Yüzyılın anlaşması ( KAZIĞI)

Geçtiğimiz günlerde siz okurlarımıza bir yazı kaleme aldım.

Geçtiğimiz günlerde siz okurlarımıza bir yazı kaleme aldım. O yazımızda İsrail'in Gazze'yi neden bombaladığı ve ne zamandan sonra bu eylemlerine başladığını siz okurlarıma yazmıştım. Bu eylem planında neler olduğunu detaylarına kadar yazmıştım. Bu planda kimlerin aktör, kimlerin büyük roller üstlendiğini de sizlere aktarmıştım. O yazımdan 2 gün sonra İsrail söylediklerimi destekler şekilde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın da destek verdiği belirtilen 'Yüzyılın Anlaşması' planının resmi olmayan maddelerini yayımladı.

Sözde isimle güzelce süslenen yüzyılın anlaşmasının içeriğine detayına bir bakalım ...
Bunlar neler ?

. Anlaşma İsrail - FKÖ - Hamas arasında olacak .
. Sina çölünde yeni Filistin devleti adında yeni devlet kurulacak .
. Batı şeria nın büyük yerleşim yerleri İsrail'in elinde olacak .

. Kudüs Filistin ve İsrail arasında bölünmeyecek ancak her iki devletinde başkenti sayılacak. Kudüs'te yaşayan Araplar da yeni Filistin devletinin vatandaşı sayılacak.

. İsrail e bağlı Kudüs Belediyesi eğitim alanı hariç kurulacak her alanda sorumlu olacak yeni Filistin devletinden vergisini alacak .

. Yahudiler ve Araplar birbirleri arasında ev satın alamayacak. Kutsal alanların bugünki statükosu devam edecek.

. Mısır tarafından verilecek topraklarda ticari faliyetler için kiralık arazi verecek, iskan izni verilmeyecek .

. Yeni Filistin devleti için Mali devlet ABD , AB ve petrol üreticisi Körfez ülkelerinden olacak . Bu ülkeler 5 yıl boyunca 30 milyar dolar destek sağlayacak. ABD %20 AB %10 Körfez ülkeleri %70 ini karşılayacak . ( bu anlaşma en çok petrol üretici devletlerin işine geldiği için en çok Mali destek buradan gelecek )

. Yeni Filistin devletinin ordusu olmayacak . Polis gücü olacak sadece hafif silahlar kuşanılacak .

. Yeni Filistin devletinin savunması İsrail e bağlı olacak . Bu savunma karşılığında yenş Filistin devleti İsrail devletine savunmaları İçin ödeme yapacak .

. Hamas bütün silahları bırakacak .

. İsrail devleti Filistinli tutukluları 3 yıl içinde peyder pey bırakacak. Bu bırakma işi , yeni Filistin devletinin demokratik seçimlerin yapılmasından sonra kurulacak hükümetten sonra olacaktır.

.5 yıl içinde yeni Filistin devleti için liman ve havalimanı kurulacak . O zamana kadar İsrail havalimanı ve limanları kullanılacak . ( kontrol her konu da İsrail de olacak . Bu kullanımlardan İsrail devleti faydalanacak )

. Batı şeria bölgesi Lut gölü çevresi İsrail'in elinde kalacak . ( kontrol İsrail de olacak )

. Bu anlaşma sağlandığı taktirde fkö ve Hamas itiraz ederse bütün destek kesilecek .( kısacası her konuda Filistin devletinin eli kolu bağlanıyor )

Kısacası, Yüzyılın Anlaşmasıyla amaçlanan, Arap rejimlerin de desteğini alarak Filistin topraklarını İsrail devletine katmak ve böylece İsrail'in güvenliğini tam anlamıyla sağlamaktır. Karşılığında da ABD ile İsrail, halklarından kopuk olan bu Arap rejimlerinin iktidarlarının devam ettirme garantisi vermektedirler. Trump ın damadı kushner bu planı planlayan kişidir. Merkezde BAE - Suudi Arabistan - Bahreyn Mısır Ürdün var . Bu plan bugün uygulamaya koyulmak istenmektedir. Dikkat edelim adımlar yavaş yavaş atılmaktadır . İlk adım küre karşısında çekilen fotodan sonra başladı . ABD büyükelçiliğini Kudüs e taşıdı. Trump Yöneti̇mi̇ BM nin bazı kurumlarından çekildi. Golan tepeleri ile ilgili İsrail i destekleyecek anlaşmayı ABD imzaladı . Bu adımlarla bir de-facto durum oluşturuldu, uluslararası hukuk ve kurumlar devre dışı bırakıldı. BAE. Bölgede ki gelişmeleri finanse ederek söz sahibi olması sağlanacak . Buradan aldığı güç ile çevre ülkelerin içişlerine bugün de olduğu gibi rahatça karışacak . Ayaklanmalar düzenleyecektir. Libya da bugün kriz olmasının en büyük sebebi yine BAE yönetimidir. Bunu katar da da Suudi Arabistan ve BAE yapmak istedi lakin Türkiye nin ve İran ın katar ın yanında durması ile sorun çözüldü.


Netice itibarıyla, Arap coğrafyası tamamen bölge dışı aktörlerin siyasal bakışlarına ve küresel/bölgesel siyasi çıkarlarına terk edilmiş bulunuyor. BAE ve Suudi'lere bırakılan ortam kaos u daha da bölgede büyütecek . Oluşturulmak istenen büyük İsrail devleti projesi ile bölgede kaos daha da büyüyecektir.

Bugün bu anlaşma maddeleri tek tek yürürlüğe konulmuş durumda. Hatta bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ABBAS a 20 milyon dolar para teklif edildiği de konuşuluyor . Kısacası bu proje ile Filistin in her konuda zapturapt altına alınacağı aşikar . Sözde yüzyılın anlaşması ama anlaşmaların bazılarında bildiğimiz üzere kazan kazan ilkesi var gibi görünse de bir taraf kazanır diğer taraf kaybeder . Bu sözde anlaşma da böyle görülüyor . Bugün Gazze üzerinde ki bombalama olayları da Gazze nüfusunu komple bölgeden çıkarıp sina çölüne taşımak İçin bir işgal girişimidir. Tarafı anlaşmaya zorlamaktan başka birşey değildir. O yüzden bu anlaşma yüzyılın kazığıdır.


Not: istanbul seçimleri yenilendi. Hatırlarsak seçimlerin evvelki gün ki bir yazımda sizlere bu seçimlerin şahibeli olduğunu ivedilikle seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini yazmıştım . Seçimlere şahibe sokanların amaçı milli eğemenliğimize darbe vurmaktan başka birşey değildi. 15 Temmuz da yapılmak istenen bu seçimde gizliden yapılmak istendi . Yine başarılı olamadılar . Bakalım ileri ki günlerde neler olacak bu konuyu sizler için ele alacağım .

Bu haber 1035 defa okunmuştur

:

:

:

: