“KURUMSAL YAPILAR OLUŞTURULMALI”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artık yeni bir yapıya kavuşturulması ve özellikle TL’nin yaşadığı şoklara karşı KKTC’nin nasıl korunacağına dair kurumsal yapılar oluşturulması gerektiğini söyledi.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artık yeni bir yapıya kavuşturulması ve özellikle TL’nin yaşadığı şoklara karşı KKTC’nin nasıl korunacağına dair kurumsal yapılar oluşturulması gerektiğini söyledi.

KKTC ekonomisinde yıllar içinde ciddi yapısal sorunlar oluştuğunu belirten Nami, “Ancak bunlar çözülemeyecek nitelikte kesinlikle değildir. Bunu ifade ederken sorunların tamamının yerel kaynaklı olduğunu da ifade etmek doğru olmaz” dedi.
Görevi boyunca bunların altını çizdiğini, gereğinin yapılması için çalıştığını söyleyen Nami, “Umarım görevi devralacak olanlar günlük sorunların ötesinde geleceğe yönelik uzun soluklu bir vizyon içinde hareket ederler ve büyük resmi gözlerinden kaçırmazlar” diye konuştu.

Nami, bugün Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak, Şubat 2018 - Mayıs 2019 dönemine denk gelen 15 aylık sürede yürüttükleri çalışmalar ve gerçekleştirilen icraatları aktardığı basın toplantısı düzenledi.

“300 BİN TL BORÇLA DEVRALDIK, BORÇSUZ DEVREDİYORUZ”

Nami, 300 bin TL borç ile devraldıkları Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nı, borçsuz, tahsilatları artırılmış, tasarrufu benimsemiş ve mali disiplini sağlamış bir şekilde devrettiklerini belirtti. Nami, yıllar itibarıyla biriken kamu alacaklarının tahsilatını yüzde 69 oranında artırdıklarını vurguladı.

16 YASAL MEVZUAT

Ticaret Dairesi’ne 30, Sanayi Dairesi’ne ise 20 yıldan sonra ilk kez kadrolu personel alımı yapıldığını kaydeden Nami, 15 aylık dönemde 7’si yasa ve 9’u tüzük olmak üzere toplam 16 yasal mevzuatın yürürlüğe girmesini sağladıklarını söyledi.
Nami, yenilenebilir enerji miktarını devraldıkları miktarın iki katından fazlasına, yani 11 MW’tan 27 MW’a çıkmasını sağladıklarını kaydetti.

KIBTEK tarihinde ilk kez, santral alımı için ihale kararı alındığını, aynı zamanda akaryakıt alımının da uluslararası ihaleye çevrildiğini söyleyen Nami, Dünya Bankası’ndan yenilenebilir enerjinin sistemdeki yüzdesini arttırmak için gerekli şebeke analizi talep edildiğini belirtti.

Artan akaryakıt fiyatlarına rağmen, elektrikte 8 ay boyunca zam yapılmadığına işaret eden Nami, Çoklu Tarife Sistemi’nin hayata geçirildiğini, konut abonelerinin yüzde 69’unun 300 kws’ın altında tüketim yaparak yeni sunulan yüzde 15 indirimden yararlandığını söyledi.

Nami, Acil İşletme Kredisi’nin, birçok sanayici ve işletmeci için, içinde bulunulan ekonomik koşullarda bir can suyu olduğunu, toplamda, 28,4 milyon TL, Acil İşletme Sermayesi Kredisi kullandırıldığını dile getirdi.

“YOL GÖSTERİCİ OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, bakanlık olarak, Şubat 2018 - Mayıs 2019 dönemine denk gelen 15 aylık sürede, ekip arkadaşlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmaları ve gerçekleştirilen icraatları paylaşmak amacıyla basın toplantısını düzenleme kararı aldıklarını belirterek, “Erhürman hükümeti döneminde, hükümet programı paralelinde yürüttüğümüz çalışmaları paylaşacağımız bu basın toplantısı şeffaflık ve hesap verebilirlik için önemli olmasının yanında, göreve başlayacak yeni ekip için de yol gösterici olmasını temenni ediyorum” dedi.

Nami, detaylı icraat raporuna KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın web sitesinden ulaşılabileceğini vurguladı.

“KAMU ALACAKLARINA SAHİP ÇIKTIK. TAHSİLATLARI YÜZDE 69.29 ORANINDA ARTTIRDIK”

Diğer acil bir konunun ise bakanlığa bağlı birimlerdeki tahsilat sorunları olduğuna dikkati çeken Nami, “Biz bunlarla ilgili de süratle harekete geçtik. Organize Sanayi Bölgeleri’ne ait ‘Kira’ ve ‘Ortak Hizmetlere Katkı Paylarının’ tahsilatı konusunda yıllar itibarı ile biriken kamu alacaklarının tahsilatını yüzde 69.29 oranında arttırdık. Geçmiş yıllarda tahsil edilmiş olması gereken ancak tahsil edilmeyen 5 milyon TL civarındaki rakam, ilgili kişilere yazılı ve sözlü gerekli tebligatlar yapılarak bir kısmı tahsil edildi, tahsil edilemeyen kısım ise Kamu Alacakları Usulü Yasası uyarınca tahsili için Maliye Bakanlığı Gelir ve Vergi Dairesi’ne iletildi” dedi.
Bu haber 83 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER