KALP DAMAR HASTALIKLARI MERKEZİ

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde ihtiyaç duyulan Kalp Damar Hastalıkları Merkezini kurmak için bir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalkındırma Derneği tarafından kampanya başlatıldı.
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde ihtiyaç duyulan Kalp Damar Hastalıkları Merkezini kurmak için bir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalkındırma Derneği tarafından kampanya başlatıldı.

Kampanyaya çağrıda bulunan Başhekim Dr. Adil Özyılkan şunları ifade etti.
“Farkındasınız ki, Ülkemizde kalp damar hastalıkları, sağlığımızı tehdit eden hastalıklar arasında ilk iki sırada yer almaktadır. İlk iki sırayı tutan hastalıklardan birine yönelik Onkoloji Merkezi yaklaşık 3 yıl önce sağlık sistemimize kazandırılmıştır. Buna karşın Kalp damar hastalıkları merkezimiz hâlen yoktur.

Değerli Arkadaşlar,

Günde ortalama 16 anjiyo, ablasyon ve benzeri üst düzey tedavileri yapabilen, günde ortalama bir yada iki by-pass olmak üzere. Değişik kalp ameliyatlarını yapma yeteneğine sahip hekimlere sahibiz. O kadar ki ilk kalp nakli dahi yapılmıştır
Ne var ki hastalarımızın yattığı yerler, yapılan işlerle örtüşmeyecek kadar basittir.
Özel odalar gerekirken kırk yıl evvelinin koğuş sisteminin kullanılması, hele hele kardiyo vaskuler cerrahi bölümünün eski depoların düzenlenmesi ile kurulmasından hepimiz rahatsızız.

İşte bu rahatsızlığın sonucudur ki devletimiz, onkoloji merkezimiz ayarında çok katlı, içinde özel odaları, çok sayıda ameliyathanesi ve ikinci hatta üçüncü anjiyo merkezinin olduğu bir kalp damar merkezi kurmaya karar vermiştir.

Biz (Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalkındırma Derneği ) bu yönde alınan kararı destekliyoruz. Bu nedenle de halkımıza yönelik bir piyango çekilişi düzenledik. Ederi 20 tl olan bu piyangodan imkânlarınız ölçüsünde alarak desteğimize katkı sağlayabilirsiniz. Hedefimiz 1 milyon Tl ye yakın gelir elde edip bu yeni merkezin oluşmasına destek vermektir.

Tabii ki böyle bir merkezi 1 milyon TL ye kurmak mümkün değildir. Belki de 20 milyon TL yi bulacak yapımı sırasında bir dayanışmayı sağlayıp, yetkililere ivme vermek, onları bu konuda motive etmek başlıca hedefimiz olmalıdır. Zaten sırf bu yüzden pahalı hediyeler yerine basit küçük armağanlar ikramiye olarak konulmuştur.
Olay bir piyangodan ötedir. Kendi kendimize dayanışmanın, bir şeyi başarabilmenin ilk adımıdır. Destek veriniz bu merkezin bir gün hepinize, ananıza babanıza gerekli olacağını unutmayınız. Olanaklarınız ölçüsünde bilet alarak destek veriniz”
Bu haber 146 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER