UBP-HP KOALİSYONU

Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi’nin ortaklığıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci hükümeti kuruldu.
Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi’nin ortaklığıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci hükümeti kuruldu.

Yeni hükümet, Kıbrıs Türk halkının devlet olgusuna kavuştuğu Kıbrıs Türk Federe Devleti dönemiyle birlikte, 41’inci hükümet sıfatını taşıyor. UBP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili 59 yaşındaki Ersin Tatar, KKTC’nin ilanından sonraki sürede görev yapan 13’üncü başbakan oldu.

UBP-HP KOALİSYONU

Cumhurbaşkanı’na bugün sunulan UBP-HP koalisyonunda görev dağılımı şöyle:
“Başbakan Ersin Tatar (UBP), Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP), İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri (HP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu (UBP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy (UBP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP), Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP), Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel (UBP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP).”

MECLİS’TEKİ DAĞILIM

Tüm bakanların aynı zamanda milletvekili sıfatı taşıdığı yeni koalisyon hükümeti, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 30 milletvekiline sahip.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3 ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı.

Başbakan ve 10 bakandan oluşan kabinede, UBP 8, HP ise 3 üyeye sahip. CTP-HP-TDP-DP koalisyonunda görev yapan HP’li isimler olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yeni koalisyonda da koltuklarını korudu.

Bakanlıkların adı yeni hükümette aynen kalırken, bazı daire, kurum ve kuruluşların bağlı olduğu bakanlıklar değişti.

TATAR, 13. BAŞBAKAN

İki dönem Maliye Bakanlığı yapan Başbakan Ersin Tatar ilk kez başbakan, UBP kanadındaki bakanlardan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz siyasi hayatlarında ilk kez bakan sıfatını kazandı.

Ersin Tatar, KKTC siyasi tarihinde Mustafa Çağatay, Necat Konuk, Derviş Eroğlu, Hakkı Atun, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer, İrsen Küçük, Sibel Siber, Özkan Yorgancıoğlu, Ömer Soyer Kalyoncu, Hüseyin Özgürgün ve Tufan Erhürman’dan sonra 13’üncü başbakan oldu.

Kabinedeki tek kadın bakan olan 1981 doğumlu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, aynı zamanda en genç bakan ünvanını taşıyor. Kabinedeki en yaşlı bakanlar ise 1955 doğumlu Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile Sağlık Bakanı Ali Pilli.
UBP-HP Koalisyonu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, görev süresinde çalıştığı 5. Hükümet; kurulması için görev verdiği ve onayladığı ise 4. Hükümet…“Yeni hükümet hayırlı olsun”


Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, yeni hükümetin hayırlı olmasını temenni ederek, Kıbrıs konusunda Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a güvendiklerini vurguladı.

Tatar, Özersay’ın uzun yıllardır Kıbrıs konusunda çalışmalar içinde olduğunu bildiklerini ifade ederek, Özersay’ın koalisyon hükümeti döneminde de görevini layıkıyla yerine getireceğine inanç belirtti.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da, iki partinin de toplumsal sorumluluk bilinciyle davrandığını söyleyerek, kendilerinin de Tatar’a güven duyduğunu vurguladı.

Ulusal Birlik Partisi- Halkın Partisi hükümet protokolü bugün saat 10.20 sıralarında Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’unda imzalandı.

Protokole, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın imza koydu. İmza töreninde, Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi milletvekilleri hazır bulundu.

TATAR

İmza töreni öncesinde konuşan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan hükümeti kurma görevi alması ardından yaşanan sürece değinerek, HP ile yapılan toplantılarda temel prensipler üzerinde anlaşıldıktan sonra, dairelerin ve kurum kuruluşların dağılımı gibi konularının ele alındığını aktardı.

Bakanlıkların paylaşımı, dairelerin ve kurum kuruluşların paylaşımı gibi konularda da bir anlaşmaya varıldıktan sonra dün akşam her iki partinin Parti Meclislerinden onay aldıklarını aktaran Tatar, koalisyon protokolünün özetini okudu.

Tatar, çok uyumlu bir çalışma sonrasında böyle bir aşamaya gelinmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz iyi niyetle ülkemize hizmet için çalışacağız. KKTC’nin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması için yapılacak olan bu çalışmalarda hepimiz özveride bulunmaya hazır olduğumuzu halkımızın önünde buradan ifade ederim” dedi.

Tatar, iki partinin uyum içinde çalışabileceğini, güzel işler yapılabileceğini halka bir umut olunabileceğini ifade ederek, KKTC’ye daha esenlikli, mutlu, müreffeh, çağdaş, daha refahlı günler getirebilmek için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Bu haber 75 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER