitim verip ailelere çocuk eğitimi hakkında danışmanlık yapabilirler. Ancak çocukları tedavi sürecine dahil olamazlar. Bu çocuk psikiyatristinin ve çocuk psikoloğunun işidir.
Bir pedagog çocuklara eğitim verebilir, çocukların ailelerine çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapabilir.
Maalesef bu yanlış algının bir de başka bir boyutu var. O da süregelen yanlış algı nedeniyle bir çok çocuk psikoloğunun ‘Çocuk Psikoloğu ‘’ ünvanı yerine ‘Pedagog’ kelimesini kullanmalarıdır. Bu yanlış algıyla beraber pedagog ünvanı ile çocuk psikoloğu gibi çalışan kişiler olduğunu bilmekteyiz. Onun yanı sıra pedagog ünvanı olmayıp çocuk gelişimi veya okul öncesi bölümlerinden mezun olan kişilerinde kendini pedagog olarak tanıtıp alanında uzman psikolog ve psikiyatrların ilgi alanı olan konularda çalıştıklarının örneklerini duyuyoruz…
Çocuk Psikoloğunu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
* İyi bir çocuk psikolojisi uzmanı olmak için Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanından dört senelik lisans programından mezun olması ve ayrıca alanında yüksek lisans yapmış olması önemlidir.
* Çocuklarla halihazırda çalışıyor olması, çocuk alanında eğitimler almış olması gerekmektedir.
* Bulduğunuz uzmanın aktif olarak çocuklarla çalışıyor olmasına, oyun terapisi eğitimini almış ve bu alanda süpervizyonu tamamlamış olmasına dikkat edin.
* Oyun terapisinin çocuklarla çalışan bir psikoloğun en etkili yöntemi olduğunu belirtmek isterim çünkü belirli bir yaş aralığındaki çocuğun dili oyundan geçer.
* Uzmanlık alanını sözlü olarak belirten uzmanın diplomasını görmeniz ve aldığı eğitimlerin sonucu olan sertifikalarını da görmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır.
Çocuk ruh sağlığı önem arz eden bir konudur. Ülkemizde olan yanlış algının ortadan kalkmasının ve çocuklarımızın gerektiğinde gerçek uzmanlar eşlinde tedavi süreçlerine başlamaları dileğiyle…


Bu haber 718 defa okunmuştur

:

:

:

: