Türbülans devam ediyor

Dünya da çok önemli gelişmeler olmakta.

Dünya da çok önemli gelişmeler olmakta. Bu gelişmeleri değerlendirmek sizlere aktarmak İçin yazılarımızı büyük titizlik ile yazmaya çalışmaktayım. 3 gün önce ABD, İran'la artan gerilim üzerine Orta Doğu'ya bir USS Arlington savaş gemisi ve bir Patriot hava savunma bataryası gönderdiğini açıklamış, USS Arlington savaş gemisinin Basra Körfezi'ne ilerlediği ve Tahran'ın bölgedeki askerlerine saldırı hazırladığına karşı alınan istihbarat raporlarının ardından bölgeye gönderildiği belirtilmişti. Bu atılan adım gerçekten uluslararası ilişkiler anlamında önemli bir gelişme . ABD açısından çaydırıcılık için atılmış bir adımdır. Bu atılan adımdan sonra İran da devlet düzeyinde bir açıklama yapmış ABD ye atacağı bir adım karşısında aynı şekilde cevap vereceğini açıkladı. Tüm bu gelişmeler dünya siyasi tarihi bakımından tekerrür ediyor. Etmeye de devam edecektir.


Türkiye de istanbul seçimlerinin yenilenmesi sadece Türkiye açısından önemli olmayıp dünya devletleri açısından da önem arz etmektedir. 23 Haziran istanbul seçimleri çok önemli bir hal almış durumdadır .23 Haziran öncesi Türkiye nin 2002 den bu yana yaşadıklarına bakmakta fayda var.


Tarihsel süreci iyi izleyip iyi takip edip analiz etmek bizleri doğruya götürecektir. Bush ABD de iktidar da iken tezkere krizi patlak vermişti. ABD bu gelişmeden sonra askerimizin başına IRAK da çuval geçirerek yapılmayacak şeyi yaptı. Bunun arkasından , durmayıp siyasi manevralar yapmaya devam etti.
Abdullah Gül e karşı 367 olayı patladı .


Chp genel başkanı Deniz Baykal a operasyon çekildi. Kaset skandalı patladı. Genel başkanlıktan edildi.


MHP milletvekilleri de aynı durumla karşı karşıya kaldı.


Ak parti de hatırlarsak , kapatılma ile karşı karşıya kaldı.


Uçurumun kenarından döndü. Tüm bunlar yetmezmiş gibi siyasilerin iş , özel hayat her alanda böceklerle dinleme olayları patladı . Bunların arkasından gezi olayları patlatıldı. Gezi olayları bir ağaç bahanesi ile başlatıldı. Toplumda sanat dünyasından her kesimden desteği alarak talan ve yağma durumuna döndü. Polis arabaları, kamu binaları yakıldı , yıkıldı . Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın bulundu ofis eylemciler tarafından basılmak istendi ama istedikleri gibi olmadı . Gezi olayları toplumsal duyarlılık ve iktidar partisinin dirençli olmasından dolayı istenileni elde edemedi. Gezi olaylarında istenileni alamayanlar , 17-25 Aralık da devlet görevlilerini tepeden alt kesime kadar hırsızlıkla , rüşvet ile sarsmaya çalıştı . Bakanlar hedefe konuldu. Erdoğan'ın en yakın çevresi, çocukları bile hedefe konuldu. Türkiye büyük bir türbülans a girdi . O dönemi görenler, iyice analiz edenler bilirler ki olaylar daha önceden planlı bir şekilde o sürece kadar getirilmişti.


Oslo görüşmelerini basına sızdıranlar , Tayyip Erdoğan ın en yakınında kilerden mit müsteşarını hakan fidan ı göz altına almak istediler . Hakan fidan durumu sezerek bu olaydan da kurtuldu. Gelişmeleri bertaraf etti .


Bu gelişmeler ile sonuca ulaşamayanlar , Rusya ile Türkiye yi karşı karşıya getirmek için yeni senaryoları çizdiler . Rusya nın uçağı düşürüldü . Rus büyükelçisi Karlov suikaste kurban verildi . Tüm bu gelişmeler aslında Rus - Türk ilişkileri perçinleyen sürece fayda sağladı . Atatürk havalimanına terör saldırısı oldu . Reina da katliam yapıldı . Dolmabahçe de terör eylemi yapılıyordu . Birileri durmuyordu . Daha önce de söyledim, Türkiye nin yaşadıklarını başka Avrupa devleti yaşamadı , yaşayamaz .


Hatırlarsak geçtiğimiz günlerde BAE ajanları Türkiye de yakalandı . Sadece BAE ajanları mı ? ABD ile aramız papaz davası ile gerildi . Ajan olan papaz dan dolayı Türk ekonomisi sarsıldı . Daha önce başka şekilde gelen uluslararası aktörler bu sefer para üzerinden Türkiye ye operasyon çekiyordu. Hatırlayın sizlere stratfor raporu hakkında yazılar yazdım . Hepsi Türkiye üzerine birer senaryo .


Tüm bunların dışında Suriye üzerinden Türkiye karşı bir tehdit oluşturuldu . Türkiye de buna binaen sınır ötesi operasyonlar düzenledi .zeytin dalı- aferin- Fırat Kalkan'ı operasyonları ile tehdit algısı düşürüldü. Lakin geçmiş değil . Şuan halen güvenli bölge için görüşmeler sürmektedir.


Neyse konumuza dönersek bu anlattıklarımıza paralel olarak Türkiye bir seçim sürecini şahibeli geçirdi . Bu seçimde organize bir şekilde oylar çalınmış , duruma YSK el koyarak seçimleri yenileme kararı aldı. Türkiye yukarıda anlattıklarımıza binaen bir operasyondan da kurtulmuş durumda, lakin seçimlerin sonucu çok önemli . Tüm anlattıklarımıza paralel olarak durumları değerlendirirsek ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız ...

Bu haber 1239 defa okunmuştur

:

:

:

: