KKTC Alsancak Belediyesi Şiir Etkinliği

Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataserin sponsorluğunda 2016 yılının Şubat ayında 1.cisini yaptığım şiir dinlentisi etkinlğinin 2019 yılının Mayısında 4.cü şiir dinlentisi etkinliği de gerçekleşti..
Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataserin sponsorluğunda 2016 yılının Şubat ayında 1.cisini yaptığım şiir dinlentisi etkinlğinin 2019 yılının Mayısında 4.cü şiir dinlentisi etkinliği de gerçekleşti..Yıllarca hayalim olan bu etkinliğin hayalden öteye geçmeyeceğini düşünüyordum,gerçeğe dönüştürmek için çok uğraşlar verdim yıllarca Fırat Ataser Belediye Başkanı seçildiğinde içimde yeniden umut ışığı yandı ve bu yanan ışık Fırat Ataserin olur neden olmasın demesiyle fener alayına dönüşerek şiirin köprüsünü aydınlattı .4. cü etkinliğe yürüdük aydınlanan köprüde .yürüyen şairlerimize her yıl yeni şairler ekleniyor ..Hayalden gerçeğe dönüşen şiir etkinliğine öncülük ettiğim ve köprünün kurulmasını başarabilmenin gururunu yaşıyorum ..umudum bu etkinliğin yıllarca sürmesidir ..Çağdaş Müzik Derneği şefi Ersin Tünay beyle önceden katıldığımız kendi etkinliğnden esinlenip Şair arkadaşım Feyzan Korur ile 3.etkinlik için Ersin Tünay bey le konuşmaya gittik ve isteğimiz kabul oldu ve 3.etkinliğimizde şiirle şarkıyı bütünleştirdik .3.etkinlikte Türkiyeden ve Kıbrıstan katılan şair sayısında artış vardı başarı yükseliyordu ..Şiirin köprüsünün sağlam viyadüklerle kurulduğunun göstergesiydi artışlar ilgiler..ve 4. cü etkinlik ..katılımcılarımız arasında devlet sanatçımız oyuncu yazar Dilek Türker hanımefendiyi konuk etmek ayrı bir renk kattı etkinliğimize..Dünya şiir gününü dünyaya kabul ettiren sayın Tarık Günersel de aramızdaydı..Türkiyenin usta kalemleriyle Kıbrısın usta kalemlerini şiirin köprüsünde bir kez daha konuk etmekten gurur duymamak mümkün mü .emeğini esirgemeyip yanımızda destek veren her kese teşekkür ediyorum ..
Hüsniye OKRAY

GECEYE RENK KATAN ŞAİRLERİMİZ

İlkay Adalı Lefkoşa
Tarık Günersel Antalya
Sacide Yaylaz. Girne
Hüsniye Okray Alsancak
İsmail Yılmaz. Aksaray
Halise Tekbaş. Adana
Feyzan Korur. Girne
İsmail Sezgin İstanbul
Arif Albayrak Magosa
Oktay Öksüzoğlu. Çatalköy
Emine Ülkü Akman. İstanbul
Buket Düzgen Girne
Ayşe Tural Girne
Gülşen Şenderin. İstanbul
Enver Perver Hergüler İstanbul
Bayram Yılmaz. Adana
Mustafa Çopur. Aksaray
Cemile Erol Lapta

DİLEK TÜRKER kimdir?

Türkiye Devlet Sanatçısı..
Tiyatro Ayna'nın kurucusu..
Duayen bir tiyatro sanatçısı..
Bir Nâzım ve Atatürk aşığı..

Eğreti Gelin, Salkım Hanımın Taneleri, Ikinci Bahar ve daha birçok film ve tiyatroda rol alan, şair, öykücü, dramaturg, yönetmen..Tarık Günersel..

Bu akşam bu çok güzel çok özel çok değerli iki sanatçıyla, değerli şairimiz Feyzan Korur 'un harika evsahipliğinde tanışma mutluluğu ve şerefini yaşadık..

Sanatsal ve çok keyifli geceye renk katan Çatalköy Belediyesi Sanat Yönetmeni, ülkemizin değerli tiyatrocusu Derman Atik, sevgili Ilkşen Varoğlu Atik, sevgili Akile Macit Erduran ile sevgili Hasan Nihat Erduran ve muhteşem sofrasında bizi buluşturan Feyzanımıza ve ülkemizi şereflendiren, kalplerimizde taht kuran çok değerli sanatçı dostlarımıza teşekkürler ediyorum..❤❤
.......................

KKTC, şiir…
BirGün - TARIK GÜNERSEL
15 Mayıs 2019

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti büyük mücadele ürünü. Ne mutlu Mustafa Akıncı gibi aydın cumhurbaşkanı olan ülkelere! Değerli eşi Meral Akıncı usta sanatçımız Dilek Türker’i ağırladı; verimli buluşma kendisini kültüre/hayata adayan şair Feyzan Korur’un sayesinde oldu.

Davetli olduğum şiir akşamında İstanbul BB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun KKTC’ye gelmesi İstanbullu olarak beni ayrıca sevindirdi. 10 Mayıs akşamı Alsancak Belediyesi Gökay Boğaçhan Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte kalbimin yarısı Akıncı ve İmamoğlu çiftleri ile birlikte ışıyan yurttaşlarımızdan Cem Yılmaz’ın gösterisindeydi.
Şair Hüsniye Okray’ın dört yıldır eşi Aygün Fuat Okray’ın desteği ile öncülüğünü yaptığı etkinlik dinamik belediye başkanı Fırat Ataser’in konuşmasıyla açıldı. KKTC’den katılan şairler arasında Hüsniye Okray, Feyzan Korur, İlkay Adalı, Sacide Yaylaz, milletvekili Arif Albayrak, Buket Düzgen, Ayşe Tural ve mücahid hukukçu Oktay Öksüzoğlu vardı.

Hayranları arasında olduğum Dilek Türker olağan olağanüstülüğü ile üç şiir yorumladı: Feyzan Korur, Ataol Behramoğlu ve Nâzım Hikmet’ten.

Şef Ersin Tünay’ın yönetimindeki Çağdaş Müzik Derneği TSM Koro ve Orkestrası buluşmaya özel bir zenginliği. An an Dilek Hanım ile omuz omuza şarkı-türkü söyleme keyfi en azından kendime zindelik kattı -umarım yıpratıcı olmaksızın.

Türkiye’den gelen şairler arasında İsmail Sezgin, Mustafa Çopur, Halise Türkbaş, Bayram Yılmaz, İsmail Yılmaz, Gülşen Enderin, Enver B. Hepgüler ve Emine Ülkü Akman vardı.

Sevgili tiyatro ustası Derman Atik ve ailesi ile yüz yüze tanışmak beni ayrıca sevindirdi. Çatalköy Belediye Tiyatro Su’daki ‘Yıldız Olmak Kolay mı!’ oyununa ayrıca değinmek isterim -kıvançla.

Alsancak Belediyesi 4. Şiir Gecesi ve Şairler Buluşması sayesinde yeni dostlar edindim, öğrendim, zenginleştim. Sarsıcı bilgiler edinmiş olarak şükranla döndüm -Kuzey Kıbrıs’ta pek çok soruna rağmen yiğitçe emek veren sanatçı ve sanatseverlere saygı ile.

Verimli enerjiler etkileşsin, katkılar katkılara yol açsın.

TARIK GÜNERSEL

Ben de emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve nicelerine olsun, diyorum.

Ayşe TURAL

Bu haber 1484 defa okunmuştur

:

:

:

: