Çocuğunuz ilgi çekmek istiyor, peki ya neden?

Çocukların ilgi çekmek istemelerinin birçok sebebi olabilir.
Çocukların ilgi çekmek istemelerinin birçok sebebi olabilir. Duygusal ihmal edildiğine dair hislere kapıldığı anlarda ilgi çekmek istemesi normaldir. Yapılan araştırmalara göre duygusal ihmalin ebeveyn ile çocuk arasındaki bağ ile doğru orantılıdır. Bu yüzden ebeveyn tutumu çok önemidir. Çocuğun her dikkat çekici tavır içine girmesinin ardından ebeveyn bunu onaylayıp ve her defasında sevgi gösterisini yaparsa bu çocuk dikkat çeken durum yaratmadığında sevgisiz ve ilgisiz kalmaktan korkabilir. Bu yüzden ebeveyn tutumunu dengeli bir şekilde tutmaya çalışmalıdır. Ayrıca çok zaman yerine kaliteli zaman ayırma kavramını benimsemesi çok daha faydalı olacaktır.


Çocukların ilgi İhtiyacını Karşılamak Neden Önemlidir?
Bu ihtiyacın karşılanıyor olması çocukların kendilerini güvende ve değerli hissetmelerine yardımcı olur. Bu durumda onların gelecekte daha sağlılı yetişkinler olmalarına katkı sağlayacaktır.


Çocuğun ilgi isteğini hangi davranışlarından anlarız?
Olağan ve istemsiz şekilde gerçekleşen davranışını ilgi çekme için sergileyen çocuk, özellikle başkasıyla o an diyalog halinde olan ebeveynin sözünü kesme ile kendini gösterebilir. İlgi isteyen çocuk kendi kendine oyun oynarken ebeveynini ısrarla dahil etmek isteyebilir, gerileyen davranışlar sergileyerek bebeksi davranışlarda bulunabilir veya altını ıslatma ile kendini göstermeye çalışabilir.
Bu bahsettiğim davranışlara karşılık alamayan çocuk çoğu zaman ağlama, inatlaşma, küsme gibi davranışlar gösterebilir ayrıca söyleneni yapmayarak uyumsuz davranışlar sergileyebilir.
Unutulmamalıdır ki;

İlginin her türlüsü hiç ilgilenilmemeye göre çok daha iyi olacaktır.


Bu haber 620 defa okunmuştur

:

:

:

: