Kıbrıs Konusu yeniden protokole

Geçtiğimiz hükümette Kıbrıs Konusu ile ilgili tek kelime yoktu. Çünkü 4 partinin oluşturulduğu koalisyonda her kesin kendine göre bir Kıbrıs Sorunu meselesi vardı.

Geçtiğimiz hükümette Kıbrıs Konusu ile ilgili tek kelime yoktu. Çünkü 4 partinin oluşturulduğu koalisyonda her kesin kendine göre bir Kıbrıs Sorunu meselesi vardı. Bozulan hükümet sonrası pazarlıkları bugün resmen başlayacak UBP-HP koalisyon hükümetinde Kıbrıs Sorununa ilişkin hükümet görüşü yeniden hükümet protokolüne girmeye hazırlanıyor.

İki partinin de bu konuda prensipte anlaştığı ve olası bir hükümet programında geçen hükümet döneminin aksine Kıbrıs sorununa dair hükümetin nasıl bir duruş sergileyeceği hükümetin manifestosu anlamına da gelen Hükümet Programında yer alacağı, bu konuda da bir takım çalışmaların başladığı konuşuluyor kulislerde.
Dış politikada hareketli günler geçiren KKTC’de hükümetin ortak bir duruş sergilemesi, Türkiye Cumhuriyeti ile aynı paralellikte soruna yanaşacağı ve bu görüşün de hükümet programına yansıtılacağı iddia edildi.

UBP ve HP’nin dış işlerinde uzman kadrosunun bir ön taslak metin üzerinde çalışmaya başladığı, hükümet pazarlıkların devam edip sonuç alınması ile birlikte iki gurubun birleşerek bu konu üzerinde ortak bir görüşü hükümet programına dâhil edileceği konuşuluyor.

Türkiye’nin bölgedeki tüm oldubittilere karşı elini de güçlendirmeyi hedefleyen çalışmanın hükümet programında yer almasına kesin gözü ile bakılır iken bu konuda iki partinin de hem fikir olduğu siyasi kulislerde konuşuluyor.
Bu haber 8027 defa okunmuştur

:

:

:

: