Venezuela hikayesi

Venezuela da darbe süreci 23 Ocak ta başlamıştı. Abd Başkanı donald Trump muhalif lider Juan Guiado'yu, 'Venezuela'nın geçici devlet başkanı' olarak tanıyınca Karakas da olayları başlatacak adımı attı.

Venezuela da darbe süreci 23 Ocak ta başlamıştı. Abd Başkanı donald Trump muhalif lider Juan Guiado'yu, 'Venezuela'nın geçici devlet başkanı' olarak tanıyınca Karakas da olayları başlatacak adımı attı. ABD nin arkasından AB ülkeleri de Venezuela nın seçimlere gitmesi gerektiğini yoksa muhalif lideri tanıyacaklarının sinyalini vermiştiler . Lakin bazı ülkeler de ABD nin aldığı kararın arkasında durmadı bunlar özellikle İpek yolu projesinde bulunan ülkelerdi. Bunlardan biri de Türkiye idi.
Bu olaylar nasıl bir süreçten bugüne geldi?

Venezuela nın seçilmiş lideri Maduro , ABD ve ab nin bu girişimleri sonucunda aslında ilk önce halkı ayaklandırıp orta doğu da yaptığını maduro ya yapmak istediler . Bu atılan adımlar sokakta karşılık bulmadı . Mesela enerji hatları patlatıldı. Elektrikler kesildi. Altınlara el konuldu. ABD ve AB olan Venezuela hesapları donduruldu. Bunlar aslında halkı ve askeri siyasi otoriteyi maduro karşısına almak içindi. Lakin tutmadı.

ABD nin bu hamleleri tutmayınca devreye ambargolar konuldu. Petrol zengini olan Venezuela nın petrol şirketlerine ambargolar konuldu. Nefes alamaz hale getirilmek istendi . ABD başkanı Trump her seferinde maduro karşısında olduğunu muhalif liderini desteklediklerini açıkça söylemekten çekinmedi. Hatta Venezuela sorunu için özel yetkili kişi atadı. Atanan kişinin geçmişine bakın . Elliott Abrams her gittiği yere kaos götürdü. Bu kişi gittiği her yerde faaliyetleri sonucu darbeler yaptırdı. Nikaragua da bunlardan bir örnek.

ABD 23 Ocak'tan sonra Kolombiya sınırına askeri zırhlı birliklerini konuşlandırdı. Bugün de ABD dışişleri bakanı Pompeo'nun da dediği gibi her an her saniye askeri müdahaleyi masada tutuyoruz tezini hafızalarda tuttu. Kısacası Venezuela halkı ve iktidarı her seferinde bu hamle ile tehdit edildi.

Enerji hatlarına yapılan sabotajlar elektrik kesintilerine sebeb oldu. Enflasyon çok yüksek seviyelere geldi . Hatta şöyle tasvir edersek 1 çikolataya 1 depo benzin dolacak kadar hayat şartları değişmiş durumda . Özellikle Gıda da sıkıntılar baş gösterdi. Hayat durma noktasına geldi. Bu gelişmelere müteakip ABD yardım konvoyunu Kolombiya sınırına gönderdi. Lakin tırların yardım Tırları olmadığı kısa sürede anlaşıldı . Tırların içlerinde muhaliflere gidecek silahlar vardı. Venezuela lideri maduro isteği üzerine sınırlar kapatıldı. İleride güvenlik arttırıldı. İşte bu gelişmeler ABD nin destekledi muhalif lidere güç ve cesaret verdi. Karakas da bulunan bir askeri üst darbe merkezi yapıldı. Böylelikle darbe süreci başladı.

Ancak şu unutulmamalıdır ki ; Venezuela geçmişine bakarsak bunlar gibi birçok darbe girişimi olmuştur. Hatırlayalım chavez dönemini neler olmuştu ? Hafızaları tazeleyelim. Ne çabuk da unutuyoruz herşeyi . Maduro ya yapılan drone ile suikasti unuttuk mu ? ABD her ne kadar askeri müdahale masada desede ,şuan Rus askerlerinin Venezuela olduğunu unutmamamız gerekiyor.

ABD nin istediği, Venezuela petrollerini kontrol etmektir. Çin - Rusya - İran - Türkiye denkleminde olan Venezuela yı bu cenahtan çıkarmak istemektedir. Bildiğiniz üzere daha önce bir çok kez yazdım . ABD, Çin ile ilişkisi olan bütün devletlere fatura kesecek dedim . Venezuela da bunlardan birisi . Yeni Zelanda da neler oldu unuttuk mu ? Sri lanka da ? Bir çok örnek var . ABD Çin e giden enerji koridorunu kapamak istemektedir . Venezuela da iktidarı ele geçirip kukla siyasiler ile istediğini elde etmek için elinden geleni yapacaktır. Abd tarafından Çin kendi içinde izole edilmek isteniyor. Etrafı çevreleniyor . Lakin bugün Çin de boş durmuyor . Yaptığı ticaretler de ve anlaşmalar kendi yerel parasını kullanmaya başladı . Dün İngiltere de bir bakan görevden alındı . Sebebi huwai ye bilgilerin sızdırılması .Bakalım süreçte neler olacak göreceğiz. Daha önceden de dedim . ABD büyük bir gemi bu gemi su almaya başlarsa kurtuluşu zor olur. ABD de bugün bunun önüne geçmek için her yerde her coğrafya da atını koşturmak İçin buna göre hamle yapıyor. Bugün Türkiye ve İran önemli ülkeler . Bu sebepten dolayı da CİA başına Haspel getirildi. Biraz araştırın bu kişi kim ? Soruşturun ne dediğimi anlayacaksınız.
Bu haber 1136 defa okunmuştur

:

:

:

: