Tatar’ın zor sınavı

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar dün nihayet hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Akıncı’dan aldı.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar dün nihayet hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Akıncı’dan aldı. Tatar’ı zor bir görev bekliyor bu süreçte. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükümetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, Maliye Bakanlığı görevini devraldığında ülke bugün kine benzer bir durumdaydı.
Bütçede bugün ki kadar olmasa da dev bir açık vardı. Tatar, 4 yıllık Maliye Bakanlığı görevinde aldığı tedbirler ile hem bütçe açığını kapattı hem bütçeyi denk bütçe haline getirilmesinde önemli rol oynadı.

Tatar şimdi Başbakan olma yolunda. Ama ülkenin gündemi yine ekonomi ve yine bütçede bir milyar Türk lirasını açan dev açık. Bakalım 2009’daki başarısını hem ülkeyi yöneterek hem de bu bütçe açığına rağmen ülkenin ihtiyacı olan yatırımları yaparak karşılayabilecek mi?

Ersin Tatar İngiltere’nin en saygın okullarından Cambridge Üniversitesinden mezun olmuş ve Chartered Accountant yani “yeminli muhasebeci” unvanını almıştı. Bir dönem CTP Başkanı Erhürman’ın da dediği gibi artık ülkeyi “muhasebeci” yönetecek.
Bugüne kadar değişik dallardan birçok kişi bu makamlara gelmişti. İlk kez direk ekonomi ile ilgili bir kişi ülkenin başına geliyor ve bakalım ekonomide yaşanan sıkıntılara çare olabilecek mi?

Ersin Tatar’ın önünde zor ve meşakkatli bir süreç var. Ve işi de buradan bakıldığında hiçte kolay gözükmüyor. Gene de ülkenin Ersin Tatar’a çok ciddi ihtiyacı var. Zira ekonomimiz her geçen saniye daha kötüye gidiyor. Bakalım bu gidişatı Tatar durdurabilecek mi?


Bu haber 9875 defa okunmuştur

:

:

:

: